Skocz do zawartości

Ultimate Biplane-Great Planes -budowa


Gość

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 49
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Żywica podczas schnięcia ma jakiś tam skurcz (kilka procent) i może być problem.Dziś zrobiłem nową rurkę i znów się przykleiła.Wczorajsza produkcja poległa z racji niedokładnego posmarowana świecą wzornika.Dziś już było ciut lepiej ale znowu żeby zdjąć musiałem ja przeciąć.Łatwo się nie poddam i zapewne uda się tą rurę wreszcie zrobić tylko znowu stracę mnóstwo czasu na coś co powinno być w sklepie :?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja to robię rury inaczej... na rurkę alu nawijam taśmę (teflonową zdaje sie taka, do której nic sie nie przykleja), rurkę smaruję pastą i alkoholem poliwinylowym. Koniecznie używam epoxydu, poliestrowa żywica ma za duży % skurczu. Po wyschnięciu rura z oporem schodzi, ale schodzi. Jeżeli nie miałbyś taśmy teflonowej to zdaje się, że nadawałaby się też folia z kwiaciarni(taka przeźroczysta, którą owijają kwiaty). Nie dam uciąć głowy, ale kuzyn mówił, że używają takiej w modelarni i też nic się do niej nie klei. A no i jeszcze jedna sprawa... Jeżeli używasz epoxydu rozcięczanego styrenem(np epidian53) to trzeba po nawinięciu taśmy posmarować ją wspomnianym alkoholem poliwinylowym, teflon pod wpływem rozpuszczalnika się kurczy i zniekształciłby Ci rurę. Robiłem podobnie jak mówisz i też straciłem tylko czas, żywicę i tkaninę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja laminuję żywicą L285 , tkanina 60g/m2.Podgrzałem rurę alu i natarłem świeczką.Stearyna pięknie sie rozpłynęła jednolitą warstwą.Na to ostrożnie nawinąłem tkaninę przesączoną żywicą.Tkaninę położyłem uprzednio na foli i nasączyłem żywicą ,, nadmiar żywicy usunąłem .Całość nawinąłem na rurkę alu i po zżelowaniu żywicy jedna wielka porażka.Rura nie da się zdjęć z tej alu.Być może stearyna wchodzi w reakcję z żywicą ale nie jestem chemikiem a że nie zwijałem rur z laminatu wcześniej to doświadczenie mam zerowe nie wliczając wczorajszej i dzisiejszej porażki

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Szczerze mówiąc nie znam tej żywicy. Ale jeżeli to nie problem to można zrobić tę próbę z folią z kwiaciarni, tylko uprzednio trzeba by było zrobić próbę na jakimś odcinku tej folii czy się nie kurczy. Jak wypadłoby pomyślnie to można by było coś próbować, bo zrobienie rury np z 2 warstw, jej rozcięcie i ponowne laminowanie chyba nie ma sensu. A jak nie wyjdzie to trzeba chyba zwołać sąsiadów i ściągać tę rurkę jak "dziadek rzepkę ;)".

PS. można też próbować jakoś oziębić rurę, aluminium powinno się skurczyć i jakoś byś zdjął rurę

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teoretycznie rura po zżelowaniu i podgrzaniu alu od środka powinna spłynąć ze wzornika.Warstwa stearyny jest dość gruba i idealnie rozprowadzona.Myślałem że podgonię pracę przez weekend a tu jak zwykle porażka.Sposób robienia rur zaczerpnąłem z forum Alexa.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

oj Sławek, Sławek, piwo z ciebie, podpowiem trochę jak ja robiłem ostatnio takowe rury, otóż:

na rurę aluminiową o odpowiedniej grubości nałożyłem warstwę zwykłej pasty do butów, ewentualnie do podłogi, całość tam gdzie była pasta okleiłem szarą taśmą na okrędkę, ale trochę na odwrót bo klejem taśmy na zewnątrz, na to idzie druga warstwa pasty i nakładam na to żywicę i owijam tkaniną szklaną do odpowiedniej grubości. Po wyschnięciu powinna się dać zdjąć może trzeba trochę siły ale się zdejmie, po tym usuwamy ze środka laminatu tą taśmę i mamy luz grubości taśmy, żeby można było bez problemów potem nakładać i zdejmować skrzydła. I jeszcze jedna wskazówka jeśli ciężko będzie ze zdjęciem rury to nigdy nie można jej podgrzewać bo aluminium się rozszerza, laminat niestety nie, a tylko się bardziej zaciska, trzeba rurę wsadzić do zamrażarki do schłodzenia i jest po problemie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co do rozszerzalności cieplnej alu to wiem doskonale ale warstwa stearyny była gruba , mniejsza o to.Spróbuję nawinąć na woskowaną rurę laminat ale tym razem oddzielę wosk od laminatu taśmą klejącą lub tłustym papierem.Zobaczymy co wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja natomiast mam inny niezawodny patent , smaruje rure pastą do butów , następnie jedna warstwa folji aluminiowej (takiej do pieczenia) znowu pasta do butów i laminat , (folia ładnie "kleji"się do pasty ) po zaschnięciu i oddzieleniu foli rura wchodzi w kieszeń swobodnie i nie ma zbyt dużego luzu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Darek za podpowiedź, jutro wypróbuję Twój sposób.

 

Edit: sytuacja opanowana.Jedna rura gotowa.Między nawoskowaną rurę alu a laminat dałem papier z folii Oracover .Po zżelowaniu i podgrzaniu na całej długości rura delikatnie i bez oporów zsunęła się z alu.Laminat położyłem na śliską stronę papieru.Wygląda na to że stearyna wchodziła w jakąś reakcję z żywicą L285. Papier bez problemu oddzielił się od wewnętrznej strony rurki.Wszystkim bardzo dziękuję za pomoc, co ja bym bez Was zrobił?.Zdjęcie gotowej rury pojawi się niebawem w temacie o Katanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Może by jakiś moderator wydzielił z tego działu temat dotyczący wykonwania kieszenie dla bagnetow w modelach RC? Troche ten temat zaśmiecony, co by nie było jest on o Ultimate Biplane... Poza tym dużo łatwiej byłoby dotrzeć do wiedzy na temat kieszenie gdyby była ona w oddzielnym temacie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Również od jakiegoś czasu buduje ten model, na dzień dzisiejszy tak sie owy wynalazek prezentuje:

 

DSCN5728.JPG

 

Nie robiłem osobnej relacji gdyż już jeden taki model powstaje wiec nie ma potrzeby zaśmiecania forum.

 

Zestaw niczego sobie chociaż wydaje mi sie, że jest wykonany ze zbyt twardej balsy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kamil możesz się nie zgadzać w ogóle , ale nie zmieni to faktu ,że się mylisz.

W tego typu konstrukcjach pancerność nic nie daje ,bo jak przyglebisz to tylko spowoduje to większe spustoszenie w modelu (większa waga wywołuje większą energię do rozproszenia w momencie nagłego zatrzymania).

Zaś większa waga skutecznie ogranicza jakość wykonywanych akrobacji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.