Jump to content

Chcecie obejrzeć sobie dokładnie rybki z Waszego oczka?


RomanJ4
 Share

Recommended Posts

Chcecie obejrzeć sobie dokładnie rybki z Waszego oczka?
Nic trudnego... icon_wink.gif
(od 5:26) https://www.youtube.com/w...=youtu.be&t=326

 

Wypalarka napisów na stali też pomysłowa !

(od 6:14) https://www.youtube.com/watch?v=KhlOeaTDyqs&feature=youtu.be&t=374

 

Mocą zastosowanej żarówki ogranicza się prąd wyładowania iskrowego i efekt wypalenia..

Link to comment
Share on other sites

  • 3 weeks later...

Podobną metodą (jak w drugim linku) zbudowałem w latach licealnych mały piec łukowy do topienia metalu: kilka prętów węglowych z baterii R20 (równolegle w zespołach) połączonych szeregowo z grzejnikiem 1000W, mała parowniczka porcelanowa i kilka cegieł do obudowania. Co prawda łuk elektryczny trzeba było pilnować ręcznie co by nie zgasł (teraz bym pewnie dorobił jakąś mechanikę z elektronikę sterującą), ale całość działała całkiem dobrze. Piec służył mi do różnych eksperymentów - między innymi otrzymałem śladowe ilości świecącego w ciemności fosforu, przeprowadzając w wysokiej temperaturze reakcję redukcji (proszek ze zmielonych kości zwierzęcych + węgiel drzewny) - pamiętam miałem spokój z chemii do końca roku szkolnego.  :P  Co ciekawe, później z podobnym piecem łukowym, tylko że "z deka większym"  ;) (pręty węglowe tak kilka metrów długości - już nie wspomnę o ich grubości) zetknąłem się w Lubelskiej Odlewni Żeliwa (1, 2, 3, 4), po której już tylko wspomnienie zostało! :rolleyes:

 

PS Dla ciekawych: zapotrzebowanie Lubelskiej Odlewni na prąd było dwa razy większe niż miasta Lublin!! Więcej info w linkach, które zapodałem.

Link to comment
Share on other sites

Najgorsze, że wraz z zakładami często odeszli w zawodowy niebyt także starzy fachowcy wraz z ich zdobytą doświadczeniem wielką wiedzą i tajnikami dziedziny, których już niestety następcom nie przekażą... (jak stary kamieniarz który po obejrzeniu dookoła wielkiego głazu potrafił jednym uderzeniem młotka rozłupać go na pół)

Link to comment
Share on other sites

 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.