Jump to content

Witam Grupę


Recommended Posts

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Słowo "witam" jest banalnie wykorzystywane w popkulturze. Nie odpowiada ono jednak sytuacji, w której jest stosowane. Witający jest zwykle pukającym do drzwi forum, nierzadko po raz pierwszy i wystawia się na dziwną przygodę. Pokazuje się, pewnie nieświadomie, jako dostojnik i gospodarz. Pomimo tego, że nim nie jest i być nie może w tej doniosłej chwili... Z uporem maniaka próbuje być kimś lepszym.

Link to comment
Share on other sites

Oczywiście że Mirek ma 100% racji jednak maniakalne upominanie nowych użytkowników raczej nic nie wskóra.

To tak jak musztarda po obiedzie czy płacz na rozlanym mlekiem

Wg mnie nie jest w stanie zmienić mentalności 99 % ludzi "witających" się inaczej ...

Sugerowałbym raczej kontakt z Administratorem i stosownym zapisie ,informacji w regulaminie, o właściwych zasadach witania się co i tak wątpię że cokolwiek da.Być może uspokoi Mirka :) .

Wiesz jak zakończyło się "czepianie" się ludzi o błędy ortograficzne prawie w każdym poście ;) .

Link to comment
Share on other sites

Zakończmy ten bezsensowny spór o słowo Witam, ponieważ każda ze stron tak na dobrą sprawę ma racje. A jak każda ze stron ma rację to znaczy, że może sobie używać/nie używać słowa Witam tak jak chce.

 

Etymologia słowa "Witam"

Dla jasności powinniśmy rozróżnić dwa różne Witam. Jedno jest używane oficjalnie, np. „Witam Państwa...”, „Witam wszystkich przybyłych...” itp. Drugie jest nieoficjalne i używane dziś zamiast Witaj!, które tradycyjnie obsługiwało ten rodzaj kontaktu, a także – mniej stosownie – zamiast oficjalnego Dzień dobryDobry wieczórSzanowni Państwo i innych formuł, których wybór zależy od okoliczności i formy wypowiedzi. Na przykład wiele pytań adresowanych do naszej poradni zaczyna się od Witam, co w zasadzie jest naruszeniem tradycyjnego savoir-vivre'u. Nie poprawiamy ich jednak, gdyż nowy zwyczaj powitalny się upowszechnia, a poza tym niech poradnia będzie swego rodzaju signum temporis

 

 Do tego jeszcze:

... w szczególności wypowiadała się o tej formule prof. Małgorzata Marcjanik. Z jej książki (Mówimy uprzejmie, 2009, s. 43) na zakończenie zacytuję fragment:

Ostatnio karierę językową robi powitanie w formie 
Witam
, przeniesione z języka radia i telewizji. Można sądzić, że Polacy mają potrzebę posiadania formy pośredniej między poufałym 
Cześć
 a oficjalnym, „sztywnym” i dłuższym, więc mniej wygodnym 
Dzień dobry

 

  • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Guest
This topic is now closed to further replies.
 Share

  • Recently Browsing   0 members

    • No registered users viewing this page.
×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.