Skocz do zawartości

Paca lipoli w niskiej temperaturze przyczyną kraksy ??


tomcat144

Rekomendowane odpowiedzi

Witam !

 

 

Wczoraj zaliczyłem kraksę w dziwnych okolicznościach: po starcie i pracy silnika około 10 -15 sekund nagle napęd przerwał pracę (jak przy rozładowanym akumulatorze). Drążek w dół i znów do góry silnik włącza się ale obroty zanikają... niestety wydarzenie dla mnie nieoczekiwane i nie było już ratunku kret i kadłub w 3 częściach (depron wiec może odżyje).

Oczywiście godzinę przed lataniem pakiet naładowany do pełna.

 

Wiem że wydajność lipoli spada podczas niższych temperatur ale aż tak ?? silnik pelikan C3536/08 regulator pulso 40A++ pakiet pelikan 1800mAh 16c....

 

Temperatura podczas zdarzenia 0 stopni <--- czy to może być przyczyna ??

 

Po podpięciu pakietu do ładowarki po katastrofie napięcie każdego ogniwa równiutko 4,05 .

 

Proszę o porady i opinie.

Z góry dziękuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odpowiedz prosta pakiet 1800 mAhx16C=28,8A Silnik moze pobrac do 30a w/g specyfikacji producenta. Niech Twoj pobieral 20. Do tego niska temperatura i byc moze wiek ogniwa spowodowal spadek wydajnosci. objawilo sie to silnym spadkiem napiecia pod duzym obciazeniem, wiec regulator odcial prad.

Mialem tak w starym pakiecie 15c. sprawdz na 'pol gazu" pewnie silnik bedzie chodzil normalnie.

 

baxter

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No w sumie stało się to na pakiecie który miał tendencję do przegrzewania się i puchnięcia (minimalnego). W temperaturach wyższych nie dawał żadnych objawów podczas swojej pracy.

Czy zastosowania pakietów 25 C bo takie tez posiadam powinno sprawić że latanie w zimie będzie możliwe ?

 

Czy istnieje jakiś wzór/wykres pokazujący zależność wydajności pracy lipola od temperatury pracy ? Chodzi mi o to w jaki sposób obliczyć skrócenie czasu lotu na takim pakiecie w zimie :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25C bedzie ok.

Sam piszesz że pakiet miałeś już nie pierwszej młodości , puchł itp. Do tego nieszczęsne 16C. To jak na ten motorek ciut mało.

Latałem dziś na 15C ale silnik mniej prądożerny i nie zauważyłem spadku osiągów lipola względem ciepłych dni.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy istnieje jakiś wzór/wykres pokazujący zależność wydajności pracy lipola od temperatury pracy ? Chodzi mi o to w jaki sposób obliczyć skrócenie czasu lotu na takim pakiecie w zimie

Istnieje, podawany jest przez producenta ogniw.

Ale najlepiej badać samemu - skoro latasz w takich ekstremalnych warunkach, to zaufaj własnym pomiarom.

Zacznij od pomiaru prądu w ciepełku i pomiaru jakie prądy miały miejsce przy katastrofie ?

Będziesz miał konkretne dane.

Da się latać nawet przy minus 23, gdzieś jest link z moim Mig15.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niekoniecznie ostatecznością jest wymiana pakietu - są inne metody zaradcze.

 

Baxter - sam silnik pobiera... ok 1,5A :)

 

Prąd pobierany przez silnik zależny jest od jego obciążenia - czyli od zastosowanego śmigła.

 

W tego typu przypadkach czasem warto wypróbować inne śmigło niż zmieniać pakiet. Czasem wystarczy założyć śmigło o ciut mniejszym skoku a spadek prądu pobieranego będzie zauważalny. Wszystko to może się odbyć bez żadnych strat dla właściwości lotnych modelu - oczywiście zważywszy na to jakie cechy posiada sam model i gdzie można nieco przyciąć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym sezonie też miałem taki problem. Pomagało trzymanie pakietu w cieple (wewnętrzna kieszeń, itd) w ogóle podobno lipole nie lubią chłodu nawet do przechowywania. Pakiet zakładałem tuż przed startem i jeszcze dodawałem procedurę " przedstartowego grzania" 30 sek na pełnych obrotach - przepływający prąd rozgrzewał pakiet dodatkowo od środka. To umożliwiało bezpieczny start.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

NiCd trzymałem w nieogrzewanym garażu i one zawsze były chętne do pracy, a przynajmniej nie robiły takich numerów, że w 7 sek po starcie "decha staje" - to akurat bardzo zły moment.

Wodorki też nie lubiły zimy, ale tymi mało sie bawiłem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

podobno lipole nie lubią chłodu nawet do przechowywania

Nie jest to prawda.

 

"uszkadzają" się trwale podczas pracy w zimnie czy jest to efekt odwracalny

W niskiej temperaturze rośnie rezystancja wewnętrzna ogniw i w wyniku tego spada wydajność prądowa. Po wzroście temperatury wszystko wraca do normy.

Latając w zimie możesz zaobserwować zjawisko, że na świeżo naładowanych, ale zimnych akumulatorach na początku model jest "wołowaty". Potem, po rozgrzaniu się pakietu, model zaczyna "nabierać życia".

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Latałem wczoraj i dziś używając pakietów 20C 1300mAh Li-pol 3S.Temperatura -1st C a model latał tyle samo co przy +15 st C. Przy starcie startuję na połowie mocy (TOTO-0 z dzwonkiem i śmigłem 8x4) i też nie było problemu. Fakt , że pakiet jest w środku kadłuba i obudowany domkiem z depronu i wyjęty z ciepłego samochodu a wcześniej nagrzany w domu do temperatury pokojowej ale podczas lotu pewnie temperatura w kadłubie spada. Tylko może pakiet tak szybko się nie wychładza zwłaszcza , że pracuje więc sam się podgrzewa. A akumlator samochodowy też można zabrać do domu :lol:

 

Darek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A akumlator samochodowy też można zabrać do domu :lol:

Niestety z niektorych aut nie wolno , odlaczenie konczy sie zablokowaniem komputera i koniecznoscia podpinania pod laptopa potem a jak ktos nie umie to serwis.

Ale co do lipoli dzis latalem i podobne mam odczucia czyli tyle samo latania co latem. Jeden w nemo w kadlubie , drugi goły w edgu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Niestety z niektorych aut nie wolno , odlaczenie konczy sie zablokowaniem komputera i koniecznoscia podpinania pod laptopa potem a jak ktos nie umie to serwis.

U mnie odpiecie skonczylo sie tak:

-brak klimy

-brak nawiewu

-brak ogrzewania szyb i lusterek

-brak ogrzewania foteli

-brak trakcji jazdy

-brak mozliwosci wylaczenia czujnikow alarmu

czyli wymiana calego pulpitu CCM ...

Na szczescie kupilem z jakiegos szrotu za 20 funtow !!!!!!!!

Do tego doszlo kasowanie tysiaca bledow ....

Wiec - stanowczo odradzam ....

Taniej drugi akumulator kupic.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Taniej drugi akumulator kupic.

Dokładne , u mnie to samo tyle że skończyło się na skasowaniu błędów i programowaniu komputera z laptopa. Drugi raz juz nie ryzykowałem , jak juz muszę to odłączam aku i biore do domu ale przed jego odłączeniem podłączam inny, mniejszy ktory podtrzymuje wszystko gdy ten właściwy wygrzewa się w domu na prostowniku zimą.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.