Jump to content
Sign in to follow this  
mass

Dziwna praca jednego silnika w quadrocopterze

Recommended Posts

Cześć, mam pewien problem dotyczący pracy silnika w moim quadrocopterze. Podczas lotów w końcówce przedniego sezonu dron dziwnie się zachowywał - mianowicie mogłem się bez problemu nim wzbić dość wysoko, ale podczas opadania jakby tracił moc na silnikach i bardzo szybko opadał robiąc kilka twardych lądowań. Od tamtego czasu nim nie latałem i teraz wiedząc, że było coś nie tak poświęciłem mu więcej uwagi na przegląd wszystkich podzespołów. Wymieniłem pakiet 3S na nowy, dokupiłem śmigła, ponieważ poprzednie były już nieco postrzępione i wgrałem od nowa firmware do APM, przeprowadziłem konfigurację i wykonałem kalibrację ESC.

Wczoraj chciałem wykonać próbny lot i zauważyłem dziwne zjawisko. Mianowicie po uzbrojeniu jeden z silników wyraźnie wolniej się kręci, po odjęciu gazu zatrzymuje się jako pierwszy - reszta równocześnie. Przy kręceniu nim w palcach nie czuć, żadnego oporu ani bicia. Wróciłem do domu i wykonałem jeszcze raz kalibrację ESC i tutaj zauważyłem dziwną sprawę - podczas kalibracji wydaje mi się, że ten silnik pracuje prawidłowo - prędkość obrotów podczas obserwacji nie różni się od pozostałych, wszystkie silniki zatrzymują się razem. Natomiast przy uzbrajaniu nadal ten silnik kręci się wolniej.

Nie mam pojęcia co mogło nawalić, czy macie jakieś pomysły jak rozwiązać ten problem?

Poniżej przedstawiam filmiki pracy silników z uzbrojenia przed lotem i z kalibracji ESC (podczas oglądania proszę zwrócić uwagę na silnik numer 2)

Połączenie silników zgodnie z dokumentacją ze strony ardupilot:

F450-connection.jpg

Filmik z uzbrojenia: https://youtu.be/eHcZgZyioUw

Filmik z kalibracji: https://youtu.be/bHeL1jfuQ_U

Sign in to follow this  

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By Miguel
      Witam 
      Szukam pomysłów na przymocowanie akumulatora i ESC. Aktualnie próbuje coś z tym zrobić w moim FunCubie. Jakie są Wasze metody na to? Rzepy mnie trochę zniechęciły - często odklejały się. Może jakieś rzepy które są opaskami? Największy problem przy ESC to moim zdaniem zachowanie chłodzenia, nie chcę go owijać, ale przyklejać również nie, bo coś czuje że może mu się zrobić za gorąco, gdy przykleję go płaską częścią (z radiatorem) do dołu. Zaś druga część jest tak "pofalowana" przez elementy elektroniczne, że niezbyt będzie chciał się trzymać. Dzięki za pomoc 
    • By Arcadioosh
      Witam serdecznie,
      Robię własną deskę elektryczną i mam problem z doborem ESC. Kilka danych wejściowych:
      -Będę miał dwa silniki (po jednym na koło), tak więc jeden ESC dual? Czy dwa pojedyncze? Jak dwa pojedyncze to jak je spiąć w jeden układ, tak żeby kontrolować je jednym nadajnikiem?
      -Zasilanie 8s-10s
      -Max natężenie jednego silnika to 34A, czyli w sumie 68A

Coś jeszcze z ważnych informacji jest potrzebne?

Znalazłem coś takiego:
      https://flipsky.net/products/dual-fsesc4-12-100a

ale jest to strasznie drogie, da się coś tańszego zastosować? Wszelkie rady i sugestie mile widziane. Moja znajomość podzespołów RC jest na niskim poziomie, ale staram się to nadrobić.

