Skocz do zawartości

model z napędem gumowym


mayster8405
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chciałem coś zrobić dla wnuka żeby latało, ale z napędem. Natrafiłem na Yu Tube filmiki które opisują budowę modeliku z napędem gumowym.

https://www.youtube.com/watch?v=XrUkZIthmCU

https://www.youtube.com/watch?v=s7qSr8E3UCM

https://www.youtube.com/watch?v=SLc0OhYWnmQ

 

Materiał miałem, więc  wczorajszy dzień poświęciłem na jego budowę. Pierwszy w budowie poszedł napęd gdzie podstawę osi śmigła wykonałem z paska blaszki aluminiowej szerokości 5m/m i grubości 1m/m odpowiednio  wyginając i osadzonej na beleczce sosnowej 4x4 długości 40cm.Oś śmigła to drut stalowy fi 1m/m , piasta to kawałek rurki z bowdena chyba ok 4m/m średnicy do tego dopasowałem piastę łopatki śmigła z patyczka bambusowego.Sama łopatka wycięta z butelki plastikowej wg wzoru z planów. Płaty i stateczniki to depron grubości 3m/m. Uległ zmianie baldachimek płata który jest niższy z możliwościa regulacji i dodatkowo wsparty zastrzałem z pręcika węglowego 1m/m

post-3422-0-39293900-1566549167_thumb.jpg

post-3422-0-45738100-1566549176_thumb.jpg

 Modelik ma prowizoryczny napęd gumowy / recepturki/  ale i tak widać że dmucha. Modelik  wstępnie wyważony i narazie  latał w pokoju.A prezentuje się tak;

post-3422-0-79706600-1566549186_thumb.jpg

Obecna jego waga do lotu to 21gram. Oczywiście śmigła jeszcze nie ustawiłem optymalnie, bo nie wiem jaka będzie guma.

Plany tego modelu można znaleść w tych linkach.

Gdyby ktoś miał inne plany takich gumówek byłoby fajnie je zamieścić w tym temacie, bo zabawa na jeden dzień murowana.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Narazie przy takiej pogodzie nic z prób latania i ładnych lotów.Co prawda dla większych modeli jest Ok, ale dla tego maleństwa nawet nie jestem w stanie dobrze go wyregulować, wyważyć i ustawic lot ślizgowy.Raz wychodzi dobrze a raz żle.Myślę że musi być całkowicie bezwietrzna pogoda.Na silniku gumowym wzbija sie pionowo do góry na kilka metrów i albo zawisa na ogon i ześlizguje się do tyłu lub robi pętlę. 

Myślę, że jak zdobęde dobrą gumę i wykonam odpowiedni sznur będzie lepiej i modelik musi polecieć. Tylko pytanie ?, jaką gumę , jej wymiary i długość dla średnicy śmigiełka 17 cm i skoku ok 250.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Smigło powinno mieś skłon w dół i to spory .Tu niema go wcale

Ilość gumy- przy takim latadle raczej tyle ile wytrzyma belka kadłuba a nawet mniej .

Gdzieś w książkach W Schiera były tabelki z doborem sznura gumowego do modeli (Miniaturowe lotnictwo  -gdzieś tu na forum  znajdziesz pdfy )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki bardzo za rady. CG udało mi się ustawić z trudem przy pogodzie która była nie dla niego, ale w ciszy model wykonywał poprawnie kolejne loty ślizgowe .Sławku skłon poprawiłem i lot modelu był już jako taki. ale  wnuk stwierdzil że to już jest dobrze i  zabrał go do Wrocławia !.A skoro mu było śpieszno nie protestowałem bo był dla niego i wykonam drugi egzempiarz  z podanym śmigiełkiem i gumą ale to  już póżniej.

O filmie nawet nie myślałem bo bym się skompromitował.

Maciej czy mówisz o jednym paśmie gumy 5x1 !?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maciej czy mówisz o jednym paśmie gumy 5x1 !?

Dla tego modelu który waży 21 gram guma 5x1mm/pętla/ będzie odpowiednia.W moich modelach gumę 3x1mm stosuję do 17 gram. Poźniej 5x1mm itd.....Może model drugi zrób w skali 80% i poleci ładnie na 3x1mm

Powodzenia w lotach

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

... Gdzieś w książkach W Schiera były tabelki z doborem sznura gumowego do modeli (Miniaturowe lotnictwo  -gdzieś tu na forum  znajdziesz pdfy )

 

Te tabelki są rzeczywiście klawe, tyle że Papa Schier nie bawił się niestety w lekkie i małe modele z napędem gumowym (szkoda). U niego modele gumówek zaczynały się od 750 mm rozpiętości min. średnicy śmigła 200 mm. Tak jest w pierwszej tabelce podstawowej  od której wychodzi się do projektu modelu z napędem gumowym.

 

Wszystko o gumówkach od W. Schiera: Miniaturowe lotnictwo czII C.pdf

 

(plik później usunę, bo pewnie gdzieś wisi na forum)

 

TUTAJ do ściągnięcia ciekawa książka o budowie gumówek

 

Teoria - liczenie długości lotu i dobór śmigła w gumówkach - trochę matematyki  :P  (str. 177-207):

Болонкин А - Теория полета летающих моделей - 1962.zip

 

O modelach gumówek makiet (str. 118-138, sporo od Schiera, czy odwrotnie ;) ):

Тарадеев Б.В. - Модели-копии самолетов - 1991.pdf.zip

 

Trochę porad o prostych gumówkach-patyczakach, takich jak Heńka (str. 55-64):

shekunov.zip

 

... skąd pochodzi ta tabelka:

post-18069-0-65357400-1567190689_thumb.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak,około,40 lat w składnicy harcerskiej kupiłem model dla córki  :) ,pt.PINTO,czeska produkcja,latał świetnie.Z ciekawości ,zrobił bym powtórkę,Dodam,że też gumówka ,rozp.ok.50cm.Może ktoś ma plany :ph34r: .

