Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

No, to wiemy mniej wiecej, co potrzeba. Moje zdanie na ten temat brzmi zawsze: budowac samemu. Pod warunkiem zachowania nalezytej starannosci i dokladnosci, to nie jest skomplikowane, jesli juz kiedy samodzielnie budowales jakiekolwiek modele (nawet lotnicze).

 

Ale jakbys mimo wszystko na poczatek obawial sie samodzielnej budowy i z tej przyczyny sklanial sie do kupna jakiego zestawu, to niezaleznie od wielkosci zdecydowanie odradzam lodki sprowadzane przez wielu handlarzy z Chin. W tego typu "gotowcach" lub "prawie gotowcach" zawsze ujawniaja sie slabo opracowane punkty, ktore trzeba samodzielnie poprawiac, a ponadto niektore z nich nie plywaja zbyt dobrze w odniesieniu do ich wielkosci.

 

Zamiast tego proponuje zestaw (nie gotowa) sprawdzonej MicroMagic Graupnera, najlepiej w wydaniu "racing" (lepsze wlasciwosci od standardowej) albo "carbon" (identyczna z "racing", ale zwykle od niej tansza, co jest jedynie rzecza wygladu, bo z CFK wykonana nie jest, a posiada jedynie nadruk imitujacy ten material). Dlugoscia kadluba wynoszaca 535 mm jest troche mniejsza od RG 65, przez co lodka pasuje w stanie calkowicie zmontowanym do wiekszosci bagaznikow. Posiada znakomite wlasciwosci na wodzie, stwarza duze mozliwosci do samodzielnego tuningu i tym samym pozwala na lagodne "wgryzienie" sie w tematyke zeglarstwa RC. W wydaniu "racing" lub "carbon" bez problemu da sie nimi plywac do sily wiatru okolo 3,5 stopni, ale widzialem juz MicroMagic z nieco wiekszym balastem, ktore plywaly przy wietrze 6 stopni. Nie wiem, czy to "powalajace" argumenty, ale nie majacym zadnego doswiadczenia w budowie jakichkolwiek (bez roznicy, czy plywajacych, czy tez latajacych) modeli RC, raczej polecalbym wlasnie taka MicroMagic. A to dlatego, ze podczas samodzielnej budowy od podstaw jednak z najzwyklejszej niewiedzy jakies tam ryzyko sknocenia czegos nie da sie calkiem wykluczyc. Daleko nie trzeba szukac, nawet na naszym forum instnieja watki, w ktorych budowniczy nie dysponujac wystarczajaco doglebnym doswiadczeniem (bo i skad ma je wziac podczas budowy pierwszej w zyciu lodki) popelnia pewne, mniej lub bardziej istotne bledy, co jest w sumie calkiem zrozumiale, bo nie majac doswiadczenia skad ma wiedziec, o co zapytac, gdy budowa zbliza sie do etapu, w ktorym na pewne rzeczy trzeba zwrocic wieksza uwage.

 

W razie czego, chetnie sluze rada, ale pod wzgledem konstrukcyjnym bardziej orientuje sie w szczegolach budowy lodek nieco wiekszych, klasy IOM, wiec tutaj zdecydowanie wieksza pomoc otrzymasz od Andrzeja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Serwo Hiteca to wersja z dźwignia  czy z nawijakiem. 

 

 

Z nawijakiem 

 

a tak pytając na uboczu jak się ma sprawa z katamaranami albo trimaranami ?

w modelach z 1 kadłubem jest dość spory kil a obok mnie pod nosem mam dość spory stawik ino płytki, na głębsze obiekty muszę podjeachać.

 

Pamiętam za dziecka widziałem jeden taki fajny modelik katamaranu pływał dość ładnie o ile mnie pamięć nie zawodzi 

 

PS 

jest taka jedna stronka model..? nie pamiętam nazwy tam wykonują kadłuby i chyba jest u nich w ofercie coś pokroju RG 65 za 50 zł tylko nie mogę sobie nazwy przypomnieć 

 

 

edit po 45 minut szukania udało się

 

http://www.modelmast.de/oferta_pol_redukcje.htm

 

Żaglówka klasy NSS standard 650. Kadłub z laminatu epoksydowo - szklanego. Opis budowy modelu można znaleźć w artykule Pana Michała Daranowskiego w numerach 3 i 4 /2009 "Modelarza"

 

A o tym co radzicie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie,grzecznie podziękuj znajomemu, za dobre chęci odstąpienia tego kadłuba. Resztę sam napisałeś w swoim poście  :) .

