Skocz do zawartości

Frsky Horus w drodze.


wiesniak
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Range też włączałem, wtedy zasięg telemetrii nie przekracza ok. 3-4 m.

Byłem przekonany, że na słupkach z prawej jest pokazywany nie RSSI a poziom odbieranej telemetrii (down-link), mierzone w nadajniku. Tak mi wyszło, bo z chwilą utraty telemetrii na słupkach poziom spada do zera, a RSSI z widgeta zamraża się na ok. 60 i sterowanie dalej działa. Swoją drogą, przydałby się wskaźnik poziomu odbioru telemetrii.

Jak tele ginie to i wartości RSSI nie ma jak przesłać.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

CO nazywasz kanałami wirtualnymi ?

 

Przełączniki logiczne są proste do zrozumienia. To są "semafory" które zapalają się bądź gasną przy konkretnych parametrach radia, telemetrii, ustawień przełączników fizycznych itp.

Podam CI prosty przykład użycia dający pojęcie o wyobrażeniu : 

1. Masz podwozie chowane.

2. Ustawiasz przełącznik logiczny aktywowany gdy wysokość modelu jest mniejsza niż 5m.

3 Przełącznik aktywuje mikser otwierania podwozia.

4. Jak jest wyłączony ten przełącznik to jest aktywowany mikser zamykający podwozie.

I masz piękny automat podwoziowy.

Tak na prawdę ustawienia w opentx ogranicza jedynie wyobraźnia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

CO nazywasz kanałami wirtualnymi ?

[...]

Tak na prawdę ustawienia w opentx ogranicza jedynie wyobraźnia.

Dla mnie kanał wirtualny, to taki kanał, który jest mało widocznym pośrednikiem, ale można go wykorzystać na potrzeby kanału sterującego serwem. Np. źródło z przełącznika na CH32, miksowane z czymś, a potem ten produkt wykorzystany do miksu z kanałem np. CH04, który będzie wychylał ster. Może fachowo jakoś się to nazywa. Jak szukałem na początku informacji, spotkałem takie różne złożone przykłady edukacyjne, niestety nie mogę ich odnaleźć. Wtedy była to dla mnie jakaś gmatwanina, nie wiedziałem, że to są przykłady typu "biblia" na różne możliwości wykorzystania wszystkiego do wszystkiego w sposób przejrzysty i prosty.

W pełni się zgadzam z tym, że OpenTX ogranicza tylko wyobraźnia. Do tego etapu jednak potrzeba sporo dupogodzin i czucia nowoczesnych technologii. Trzeba czasu i obycia. Można też na skróty, aby działało, ale to się sprawdzi na prostych mało ambitnych przypadkach. Myślę, że przeciętni 50+ powinni sobie darować OpenTX dla własnego zdrowia i bezpieczeństwa ;)

 

Trochę walczyłem z polskimi komunikatami. Teraz wiem jeszcze mniej. Dźwięki z Taranisa zgadzają się z Horusem tylko częściowo. OpenTX 2.1 i 2.2 zgadzają się też tylko częściowo ze sobą i częściowo z resztą. A na końcu pojawiają się komunikaty np. "jeden pięćset osiem" (co pochodzi z Alt - 1 m) albo "dwadzieścia tysiąc" (co znaczy 20 sekund z timera). Mam wrażenie, że programiści na razie olali komunikaty, albo nie zrozumiałem idei (chodzi mi o komunikaty systemowe).

 

Dziś dostałem zamówiony odbiornik X8R, felerny S6R odesłałem do reklamacji. Teraz to zupełnie co innego, skończyły się wieczne komunikaty o utracie/odzyskaniu sygnału.  

