Skocz do zawartości

Wyważarka do śmigieł i kołpaków w stylu Dubro Tru-Spin


poharatek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

To jest moje drugie podejście do tego tematu.
Jakiś czas temu popełniłem machinę  jak w tym wątku: https://pfmrc.eu/index.php/topic/73419-wyważarka-do-śmigieł-i-kołpaków/?hl=wyważarka
No i działać - to to jakoś tam działało, ale nie powiedziałbym, żeby to ustrojstwo było w pełni użyteczne...
 
Trochę czasu minęło, w międzyczasie kupiłem sobie drukarkę 3d i zacząłem korzystać z dobrodziejstw "kosmicznej technologii druku czyde" ;)
Jako, że mam kilka wydrukowanych kołpaków do śmigieł, które dobrze by było wyważyć, no to siadłem do CADa, trochę porysowałem, potem trochę sobie drukarka popracowała - i powstało takie cuś:
 
50XSfti.jpg
 
Co po poskładaniu do kupy przybrało taki kształt:
 
tmfvIsW.jpg
 
Jest to wyważarka wzorowana na Tru-Spin od Dubro, można z niej korzystać w dwojaki sposób.
 
HTJTFTE.jpg
 
Oś ze śmigłem można podeprzeć na talerzach z obu stron,
 
Je5tWki.jpg
 

OXOXVSA.jpg 

lub też złapać tylko z jednej strony. W ten sposób można wyważać np. kołpaki, lub też od razu cały układ śmigło/ kołpak.
 
Działa toto całkiem nieźle, na dowód krotki filmik:

https://www.youtube.com/watch?v=UNz5FRcxoVI

Jak widać to czterołopatowe śmigło bardzo tego wyważenia potrzebuje...

 

 

Jeśli ktoś chce popełnić to urządzenie - to tu dostępne są pliki stl i instrukcja jak toto do kupy złożyć

https://www.thingiverse.com/thing:3904292:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Jaki byłby koszt jej wydrukowania jeśli byłaby możliwość jej zamówienia?

Wiesz, nie ma możliwości zamówienia, bo się tym nie zajmuje.

Ten temat, to nie jest reklama moich usług, jako drukarza czyde :D

Po prostu - cuś se tam we Fusion nabazgrałem, bazgroły wydrukowałem, to co wyszło okazało się być w miarę użyteczne, więc projekt upubliczniłem - drukarki 3d są coraz powszechniejsze, może się komuś toto przyda.

 

Ktoś z Twoich znajomych nie ma drukarki, żeby Ci za przysłowiową flaszkę tę wyważarkę wydrukował? Filamentu niedużo pójdzie - jakieś 150 - 200g, a to parę złotych jest...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wyglada bardzo fajnie, ale powiedz, w jaki sposob lozyskowane sa te talerze? Pytam, bo przeciez sposob lozyskowania podpor walu ma najistotniejszy wplyw na dokladnosc wywazania.

Wszystko jest wyjaśnione w opisie budowy umieszczonym na Thingiverse: https://www.thingiverse.com/thing:3904292

Łożyska to najzwyklejsze kulowe 3x8x3 mm:

VFAfdMu.jpg

k65a2pu.jpg

Które siedzą stabilnie w talerzu dzięki drukowanym adapterom.

Za talerze robią zaokrąglone na krawędziach i wyważone poszerzane podkładki M10:

3gagHnQ.jpg

 

Całość działa nieźle: śmigła, które już wyważyłem na wyważarce magnetycznej zatrzymują się w losowej pozycji, z kolei w przypadku tych niewyważonych - ładnie pokazuje, która łopata jest cięższa (jak to widać na filmie).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Podobno te zwykłe kulkowe mogą być jeszcze lepsze ;) Usuwamy smar rozpuszczalnikami, a na koniec wd40. Kręcą się wtedy bardzo swobodnie ! Nie nadają się już do zastosowania w silniczkach, szlifierkach ale do wyważarki są wystarczające.

 

Warto spróbować :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łożyska to najzwyklejsze kulowe 3x8x3 mm:

A! Dzieki. To dobrze. Na obrazkach nie bylo widac, a dalej grzebac sie nie chcialo. Jak kulkowe, to dokladnosc wywazania zupelnie wystarczajaca. Tez posiadam dwie (kupowane) - jedna na lozyskach magnetycznych i druga do wiekszych smigiel na kulkowych. Niewielka roznica na korzysc tej magnetycznej faktycznie widoczna jest dopiero przy wywazaniu malych i lekkich elementow - w praktyce, a wiec z pominieciem przypadkow bardzo specjalnych, ta na lozyskach kulkowych w zupelnosci wystarcza.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.