Najrozsądniej wygląda opcja : kadłub z ModelMast , instrukcja z Modelarza i wsparcie forum.

Nie wiem czy sam się nie skuszę  :rolleyes:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Budowa tego jachtu (Laerke 65) popełniona przez naszego forumowego kolegę jest tu: http://pfmrc.eu/index.php/topic/66439-nss-650-standard/

Myślę, że Łukasz jest odpowiednią osobą aby coś na ten temat powiedzieć. Opis w Modelarzu jest pełny i wystarczy do zbudowania tego jachciku. Resztę problemów pomożemy rozwiązać.

Te jachty mają niewielkie zanurzenie. Jak masz 40 cm pod kadłubem jest OK. Większe znaczenie ma roślinność wodna. Układ balastu  tzw. T jest najlepszym rozwiązaniem i powszechnie stosowanym, niestety potrafi zagarnąć czasem jakieś zioło.

 

Fordson, kuś się.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Według mnie,grzecznie podziękuj znajomemu, za dobre chęci odstąpienia tego kadłuba.    :rolleyes:

 

Aż tak z nim źle :D

 

 

Budowa tego jachtu (Laerke 65) popełniona przez naszego forumowego kolegę jest tu: http://pfmrc.eu/index.php/topic/66439-nss-650-standard/

Myślę, że Łukasz jest odpowiednią osobą aby coś na ten temat powiedzieć. Opis w Modelarzu jest pełny i wystarczy do zbudowania tego jachciku. Resztę problemów pomożemy rozwiązać.

Te jachty mają niewielkie zanurzenie. Jak masz 40 cm pod kadłubem jest OK. Większe znaczenie ma roślinność wodna. Układ balastu  tzw. T jest najlepszym rozwiązaniem i powszechnie stosowanym, niestety potrafi zagarnąć czasem jakieś zioło.

 

Fordson, kuś się.

 

No to postanowione :)

W weekend zrobię zamówienie :) a potem czekanie na przesyłkę.

 

ps

mam pytanie z innej beczki przy okazji

Orientujecie się może czy przy aparaturze  FLySky Fs-i6X oraz odbiorniku FS-iA6B jak podłącze do odbiornika regulator z wbudowanym układem BEC o napięciu na wyjściu 5v a do tego regulatora pakiet 7,2v o pojemności 2200mAh to na aparaturze mi się pokazuje napięcie zasilania odbiornika 5V, to dla tego że regulator ma takie napięcie na wyjściu z układu BEC czy akumulator jest uszkodzony (i powinno pokazywać coś ponad 7,2V?)

 

Pytam bo nabyłem nie dawno nowy nadajnik :) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziwna sprawa ,ale ja też , jakiś czas temu kupiłem radyjko ,od kolegi z forum. Wygląda na to , że budowę łódki zaczynamy od największych wydatków  :) .

Podziękowania dla Kazimierza , mam teraz materiał do przemyśleń.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

...jak podłącze do odbiornika regulator z wbudowanym układem BEC o napięciu na wyjściu 5v, a do tego regulatora pakiet 7,2v...

...to na aparaturze mi się pokazuje napięcie zasilania odbiornika 5V...

...dlatego, że regulator ma takie napięcie na wyjściu z układu BEC...

 

Twoje pytanie zawiera wlasciwa odpowiedz. No, moze pomijajac interpunkcje, ale to juz mniej istotne.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spoko! Nie ma za co przepraszac. Wszyscy robimy bledy, a tu nie szkola. U mnie na przyklad sila rzeczy polskich znakow brak, co z cala pewnoscia nie jest zbyt przyjazne dla czytajacych. Moja uwaga byla jako zart pomyslana, ale te zolte, glupawo smiejace sie mordki ( :)) nie za bardzo mnie przekonuja, wiec staram sie ich nie uzywac.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.