Jump to content
JacekO

Caudron CR.714

Recommended Posts

W tym sezonie parę osób zauważyło, że jeden z moich Mustangów trochę się zmienił. Zebrał trochę nowych kolorów i zrobił się większy.
Od razu mówię, że wcale go nie karmiłem ponad normę ;).

Próbując wyjść poza schemat postanowiłem zbudować coś nowego - model wylosowałem na zawodach w Bierutowie (dzięki sponsorowi: www.NaPolskimNiebie.pl) i od razu wpadł mi w oko - głównie ze względu na płat podzielony na 3 kawałki.

Tak oto powstał Caudron CR.714 w trójkolorowym malowaniu.

caudron_cr714_12.jpg
Masa modelu wyszła dużo większa niż w przypadku Mustangów, model bez akumulatora waży około 250g. Jest to uzasadnione biorąc pod uwagę większe wymiary (dłuższy kadłub i większa cięciwa skrzydła).
caudron_cr714_13.jpg

Ze względu na większe wymiary oraz masę modelu, konieczne było zastosowanie mocniejszego napędu, w efekcie wyszedł mi latający czołg, ważący około 370 gram :).

Model jest bardzo stabilny w powietrzu, lata prosto i przy odrobinie chęci da się zrobić ciasny zakręt. jedyne co bym zmienił w tym modelu, to nieznacznie zwiększył wznios skrzydeł.

Caudronem wziąłem udział w kilku walka na zawodach w 2019 roku, w Skierniewicach i w Krakowie. Model zaliczył kilka cięc i żadnej kolizji. Mimo dobrych wyników model nie przykonał mnie do siebie - wolę mniejsze i lżejsze samoloty do walk ESA w kategorii WW2...

caudron_cr714_16.jpg

caudron_cr714_17.jpg

caudron_cr714_18.jpg

 

I jeszcze link do filmu z pierwszego lotu:
https://www.youtube.com/watch?v=4PiPm6PK_0M

 

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Fajny modelik. Tak mało modelarzy interesuje się tym samolotem. Dla niektórych zupełnie nieznany.  Cieszę się ,że od czasu do czasu pojawia się taki model na lotnisku.Tylko Polacy na nim walczyli we Francji w czerwcu 1940 roku. Taki prawdziwie "polski". ML otrzymało od Finów jeden egzemplarz do wyremontowania i możliwość jego eksponowania przez parę lat. Jednak Finowie nie wyrazili zgody na umieszczenie na nim szachownicy.

To historyczne zdjęcie mojego modelu który przed laty wykonał jeden lot zakończony urwaniem podwozia przy lądowaniu. Po wyremontowaniu wisi jako eksponat gdzieś na Podlasiu.

 

 

post-2846-0-28056100-1573193437_thumb.jpg

  • Upvote 1

Share this post


Link to post
Share on other sites

Nie spodziewałem się takiego ożywienia dotyczącego samolotu :) - dzięki za garść ciekawostek.

Z kabiną macie rację - łyso ;). W wolnej chwili wezmę marker do ręki....

Share this post


Link to post
Share on other sites

  • Recently Browsing   0 members

    No registered users viewing this page.

×
×
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.