Skocz do zawartości

RWD 5 kłopoty przy starcie


chicken007

Rekomendowane odpowiedzi

Witam. Jest to mój pierwszy model w życiu, postanowiłem zacząć właśnie od tego modelu. Na wyposażeniu ma on: aparatura Sanwa VG6000, pakiet kokam 2100ma 11.1V 30C, regulator Tower Pro MAG-8 20A, śilnik Tower Pro 2410-12 Gold Mount, śmigło Tower Pro 10x4,7 SF, serwa ECO 16 micro. Zrobiłem wersję z klapolotkami. Waga z pakietem 750g. Problem polega na tym, że podczas startu z ziemi, model podnosi się już po ok.3m i od razu skręca w prawo, przechylając się tak jakbym lotkami go przchylił, a następnie wali w ziemię, naszczęście jest dość solidnie zrobiony więc uszkodzeń nie ma(czasem śmigło pęknie). Sprawdzałem wyważenie i jest ok. środek ciężkości ma ok 4cm od krawędzi natarcia. silnik jest minimalnie wychylony w prawo i wdół ( dosłownie minimalnie bo nie wiem dokładnie ile ma być). Były trzy próby startu i za każdym razem tak samo. Ostatnia próba to wypuszczenie modelu z ręki. Model poleciał prosto ok 5m po czym wzniósł się do góry i przechylił się gwałtownie w prawo po czym zaliczył konkretnego kreta. Naszczęście złamało się tylko śmigło i troszkę pękł kadłub bo bateria w niego uderzyło od środka. Potrzebuje jakiejś porady na ten temat. Bo wychodzi na to że silnik trzeba skręcić w lewo ale z tego co piszą w postach to właśnie w zalecają w prawo go skręcić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 71
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Jeśli jest tak jak piszesz, i silnik jest dosłownie minimalnie wychylony w prawo i w dół to szukaj przyczyny gdzie indziej.

Załóżmy że silnik jest ok.

 

Serwa eco micro 16, wystarczająco mocne do tego modelu?

 

Sprawdzałeś czy dobrze działają ci stery? drążek w dół- wysokość do góry, itp itd. Może masz włączony rewers?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem rewersu odpada bo to akurat wiem jak działa. Prawa w dół lewa w górę- model skręca w lewo, i na odwrót. W opisie silnika napisane jest wyraźnie, że nadaje się do modeli o wadze do 1kg. więc wydawał mi się właściwy, zresztą nawet jak trzymam go w ręce ustawionegow do góry śmigłem to aż go z ręki wyrywa przy maksymalnych obrotach. Czy przy starcie moc silnika ma być dana na max?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wrzucę zdjęcie wieczorkiem bo teraz siedzę w pracy. Przy pierwszym starcie zrobiłem ewidentnie błąd bo ster wysokości miałem wychylony na max w górę już podczas rozpędu. Później to wychylenie zrobiłem sobie na przełączniku wielkości wychyleń i przy starcie miałem ustawione bardzo małe ale i to nie pomogło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeżeli model startuje z ziemi to silnik masz dobry. Moim zdaniem masz zaduży kąt skręcenia silnika w prawo .Powinno być 1,5 stopnia , a w dół 2 stopnie. Moment odśrodkowy od silnika jest duży i dlatego skręca . Może to być też sprawa lotek , mogą być nie w płaszczyżnie skrzydła podczas startu , lub steru kierunku , bo też może być wychylony w prawo . Na początku wypuść model z ręki bez włączonego silnika i zobacz jak się zachowuje bez używania sterów .Pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wklej fotki Kurczaku (moze daj podpis z imieniem bo jakos chicken do Ciebie nie chce mowic:D ), moze byc tez problem ze skrzydlami, nie masz ich na srodku albo jedno zwichrowane. Zrob kilka ladnych fotek, rowniez fotka z gory na wrege i smiglo poziomo, bedzie widac kąt.

 

pozdrawiam

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co piszesz wydaje się, że przeciągasz model.

Sprawdź jak duże są wychylenia steru wysokości - do oblotu wystarczy +- 15 stopni dla takiego modelu.

Sprawdź kąt zaklinowania statecznika poziomego.

Podczas oblotu spróbuj wypuścić model z ręki bez używania napędu. Sprawdź jakie ma tendencje w locie.

Podczas lotu nie zadzieraj gwałtownie w górę, na początku spróbuj lecieć na bardzo delikatnym wznoszeniu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam już jakieś fotki ale nie widzę tu nigdzie opcji dodaj załącznik. Z podpowiedzi kolegów wynika, że dużo winy jest z mojej strony bo próbowałem od razu lecieć do góry ile fabryka dała. Gaz daje tak na ok. 2/3 bo się boje że jak dam więcej to walnie w ziemię z większą prędkością, nie wiem czy to dobrze czy nie , może lepiej na max przy starcie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przy okazji chciałem zwrócić uwagę, że 2410-12 to za mało, żeby określić co to za silnik.

Ważne jest jakie ma kv (600, czy 1000).

 

Namieszali w Tower Pro z oznaczeniami i to jest częstą przyczyną złego doboru śmigieł i ogólnie zestawu napędowego.

 

PS

Pomocne linki: http://pfmrc.eu/viewtopic.php?t=11164&highlight=2410-12 , http://towerprocn.sh15.host.35.com/towerprocn/english/motor/2410.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czyli Kv1000.

Nie grzeją Ci się regulator i silnik na tym śmigiełku, bo teoretycznie mogłyby się nawet spalić, a 750g model mógłby polecieć pionowo w górę.

Ale to teoria, dlatego pytam.

 

Moim zdaniem, napęd jest ok, a nawet wystarczyłoby śmigło 9x4,7.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.