Skocz do zawartości

"Popełniłem" Edga 540 depron wersja pancerna :-)


Norbert

Rekomendowane odpowiedzi

  • 1 miesiąc temu...
  • Odpowiedzi 42
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Postanowiłem i ja dołączyć się do tego tematu jako, że buduję model z tematu (wg planów od sudika).

Być może pytania będą tendencyjne, ale już od tygodnia budowa nie posuwa się naprzód tylko ślęczę przed forum i ręce mi opadają, a nie chcę popełnić błędów wynikających z mojego słabego doświadczenia.

Ale do rzeczy...

Poniżej kilka zdjęć z budowy na etapach, na których się zawiesiłem.

 

Po primo pierwsze:

Czy serwo wystarczy wkleić na uhu czy trzeba je wzmocnić jakimś kawałeczkiem sklejki?

album_pic.php?pic_id=1144

 

Po primo drugie:

Czy wręgę silnikową (sklejka 4mm) lepiej kleić na klej polimerowy (dragon) czy też może 5 min Epoxy? I najważniejsze czy to wystarczy przykleić do depronu "tak jak jest" czy lepiej zrobić podkładkę w podobnym kształcie z depronu i dopiero wtedy przykleić, a może powinienem zrobić z tyłu jakieś wzmocnienia (depron, sklejka)?

album_pic.php?pic_id=1145

 

Po primo trzecie:

Wzmocnienie skrzydła z włókna węglowego wklejam na CA?

album_pic.php?pic_id=1146

 

I po ostatnie primo:

Czy powinienem wzmacniać krawędzie natarcia skrzydeł i jeśli tak to czym?

Czy powinienem wzmacniać kadłub i jeśli tak to czym i jak?

 

Będę wdzięczny za jakąkolwiek pomoc. Nawet jeśli ktoś prześle linki gdzie znajdę odpowiedzi na nurtujące mnie pytania to już coś

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wręgę wklej na żywicy 5min bezpośrednio do kadłuba bez żadnych podkładek. Na pewno wytrzyma.

Węgiel w skrzydle też na żywicy- broń Boże na CA bo wytopi Ci dziury w skrzydle!!

Krawędzie natarcia możesz okleić taśmą (zwykłą lub power tape- wzmacnianą włóknem).

Kadłub wzmocnij obustronnie prętami węglowymi lub płaskownikiem. wklejanymi na żywicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz wzmacniał kadłub płaskownikami lub pręcikami węglowymi to możesz je poprowadzić tak iż będą dochodzić do wręgi silnika. We wrędze można wykonać otworki i wkleić na żywicę tam początki tych wzmocnień węglowych. Wtedy to już wręga nie powinna się oderwać na 100% :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ronal, weź proszę potrenuj ciecie depronu, widze ze używasz skalpela ale chyba w zły sposób. Moze i się mylę ale te poszarpania to wypadek przy pracy, nic strasznego bo reszta wyglada naprawde dobrze.

 

Serwa wkleja sie na klej silikonowy [termiczny] z pistoletu [laska]

 

Wrega silnikowa [troche za gruba sklejka] na epoxy, pamietaj o wykłonie, możesz dorobić podkładkę z depronu

 

Do depronu nie wolno używać kleju CA chyba że CA styro, dzwigar musisz wkleić i przygnieść

 

imo na poczatek odpuść sobie krawedz natarcia, do wzmocnienia kadłuba wzdłuż możesz użyć listewki 5x3 lub kawałka węgla. Oczywiście obustronnie

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

Koledzy dziękuję Wam jak nie wiem co. Czuję, że dziś model będzie gotów na uzbrojenie w elektronikę :jupi:

ertman_176 to mój pierwszy model. Jak widać trochę czasu (i zuzytych ostrzy) zajęło mi dobranie właściwego ostrza do skalpela. Po prostu wybierałem cały czas za cienkie i końcówki się krzywiły zadzierając depron :oops: . W sumie jakoś doszedłem, ale w paru miejscach mam właśnie takie gnioty.

 

Na koniec jeszcze drobne pytanie techniczne - to wzmocnienie po obu stronach kadłuba gdzie powinno być wklejone wg poniższego rysunku (który numer dźwigara):

album_pic.php?pic_id=1147

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Ja także zbudowałem takiego Edga. Tyle, że ja mam z nim od początku niezmiernego pecha. :evil: Na początku, przy budowie odłamałem mu przez przypadek kawałek skrzydła. A ostatnio próbując go dokańczać, poślizgnąłem się i odłamałem część kadłuba w okolicach kabinki. A także statecznik pionowy i dolną część kadłuba. :(

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja także zbudowałem takiego Edga. Tyle, że ja mam z nim od początku niezmiernego pecha. :evil: Na początku, przy budowie odłamałem mu przez przypadek kawałek skrzydła. A ostatnio próbując go dokańczać, poślizgnąłem się i odłamałem część kadłuba w okolicach kabinki. A także statecznik pionowy i dolną część kadłuba. :(

 

Nie przejmuj się - najważniejsze , że kontynuujesz budowę. Jak poleci to koniecznie napisz jak było.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 4 tygodnie później...
  • 4 miesiące temu...

Witam!

Wiem, że takie odkopywanie tematów to lekka archeologia :) , ale mam pytanko. Nie chcąc zaśmiecać tego jakże zorganizowanego forum tematami typu: "Jaki pierwszy model" etc. Zdecydowałem się napisać tutaj. Czy ten model jest dość dobry aby rozpocząć moją "karierę"? Panie Norbercie, widzę że cały jest wykonany z rowkowanego depronu 6mm. Czy on nie wymaga żadnych wzmocnień?

Pozdrawiam!

Bartek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.