Skocz do zawartości

NSS-650 raz jeszcze standard


Rekomendowane odpowiedzi

Nie startowałem na zawodach i mam małe doświadczenie  w pływaniu ale na kanale można dużo się nauczyć. Mam 2 żaglówki RG 65 i 2 Footy Class.  Oglądałem różne filmy z zawodów i myślę,że nie warto kombinować. Wszyscy mają podobne żaglówki. Modelarze z GB, Niemiec, Brazylii, Argentyny i innych krajów wszystko przerabiali. Można mieć super model a wystarczy błąd w sterowaniu na wodzie i zostaje się w tyle. Mocowanie bulby do płetwy aluminiowej 2,0 w przedniej części ma poprawić właściwości ale w przechyle pozostała część swym ciężarem nie powoduje zwichrowania płetwy a tym samym zwiększa przechył?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...

Z nowości to piękna pogoda, a tak poważnie to wszystko po staremu. Przybyły dwie nowe łódki w NSS-650, a tak to po staremu, świetni ludzie, fajne pływanie i atmosfera.

Przepraszam, że napisałem w tym poście, o początku sezonu, ale to przez pomyłkę (z telefonu) miało być tu

http://pfmrc.eu/index.php/topic/66439-nss-650-standard/page-4?do=findComment&comment=705091.

O ile to możliwe proszę admina o przerzucenie trzech ostatnich postów do wątku NSS-650 standard.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przedstawiam film z pływania żaglówką swingrig RG65. Na 1 krótkim ujęciu pływa poprawnie, w każdym bądź razie reaguje na ster. Po 0:30 gdy zawiał silniejszy wiatr ustawiła się w taki dziwny łopot. Na drugim ujęciu po 5:10 przy silniejszym wietrze ustawia się podobnie. Zauważyłem, że ma tendencję do wyostrzania. Możliwość zmiany ustawień w tego typu modelu jest ograniczona. Linka foka jest za luźna. Węzeł popuszcza.

Zdjęcie zrobiłem tak aby oddać najwierniej rzut z boku.

post-419-0-40108000-1524659046_thumb.jpg 

Maszt przesunąć do tyłu ale zanim to zrobię będą wykresy,  obliczenia i sprawdzanie wymiarów.

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierzu,

Jeżeli łódka ma w Twojej ocenie tendencję do nawietrzności, przesunięcie masztu do tyłu raczej ją tylko powiększy.

Pisząc linka foka miałeś na myśli sztag czy szot?

Bez przesuwania masztu, co przy obrotowym jest dosyć kłopotliwe i moim zdaniem niepotrzebne, możesz spróbowac zmienić proporcje ożaglowania powiększając udział foka, zmniejszając grota, tak by się zmieścić w okreslonej powierzchni (22,5 dm2). Zacznij jednak od uzyskania poprawnej pracy foka, taki "klepiący" raczej generuje straty niz prędkość, a tej z kolei brakuje przy zwrotach. Wtedy będzie można bardziej precyzyjnie okreslić co i jak.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kazimierz, nie kombinuj za duzo. Kazda lodka zaglowa przy porywach wiatru powinna wykazywac niewielka tendencje do skrecania na nawietrzna. Zaznaczam, chodzi o tendencje niewielka ale wyraznie odczuwalna.

 

Przyczyna tego jest prosta. Praw fizyki nie da sie zmienic, wiec raczej trudno byloby zagle tak wytrymowac, by przy porywach wiatru o roznych silach lodka zachowywala sie zawsze absolutnie neutralnie. A jesli tak jest, oznacza to, ze efektywnosc hydrodynamiczna kadluba jest katasrofalna i nadaje sie on raczej do wyrzucenia. Natomiast tendencja do skrecania na zawietrzna oznaczalaby utrate efektywnosci zagli, czyli napedu i przez to takze predkosci.

 

A jak duza lub odwrotnie, jak mala owa tendencja do skrecania na nawietrzna byc powinna, zalezy juz wylacznie od preferencji sternika. Jeden lubi, gdy owa tendencja jest bardziej wyrazna, inny troche mniej.

 

Zachowanie Twojej lodki na pierwszym filmiku trudno jest bezblednie ocenic, bo wyglada na to, ze plywales nia po jakim kanale, a w takim wypadku w gre wchodzi nie tylko sila i kierunek wiatru, lecz moga odgrywac duza role takze dodatkowe prady wody. Wine za owe zatrzymania nie koniecznie przypisywalbym wiec wylacznie trymowi zagli. Poplywaj ta lodka na jakim jeziorze - wowczas latwiej wyciagnac wlasciwe wnioski. Wyprobuj ja przy slabszym i przy silniejszym wietrze, poczatkowo bez wprowadzania jakichkolwiek zmian w ozaglowaniu i jego trymie. Dopiero potem mozesz pokusic sie o ocene zachowania lodki i wyciagac wnioski dotyczace polepszenia trymu zagli. Inaczej to bedzie zgadywanka - jednego dnia bedzie pasowalo, innego nie i nawet nie bedziesz wiedzial, dlaczego tak jest.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.