Ten model też kleiłem jak kupiłem w składnicy po godzinie czekania w kolejce

plany do pobrania poniżej,oraz inne perełki

http://www.rckozmodrom.com/VolneModely.htm

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=7789

I podobna wersja

https://outerzone.co.uk/plan_details.asp?ID=6752

Pozdrawiam

P.S.A może ktoś jeszcze sklei Pinto?ja wpisuję się na listę.Poniżej który skleiłem około 8 lat temu

7789.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z planami gumówek to dzisiaj w dobie internetu nie ma problemu, np. na samej Outerzone (fajna baza bo nie trzeba się rejestrować, żeby pobierać plany) jest obecnie ponad 11 tyś. planów wszystkich modeli łącznie. Aby wyszukać plany tylko prostych szkolno-treningowych gumówek (czyli takich jak ta zaprezentowana przez Henryka, lub takich, jakimi zajmuje się Maciej: TUTAJ) bez modeli makiet z napędem gumowym, wystarczy na Outerzone wejść w wyszukiwanie zaawansowane: Advancet i wybrać: Tag Matrix po czym w drugiej kolumnie zaznaczyć w Rubber lewy kwadracik (zaświeci się na zielono), a w ostatniej kolumnie (czwartej) w Scale zaznaczyć prawy kwadracik zaświeci się na brązowo (czyli nie pokazuj planów makiet gumówek). Następnie określamy rozpiętość (poniżej) zaznaczając np. od (from): 10 cali (ok 25 cm) do (to) 30 cali (ok.76 cm) czyli generalnie małe modele - i będziemy mieli do dyspozycji ponad 500 planów gumówek - jest tam między innymi Marabu (z makietami będzie tych gumówek ponad 2000)! Jest więc w czym przebierać. Wyświetlane są miniaturki planów, tak że łatwo zrobić wybór tego co nas interesuje.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Maćku i Andrzeju, bardzo dziękuję za informacje , na pewno mi się te wiadomości przydadzą przy następnej budowie tego typu modelu bo na pewno powrócę :) ale z większą rozpiętością jak sugeruje Maciej.

Prosta /zbudowana/ konstrukcyjnie gumówka to moim zdaniem około 50% sukcesu.Dalej to odpowiednia guma,dobrane do masy modelu śmigło i.....odpowiednie wyważenie przy bezwietrznej pogodzie.Wcześniej budowałem piękne gumówki które na boisku szkolnym/asfalt/po kilku testach uszkadzałem.Dlatego teraz wybieram trawę,po każdym locie analizuję błędy a reszta.....pogoda i trochę szczęścia latając przy dużej ilości drzew wokoło.

Powodzenia w budowie i lotach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chciałem coś zrobić dla wnuka żeby latało, ale z napędem ...

 

 

Heh muszę jakąś popełnić dla córki . Ostatnio nawet w przypływie chęci kupiłem jej "nakręcarkę" bateryjną z licznikiem obrotów . Jak znajdę czas zimą to zrobię jakiś modelik na gumę będziemy mieli frajdę z latania razem ;)

 

... bardzo mnie to podbudowało Koledzy! W związku z tym zrobiłem ciekawą składankę: 15 książek, które można potraktować jako bazę gotowych pomysłów, lub "wyjście" do własnych improwizacji dla dzieciaków/wnuków. Wiadomo, że: "czym skorupka za młodu nasiąknie...".  Plik pod nazwą: Dla_wnuka_od_dziadka.zip do pobrania: TUTAJ (237MB).

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak, jest tam tego trochę - dla pociech w każdym wieku (link do pobrania archiwum zip: powyżej). Poczynając od latających modeli papierowych (składanek i klejonych), poprzez modele rozmaitych latawców, balonów na ogrzane powietrze, latających modeli balsowych rzutków, wystrzeliwanych z procy, wydmuchiwanych z rurki (jak strzałki tubylców z Amazonii), do modeli balsowych prostych szybowców, gumówek, nieskomplikowanych modeli z napędem spalinowym. Jest też trochę o prostych modelach pływających i kołowych. Macie gotowe archiwum do pobrania - nie musicie już tracić na to czasu.

 

PS Kto ma czas:

 

- bogata baza literatury modelarskiej na RClibrary: KSIĄŻKI, PERIODYKI (nie trzeba się rejestrować - są również, niektóre czeskie Modelary)

- archiwa rosyjskie (bez rejestracji): KSIĄŻKI, Modelist Konstruktor: TUTAJ (1966-2009, są podglądy okładek), TUTAJ (1966-2017, bogatsza baza).

- bogata baza periodyków modelarskich (konieczna rejestracja) na: RCbookcase

   ... między innymi stąd: czeski Modelar (1963-2000)

- bogata baza naszego Modelarza, oczywiście na chomikuj.pl (konieczna rejestracja i punkty do pobierania, które można wykupić sms-em) - gdyby ktoś szukał konkretnego numeru, pytać na PW. Na chomiku najbogatszy zbiór literatury modelarskiej (książki, periodyki), ale nie tylko, posiada Kolega: k.gaszek

Polecam.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.