Skocz do zawartości

Ciekawy Start modelem DLG


dellorto
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, ostatnio wpadłem na pomysł aby spróbować wystartować modelem uwięzionym na zakotwionej lince, przy pomocy tylko i wyłącznie wiatru - jak latawcem/kitem. Pytanie tylko po co, a no z nudów, nigdzie w necie nie widziałem żeby ktoś tak zrobił, więc można powiedzieć że to "proof of concept". Oczywiście ze względu na małą prędkość startu i ogólną lekkość, najlepiej do tego nadaje się model DLG. 

Początkowe próby nie wychodziły ponieważ szczególnie przy mniejszym wietrze trzeba esować aby utrzymać prędkość, ale po kilku razach okazało się że nie ma problemu. Trzeba utrzymać model w oknie wiatrowym, doświadczenie z latania "kitem" okazało się pomocne.

Model na 60m linki nylon 8kg. Ze 2 razy ją porwałem bez uszkodzenia modelu (model ze skrzydłem bez dźwigara XD) więc na mocniejsze modele można  linkę 12kg. Około 1m od modelu na lince mały spadochronik w postaci torebki foliowej ułatwiający znajdywanie końca linki i zarazem powodujący że wiatr zwiewa końcówkę w dokładnie te miejsce z którego był start = żadnego biegania, ciągania. Przy esowaniu idzie osiągnąć naprawdę duże prędkości, jest zabawa, a co dopiero jakby dać 150m linki XD 

Pytanie do was, fajny pomysł? Może widzieliście gdzieś jeszcze żeby ktoś tak zrobił? 

 

Film:  Trzeba oglądać w HD na pełnym ekranie to wtedy coś widać :P 

https://youtu.be/ue86ottuXYQ

 

Fota zaczepu na taśmie izolacyjnej. W celu wyczepienia wystarczy dać nura w dół.

 

1.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie wszystkie modele F1A tak startują, technika nawet na tyle rozwinięta że modele o rozpiętości skrzydeł ponad dwa metry osiągają wysokości powyżej 100 metrów z żyłki 50 metrów ;) 

 

W twoim wypadku polecam przetestować klapy około 8mm w dół aby zwolnić model i polepszyć parametry holowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem elastyczność żyłki nie jest do niczego potrzebna wręcz przeciwnie. Model nie lata na zasadzie strzału z gumy lecz tylko i wyłącznie dzięki sile wiatru. Da się nim latać  jak Kitem (tak lata kite treningowy https://www.youtube.com/watch?v=1TviKCSZsiI) tylko że oczywiście całe sterowanie jest w modelu, a nie linkami.

 

Modelem można wystartować na lince tylko aby uzyskać wysokość, a także latać na uwięzi bez wyczepiania przez długi czas.

 

Myślę że spokojnie da się zrobić ósemki lub okręgi z dużą prędkością, po prostu jeszcze tak nie umiem.  Zauważyłem że klapy są pomocne jak chce sie wznosić prosto do góry, przy esowaniu/ósemkach lepiej jest bez nich bo uzyskuje się większa prędkość.  Trochę sugerowałem się tym pomysłem:  

https://www.youtube.com/watch?v=F6NW0QeKLZA

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.