 

I jeszcze pytanie. GPS w moim Horusie nie wykazuje ochoty na ujawnienie się. Zegara nie ustawia, widget GPS wyświetla sats0. Trzeba zaczarować go jakimś wpisem, czy jest niesprawny? Adjust RTC zaptaszkowałem, NMEA/DMS nie ma znaczenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jesli chodzi o komunikaty systemowe to pewnie jest dokladnie taka sama akcja jak w poprzednim dużym przejściu ... zostawly dodane kolejne komunikaty "numeryczne" (nazwy plikow 002.wav) tylko zamiast na koncu to dodali w srodku i sie numerki poprzesuwały. Stąd balagan i komuniaty od czapki. jaksie przesiade w koncu na tę wersje na taranisie to przerobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Nie mogę skonfigurować wariometru. Po przekonwertowaniu ustawień modeli z taranisa do horusa wszystko działa poprawnie tylko nie wariometr. Nie mogę sobie z tym poradzić. Przerabiał ktoś ten temat w horusie? na OPTX

Ja mam vario FrSky S.Port, ten o podwyższonej dokładności. Nie miałem z nim problemu. Vario i odbiornik mam z "77..." i niczego nie zmieniałem, OpenTX w Horusie obecnie najnowszy. Używam go w motoszybowcu i bardzo chwalę. U mnie czujnik jest odnajdywany z marszu, niczego nie muszę robić. Żeby w głośniku było pipczenie trzeba go poprosić np. tak:

SF1   SEdown  Vario

Jak podał Jacek,  zawsze możesz zrobić "Discovery new sensors" w MOL/Telemetry. Bardzo powinien się tak znaleźć.

 

PS. Pytałem o sprawność GPS Horusa. Okazało się, że działa, pokazuje położenie w widgecie, potrafi ustawić zegar systemowy. Trzeba tylko cierpliwości i dobrej widoczności nieba.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

"Discovery new sensors" pomógł :) Dzięki, problem z wariometrem rozwiązany a nawet rozszerzony. Mam teraz pikanie wznoszenia i opadania, odczyt wysokości i dodatkowo prędkość m/s  ale ten parametr jeszcze muszę przetestować bo to taka dzisiejsza nowość. Mam dwa wariometry, dokładny i standard zamontowane w różnych szybowcach. Trochę potrwa zanim porównam odczyty obu :) A tak przy okazji wspomnę na temat symulacji nadajnika w companion. W tarnisie bardzo czytelnie widać ruch serw co bardzo pomaga zaprogramować model a w horusie  tego nie ma albo ja nie potrafię odpowiednio skonfigurować symulator . To słaby punkt jak dla mnie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

[...]  A tak przy okazji wspomnę na temat symulacji nadajnika w companion. W tarnisie bardzo czytelnie widać ruch serw co bardzo pomaga zaprogramować model a w horusie  tego nie ma albo ja nie potrafię odpowiednio skonfigurować symulator . To słaby punkt jak dla mnie.

Kliknij sobie "Radio outputs" z menu View albo z pierwszej ikonki po lewej. Będziesz miał co potrzebujesz, a nawet więcej.

Można też na pulpicie symulatora wstawić widget z Outputs, też wszystko widać, co dzieje się z serwami.

Bardzo fajny jest "Telemetry simulator" (druga ikonka). Można przetestować komunikaty dźwiękowe i ogólnie ustawienia związane z telemetrią.

 

Szukam sposobu na wykorzystanie Horusa do symulatorów lotu. Mam interfejs PPM-USB od Lamy, poprzez gniazdo trenera działa, ale mam tylko 4 kanały do wykorzystania. Trochę mało. Prosiło by się wykorzystać bluetooth Horusa. To chyba jeszcze musi potrwać. Gdzieś widziałem, że OpenTX 2.2 jeszcze nie jest oprogramowany w bluetooth. No i potrzebny byłby sterownik na PC, który by to wykorzystał. Może ktoś się natknął na ten temat?

Na Androida znalazłem "FrSky Dashboard" i "FRS_Logger". Mój telefon nie chce współpracować z Horusem. Ktoś próbował?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Na Androida znalazłem "FrSky Dashboard" i "FRS_Logger". Mój telefon nie chce współpracować z Horusem. Ktoś próbował?