• By resset
      Może komuś przyda się poniższe:)

Jakiś czas temu zakupiłem model Pelikan Alpha 1500. W dołączonej drukowanej instrukcji opisana jest procedura włączania hamulca, jednak regulator, który dostałem ja, zachowuje się inaczej. Dźwięki wydawane są w innych sekwencjach, brakuje powitalnych pięciu krótkich lub długich tonów, "menu" jest dłuższe itp.

Dlatego napisałem do producenta i wyjaśniono mi, że niektóre egzemplarze wyposażone są w inny ESC i że powinienem mieć w pudełku dodatkową kartkę z instrukcją do tegoż regulatora. Takiej kartki oczywiście nie miałem. Przedstawiciel producenta dołączył do maila wersję PDF owej kartki, którą tutaj zamieszczam.

P.S.

Kopia oryginalnej instrukcji w wersji elektronicznej znajduje się np. tutaj: https://www.manualslib.com/manual/937011/Pelikan-Alpha-1500.html. Na stronie 5 znajduje się opis włączania hamulca w standardowej wersji regulatora.
      ALPHA_1500_Regulator_ESC_add-on.pdf
    • By desstructo
      Cześć,

chcę zbudować swój pierwszy model samolotu, padło na Hawker Hurricane Mk II (http://napolskimniebie.pl/index.php/sklep/esa-epa-warbirds-ww2/hawker-hurricane-mk-ii-detail) Od 4 lat latam racing kopterami więc ogólną wiedzę posiadam ale o samych samolotach 0. Nadajnik jaki posiadam to Frsky Taranis X9D Plus. Raczej celuję w wersję budżetową

Chcę zamontować:
      - Silnik Emax2812 kV1534 (chyba że polecacie inny?)
      - regiel jakiś 20a z bec
      - serwa analogowe czy cyfrowe? Pomocy

i moje główne pytanie dotyczy odbiornika w samolocie jaki powinienem kupić.
      Odbiorniki FrSky które mają wyjścia na wtyczkę do serwa kosztują 100-200zł, mam w domu odbiornik FrSky XSR który ma wyjście tylko na SBUS

moje pytanie brzmi, czy taki odbiornik mógłby być? 

Pomyślałem że mógłbym wsadzić kontroler lotu naze32 3F (też mam), podpiąć go poprzez sbus do odbiornika, a w miejsce gdzie normalnie wpinamy regulatory do FC mógłbym wpiąc serwa. Tylko czy to będzie działać? 

nie zależy mi żeby spełniał standardy na zawody, nie będę brał w nich udziału, bardziej zależy mi na spokojnym polataniu po okolicy, planuję też zamontować lekką kamerę fpv do niego
    • By sub_er
      Witam
      Buduję, a przynajmniej próbuję zbudować ROV-a. 
      Sterowanie za pomocą arduino i napęd bezszczotkowy, chińscy przyjaciele przysłali regulatory i tutaj pojawia się problem.
      Nie posiadam aparatury ani doświadczenia z silnikami bezszczotkowymi i regulatorami do nich, proszę zatem Was o pomoc w uruchomieniu.

Mam regulatory, model marki "chińczyk":), po podłączeniu do arduino mogę jedynie posłuchać jak silnik robi "beep" w różnych konfiguracjach:(
      Próbowałem różnych programów i żaden nie działa dobrze. Silnik nie rusza albo na niektórych ewentualnie chwile się obraca, ale wystarczy dotknąć silnika żeby się zatrzymał, kompletny brak mocy.
      1 Czy można używać sterownika bez jego programowania, na ustawieniach fabrycznych? - nie potrzebuję miękkich startów itp. tylko obroty prawo/lewo po naciśnięciu przycisku A/B. 

2 Jak wyłączyć procedurę programowania regulatora? Czy muszę to robić przy każdym uruchomieniu??

2 Czy to że zasilam regulator nie z pakietu, a zasilacza 9v 3A może być problemem?

• Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.