Skocz do zawartości

Czasem wracam do dawnych lat


Rawen 75
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W sumie niedawno zostałem poproszony o zdiagnozowanie i zajęcie się czym z czym bawiłem się jeszcze w wojsku, a co stało 10 lat pod chmurką. No prawie-siedziałem na PT-91 Twardy i Leopardach 2A4- T-72 to taki PT przed modernizacja. Wstępne oględziny-no może się uda. Trzy dni pracy i pierwsze uruchomienie silnika-nie jest źle, do wymiany pompa wody, pompa smarowania wstępnego MZK, na szczęście skrzynie typu półautomatycznego prawidłowo zsynchronizowane, przecieki i nieszczelności, generalnie wszystko trzeba po kolei rozbierać, czyścic, smarować i wymieniać uszczelki, rurki...Dostęp, koszmar, wszystko wkładane w częściach, dorabianie kluczy, łamanie rąk, przedziwne pozycje...no ale nie te o których myślicie. Kocham te czołgi, ale zarazem nienawidzę.

Po miesiącu pierwsza jazda. Zastały dawał radę, choć na początku skrzynie musiały się ułożyć. Powiedziałem sobie- jak dam jemu w ....i zdrowo powgniatam, jeżeli nie będzie problemów-to będziesz jeździł. Temperaturę podciągnołem do 120 stopni- zarówno wody jak i oleju-spróbowałem zbić- niższy bieg, wyższe obroty, i o dziwo GRA! 

Te orurowanie zostało przykręcone na czas gdy woziłem dzieci z obozów letnich.

I tak eksponat z muzeum, stał się nie tylko eksponatem stojącym, lecz w pełni sprawnym

https://www.facebook.com/100010220834022/videos/672683546415667/

https://www.facebook.com/piotr.gorecki.1650/videos/2099209990151431/

post-15485-0-26776600-1533380310_thumb.jpg

post-15485-0-88770600-1533380323_thumb.jpg

post-15485-0-68173600-1533380345_thumb.jpg

post-15485-0-59219300-1533380921_thumb.jpg

post-15485-0-09615200-1533380932_thumb.jpg

post-15485-0-54726400-1533380942_thumb.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zalesvw ma rację.Kiedyś jakiś kolekcjoner opisywał, że sprzedaje gdzieś tam w strefę działań wojennych sprzęt militarny i szybko przyjechali do niego Panowie w celu weryfikacji.  Ten T-72 to eksponat muzeum LMW w Drzonowie-okolice Zielonej Góry. Także zapraszam do odwiedzenia, gdyż są tam eksponaty nie tylko pancerne, ale i lotnicze, Ił-28, Ił-10, Limy, Iskry, śmigłowce Mi....dużo tego. Ja śmiałem się, że kolejny eksponat do uruchomienia to Ił-10-w sumie też czołg, tylko latający!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Parametry jakie uczono i podawano w wojsku-jak pisałem jestem byłym kierowcą PT-91 Twardy(masa bojowa 45 ton, silnik polski Wola, 850 KM, turbodoładowany podwójnie-turbina mechaniczna i turbosprężarka) i Leopard 2A4( masa bojowa 55 ton, silnik 1200KM, turbodoładowany-ciekawostka-ten silnik jest przemysłowy, kutry i inne machiny). Dla T-72, z tym silnikiem, czyli W-46-4, opojemności 38,83 l, i mocy 780KM, dwunastocylindrowy, doładowany mechanicznie turbiną, wielopaliwowy( benzyna, olej napędowy, nafta) norma to do 240l/100km na drodze twardej, i do 800l/100km w terenie z włączonym Systemem Kierownia Ognia(SKO, stabilizacja, napęd elektrohydrauliczny wieży i armaty, dosyłacz amunicji). Do tego silnik spala do 14l/100 km oleju silnikowego. dlatego nad wydechem jest dodatkowy zbiornik oleju na dolewki o pojemności ok.40l. łącznie masz jakieś 1200 litrów paliwa, z czego 704l w trzech wewnętrznych zbiornikach, reszta na prawym błotniku-pełni też funkcję ochronną dal pocisków kumulacyjnych. Ich szerokość-mimo że to aluminium- a właściwie ,,droga" strumienia kumulacyjnego przez paliwo, odpowiada płycie stalowej o grubości ok. 70mm! Mozna dołożyć dwie beczki tzw marszowe i wtedy mamy prawie 1500l paliwa. Sam pancerz to wielowarstówka ( stal, guma, laminat) i mimo, że liczy ok. 220mm grubości odpowiada płycie pancernej o grubości 550-600mm! Tak z ciekawostek-moja trzecia miłość.

  • Lubię to 3
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem co to szczyło, i wątpię abyś wiedział co to klorynka, lub cybanty. Jeżeli chodzi o armatę-D-81T, lub inaczej 2A46, o kalibrze 125mm, gładkolufowa-to jest  drożna, ale raczej ze względu na długi okres postoju i podrdzewienie nie odważyłbym się z tego strzelać. Pojazd nie jest pozbawiony cech bojowych, nie ma ciętego pancerza, został z jednostki przekazany do muzeum LMW w pełni sprawny, czas zrobił swoje, unieruchamiając go na amen.U nas był na czas remontu, i wszystkie formalności papiernicze zostały dopełnione, gdyż szybko ŻW u nas było, ale nic nie mieli zastrzeżeń. W sumie była akcja wycofywania pojazdów tych z każdego muzeum pod pretekstem przebudowy do standardu PT-91, ale szybko wyszło, że chodziło o sprzedaż ich do Jordanii. Znów jordańczycy mogli sprzedać innym-rebeliantom- i wszystko zostało zablokowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... W sumie była akcja wycofywania pojazdów tych z każdego muzeum pod pretekstem przebudowy do standardu PT-91, ale szybko wyszło, że chodziło o sprzedaż ich do Jordanii. Znów jordańczycy mogli sprzedać innym-rebeliantom- i wszystko zostało zablokowane.

Jacyś starzy, "zasłużeni" oficerowie z dawnych lat chcieli ubić interes?

Niestety tamta jedynie słuszna partia uczyła ich tego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pawle a czy widziałeś kiedyś eksponat muzealny w 100% użyteczny bojowo z amunicją? To chyba nie  podlega dyskusji. Ważne, że systemy działają, lufę zawsze mogą w zakładach remontowych zmienić, to nie problem.

Stema, chyba mnie nie zrozumiałeś, i dodajesz od siebie-piszę o poszukiwaniu kasy przez rząd, a nie handel poprzez ,,prywatnych" wojskowych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

No cóż, piknik w LMW zaliczony, prezentacja dynamiczna-choć miejsca nie za wiele na pokazanie pełnych możliwości wozu-udana. Powiedziano mi, że to najlepszy pokaz dynamiczny jak do tej pory w LMW, ponoć przeskoczyłem pokaz Leoparda 2A5-amatorzy. Tak się jeździ!

Materiał wyemitowała TVP 3 w wiadomościach-zaczyna się w sumie od 8:40.

http://gorzow.tvp.pl/38524256/15082018

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie, zasłonę postawiłbym, ale wtedy jest siwo. Te silniki tak kopca, przy czym ten o dziwo nie wali tak jak mój PT-91 w wojsku. Żołnierzyki prezentowały zarówno mundury z różnych epok, jak i broń. Była różnica pomiędzy strzałem z karabinu z okresu IWŚ a IIWŚ-większa ilość prochu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.