Oba te programy działają na telemetrii serii D nie działają na X. Delikatnie rzecz ujmując są mocno przestarzale.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wczoraj przesiadłem się na 2.2 (Taranis) i poprawiłem pliki dźwiękowe  w "SYSTEM" dla języka polskiego, Może komuś się przyda to i wrzucam. Pasuje to wszystkich aparatur jeśli firmware to  Opentx w wersji 2.2,

https://www.easypaste.org/file/U6TYCgm0/system.pl.2.2.rar?lang=pl

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I znowu szara rzeczywistość...

odczytując wysokość Pani mówi metry a nie miliampery jak poprzednio - wszystko "popsułeś" Panie Jacek :)

 

Dzięki za dobrą robotę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

mam problem z załączeniem telemetrii  i  GPS w Horusie z  OS FrSKY -

Z tego co widzę, większość przesiada się po zakupie na OpenTX. Więc z poradami dla FrSKY może być kłopot. Będzie łatwiej, jeżeli opiszesz dokładnie co Ci nie działa i wykonane czynności. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...

Przez kilka lat użytkowania taranisa nie miałem takiego problemu jak w horusie. Pojawia mi się czasami komunikat o słabym sygnale RSSI i to tylko w szybowcach gdzie mam wario a co najciekawsze  przy różnych wysokościach nawet całkiem nisko. Dziś pojawił się komunikat na 200 m, 180 i nawet 140 a latałem dziś na 300 i więcej i było ok. Nie ma żadnych zmian w tych modelach i oprogramowaniu jakie było w taranisie , przekopiowałem i zbindowałem  na horusa. Może to jakieś zakłócenia ( w co wątpię)  a może antena wbudowana w nadajnik nie do końca się sprawdza. Miał ktoś taki przypadek?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przez kilka lat użytkowania taranisa nie miałem takiego problemu jak w horusie. Pojawia mi się czasami komunikat o słabym sygnale RSSI i to tylko w szybowcach gdzie mam wario a co najciekawsze  przy różnych wysokościach nawet całkiem nisko. Dziś pojawił się komunikat na 200 m, 180 i nawet 140 a latałem dziś na 300 i więcej i było ok. Nie ma żadnych zmian w tych modelach i oprogramowaniu jakie było w taranisie , przekopiowałem i zbindowałem  na horusa. Może to jakieś zakłócenia ( w co wątpię)  a może antena wbudowana w nadajnik nie do końca się sprawdza. Miał ktoś taki przypadek?

Ja ostatnio sporo eksploatuję E-Juniora Graupnera (motoszybowiec styropianowy 2 m). Mam wariometr ten dokładniejszy. Max wysokość, kiedy jeszcze coś widzę, to 350m. Czasem wysokość i odległość w poziomie daje razem do max 450 m dystansu. W tych warunkach nie mam problemu z zasięgiem. Mam ustawione logowanie parametrów i widzę, że czasem RSSI schodzi poniżej 48. Wydaje mi się, że trochę to mało, bo ile będzie tego RSSI przy 600 czy 800m ? Używałem anteny wewnętrznej+zewnętrznej i ostatnio tylko wewnętrznej. W obu przypadkach nie zauważyłem różnicy w średnim RSSI.

 

Ważne jest ustawienie anten odbiorczych. Niektórzy myślą, że oba wąsy to antena typu dipol i starają się ustawić je na lewo i prawo w osi. A one nie są dipolem tylko dwoma osobnymi prętami i ustawia się je tak, aby ich osie (i charakterystyki) krzyżowały się przy ok. 90 stopniach. A ich część aktywna, to końcówki ok. 30mm-owe. No i trzeba pamiętać, że włókno węglowe (czy rowing) i metalowe elementy mają właściwości ekranujące. Myślę, że od ułożenia anten odbiorczych powinieneś zacząć, mogło się coś zmienić od czasu Taranisa. Wnioskuję tak po tym, że kłopot masz tylko z szybowcem. Jeśli napisałem oczywiste oczywistości, to przetestuj odbiornik i włącz logowanie parametrów, może coś wypatrzysz (np. zanik RSSI przy określonym położeniu modelu).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.