Skocz do zawartości

Jakie czynniki decydują o tym że modelarstwo jest sportem?


Hugo

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, jestem studentem i piszę prace magisterską związaną z modelarstwem. Jednak czym byłaby ona gdyby nie zapytać wszystkich tu obecnych specjalistów i znawców tego rzemiosła.

 

Zmieniłem trochę moje pytanie, poniewaz jak dobrze mnie naprowadzono bylo dziwne.

Mam nadzieje ze zmieniajac posta nie naursze znowu regulaminu...

 

Więc prosiłbym o odpowiedź na pytanie: jakie czynniki decydują o tym, że modelarstwo jest postrzegane jako dyscyplina sportowa ?

 

Pozdrawiam i z góry dziękuje za opinie na ten temat

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak modelarstwo jest sportem. Wyróżniamy klasy F i C. F to modele które wykonują czynności takie jak latanie, pływanie mające na celu wygranie wyścigu, pokonanie trasy czy tez wykonanie akrobacji. Natomiast C to klasa modeli wystawowych - statycznych.

Nie jestem pewien co do nazw klas modeli samochodów bo nie miałem stycznosci ...

 

Oczywiscie takie używa sie w polsce ale istnieją różne organizacje.

 

Polecam poczytać o Naviga, ISAF, aeroklubie polskim i Fai

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Spróbuję odpowiedzieć:

 

Sport – według nauki o wychowaniu fizycznym: rozmaite formy aktywności fizycznej i umysłowej, podejmowane dla przyjemności lub współzawodnictwa. Od "zwykłej rekreacji" ma go różnić przestrzeganie szeregu reguł obowiązujących w danej dyscyplinie.

 

Według mniej popularnej, ale bardziej, wewnętrznie spójnej definicji sport to każda forma aktywności (fizycznej i umysłowej) podejmowana w celu rywalizacji - zbiorowej lub indywidualnej, w różnych grach i dyscyplinach ale też "z samym sobą", np. w alpinizmie czy sportach ekstremalnych.

 

 

- Ma na celu uzyskanie satysfakcji z jego uprawiania i osiągania coraz lepszych wyników.

- Może być uprawiane profesjonalnie, jak i hobbystycznie.

- Posiada własne organizacje odpowiedzialne za ustalanie zasad i regulaminów zawodów.

- Jest uprawiane przez dużą liczbę osób z całego świata.

- Może być stosowane komercyjnie lub nie komercyjnie.

- Ma z góry określone założenia i cele do osiągnięcia.

- Bawi

- Uczy

- Pochłania kasę.

- Posiada wiele odmian, jak lekkoatletyka.

Chyba tyle wystarczy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Madrian - wreszcie jakaś konkretna odpowiedź na moje pytanie! bardzo dziekuje, oby więcej osób zabrało głos w tym tematcie,

 

Czaro - jeśli chodzi o Twojego posta to daje dużo do myślenia :) bo może brzuch zaboleć od śmiechu, ale jednocześnie pokazuje, że trzeba mieć troche zdrowia i kszty aby uprawiać zawodniczo modelarstwo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Lekarz sportowy, który nie chciał mi wydać zaświadczenia o stanie zdrowia potrzebnego do licencji modelarskiej AP bez wykonania żadnych badań:

"Przecież musicie wytrzymać na świeżym powietrzy tych kilka godzin"

 

Serio? Mi zrobil za dobrą flaszke na Patent Strzelecki :D

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moja opinia.Modelarstwo jest sportem ,bo wprowadza element rywalizacjii polegający na uzyskaniu przewagi nad przeciwnikiem nie naruszając jego zdrowia,kondycji fizycznej czy też statusu majątkowego.

Dlatego wydaje mi się że szachy są bardziej zbliżone do idei sporty niż np. boks - wielowiekowa tradycja walki.

 

Hugo ,nie przejmuj się .Nie ma głupich pytań są tylko głupie odpowiedzi (czasami) i ten kto pyta wstydzi się tylko raz, a kto nie pyta wstydzi się całe życie( to takie przysłowie).

Do wypowiedzi Pawła dorzuciłbym organizacje i stowarzyszenia nie posiadające etatowej struktury np.ACES

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ciekawych rzeczy się od kolegów dowiaduję. Od kilku lat jeżdżę samochodami rc jako zawodnik w Mistrzostwach Polski i owszem licencję musiałem wyrobić ale ograniczyło się to wpłacenia 40zł do LOK i to wszystko, żadnych badań. Czyżby jedna dziedzina modelarstwa była sportem a inna nie? Co do badań lekarskich to podobno szachiści również muszą takowe przejść no ale tam wysiłek innego rodzaju więc powinni iść do lekarza od głowy :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam

przemek_pc, tak to prawda, szachiści też muszą mieć badania. Przez dwa lata grałem w szachy, i sądzę, że chodzi o to, że niektóre partie mogą trwać nawet 5 godz. :D Mój rekord to 4 godz. ( wtedy omal nie zemdlałem :D szachy nie są sportem dla słabych :P)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powinienem dodać wbrew woli zawodnika,bo np na zawody aircombat Ruda Klouczek przyjeżdżał do Polski z jednym modelem na każdy lot i tak było.

Stając jednak do walki z takim zawodnikiem ,sam się decydujesz na to ,a o zwycięstwie decydują predyspozycje psychiczne ,potem zaś sprzęt.Na tym ta zabawa polega.

Ponieważ jest to twój wybór :wink: nikt nie narusza bez twej zdody(!) twojego statusu majątkowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A dziś w radio mówili, że poker też jest sportem, argumenty jak na początku wątku czyli współzawodnictwo itp. oraz przygotowanie kondycyjne bo tak jak ktoś napisał o szachach partie mogą być wyczerpujące :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kurcze , dla mnie modelarstwo to jest tylko takie hobby , aż hobby.Ale nigdy nie przyszło mi na myśl że to sport.Przynajmniej to jest moje zdanie.Pozdrawiam.

 

Piłkę też niektórzy kopią na łące, a nie w blasku jupiterów. Co nie przeszkadza im marzyć o pięknych, dalekich strzałach, do obstawionej bramki i zdobywaniu goli i uznania tłumów.

Kopanie szmacianki na boisku w ramach WF-u też ma daleko do kadry narodowej. A mimo wszystko - to sport.

Nikt ci np. nie karze zapisać się do klubu, gdy masz ochotę spróbować dla satysfakcji przebiec 40km.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.