Skocz do zawartości

Kilka pytań o podłączenia FPV i innych


Rogerro
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej.
​Składam właśnie Volantex Ranger EX 757-3, jestem na etapie podłączenia FPV. Na pokładzie "jakaś" kamerka 1000TVL, nadajnik TS832, do tego kamerka będzie przechodziła przez MinimOSD. 
​Dodatkowo z innych rzeczy jest Ardupilot, ESC 30A. Wszystko zasilane z dwóch pakietów 5Ah 4S złączonych w 10Ah. Chciałem zapytać jak sensownie podpiąć kamerę i odbiornik do zasilania?
​Oczywiście doczytałem się dwóch rzeczy:
1. Osobne aku
​2. Filtr na zasilaniu kamery i odbiornika.

​Czy ktoś z sukcesem odfiltrował zasilanie odbiornika i kamery? Ew jeżeli akumulator - jaki najlepiej kupić? Zapewne 3S, ale jaka pojemność będzie tu sensowna?

​Sprawa druga - mocowanie Ardupilota i jego odbiorniko/nadajnika GPS z kompasem. Jak najdalej od nadajnika VTX? Jakies jeszcze uwagi? Oczywiście możliwie w poziomie z racji kompasu, umieścić go na łączniku skrzydeł? Teraz tak myślę, żeby go umieścić pod "szybą kabiny pilota", bo nic innego tam nie planuję, ale nie wiem czy ten czarny plastik nie zaburzy za bardzo pracy anteny (chyba nie powinien, w końcu GPSy w samochodach mają więcej drogi do "przebycia"). Jakieś "must be" w sprawie Ardupilota jeszcze istnieje?

​Ostatnia (jak na razie :D ) sprawa - zasilenie LCD i odbiornika video (RC 832) - czy mogę to pociągnąć z pakietu w aparaturze? Mam 3S 2200mAh (a aparatura to 9XR Pro). Czy raczej też osobny aku?

 

Z góry dziękuję za odpowiedzi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

W samolotach stosuję oddzielne zasilanie, do zasilania video mam lipo 3s 500mAh i to wystarcza spokojnie na lot 30 min z bezpiecznym zapasem. Zwykle nie latam dłużej niż 15-20 min ale zmieniam pakiet video po każdym locie - razem z napędowym.

W 250-tce mam video na jednym pakiecie 3s i na początku nie używałem żadnego filtra, a zakłóceń nie było. Niemniej kiedy dołożyłem MinimOSD po jakimś czasie się zepsuł (najpierw zaniki wyświetlanych znaków przy daniu gazu, ostatecznie ciemno w ekranie) potem drugi tak samo. Zrobiłem sobie taki filtr http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=107640#p107640 i po tym nic się już nie dzieje. Tłumaczę sobie, że jakieś skoki napięcia zabijały minima. Zakłóceń od silników nie widzę, ale to zależy od wielu czynników. Najlepiej zrobić sobie po prostu próby ze swoim sprzętem i instalacją.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli masz pakiet 2S do nadajnika TS832 to taki zastosuj. Przy 3S bardziej się grzeje a moc i tak ma taką samą. Pobór prądu + kamerka to około 250mA.

Sprawdź jakie zasilanie ma kamerka bo są wersje 5 - 20V, lub tylko 5V i tutaj trzeba zastosować mały BEC na 5V między nadajnikiem a kamerką.

Zasilanie odbiornika tylko z osobnego pakietu 12V. Pobór prądu to około 200mA więc łatwo policzyć ile na danym aku popracuje

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli kamerka 1000TVL z BG to ona akceptuje 5V. Możliwe że TS832 ma na wyjściu 5V - ale tak jak pisze Bodzioch lepiej dać małą przetwornicę na 5V. Miałem kiedyś nadajnik VTX który miał w sobie układ zmniejszający napięcie - ale był za mało wydolny aby zasilić jednocześnie nadajnik i kamerę i się wszystko wyłączało. Osobne filtry też są dostępne, ale najlepiej jako filtr spisuje się właśnie przetwornica z dużym kondensatorem na wyjściu :) 


Niemniej kiedy dołożyłem MinimOSD po jakimś czasie się zepsuł (najpierw zaniki wyświetlanych znaków przy daniu gazu, ostatecznie ciemno w ekranie) potem drugi tak samo. Zrobiłem sobie taki filtr http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?p=107640#p107640 i po tym nic się już nie dzieje. Tłumaczę sobie, że jakieś skoki napięcia zabijały minima. Zakłóceń od silników nie widzę, ale to zależy od wielu czynników. Najlepiej zrobić sobie po prostu próby ze swoim sprzętem i instalacją.

 

Mam takie same doświadczenia. Miałem 2 lub 3 szt micro minimOSD i wszystkie zmarły w niewyjaśnionych okolicznościach... Od tamtej pory używamy tylko wbudowanego OSD z płytkę FC.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Do zasilania kamery i nadajnika nie jest potrzebny żaden dodatkowy akumulator. Najlepszym wyjściem jest zastosowanie w zasilaniu zwykłego stabilizatora liniowego typu 78xx. Nie wprowadza zakłuceń jak przetwornice i przy takim poborze prądu robi się tylko ciepły nawet bez radiatora.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.