Skocz do zawartości

Moja pierwsza łódka :) Audi R8 ;-) Jaki sprzęt rc?


Rekomendowane odpowiedzi

Witam.  Moja przygoda z budową modelu motorówki miała dość długą przerwę. Łódkę zacząłem budować 5 lat temu. Plany ściągnąłem z internetu i tak zacząłem budowę. Siedzimy teraz w domach :( więc postanowiłem odkurzyć temat :). W związku z tym że, jest to moja pierwsza łódź i nie mam zbyt dużej wiedzy, potrzebuję pomocy z elektroniką i dobraniem śmigła. Pierwsze pływanie już było, ale efekt nie był zadowalający. Chciałbym poradzić się, co włożyć, żeby pływała szybciej. Wiem, że demon prędkości to nie będzie, ale myślę, że można z niej wyciągnąć trochę więcej :)

...ale może zacznę od początku :)

Wrzucę parę zdjęć z budowy, podam wymiary i z czego jest zbudowana łódź :

długość : 85 cm

szerokość : 18 cm

waga: 1.4 kg

materiał: wręgi sklejka 4mm, poszycie 1mm,

 

spacer.pngP3310429.JPG.1d1dfc27e3a0adb9846016355a47efcf.JPGspacer.png

P2180524.JPG

P7260212.JPG

P4070582.JPG

P5060677.JPG

P3280590.JPG

P4120587.JPG

P3280592.JPG

IMAG0153.jpg

IMAG1648.jpg

IMAG1669.jpg

IMAG1671.jpg

IMAG1665.jpg

IMAG1709.jpg

 

Elektronika:

- silnik zapożyczyłem z auta rc  Rustlera, bezszczotkowy  velineon 3500,

- regulator : mystery 200A 2-6 LiPo

 

IMAG1246.jpg

IMAG1287.jpg

IMAG1291.jpg

IMAG1306.jpg

IMAG1332.jpg

Wrzucam filmik z pierwszego pływania :

 

 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Podejrzewam że bez doświadczenia trudno dobrać do silnika z samochodu odpowiednią śrubę, która w pełni wykorzysta jego możliwości i jednocześnie nie przeciąży.

Silniki lotnicze mają zalecane rozmiary śmigieł przez producenta które są dobrym punktem odniesienia. Podejrzewam że podobnie jest z silnikami do łódek.

Może powinieneś pomierzyć "w wannie" prąd jaki pobiera silnik na maxa by zorientować się w jakim stopniu ta śruba go obciąża?

Koledzy od łódek powinni mieć na to jakieś sposoby..

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

3 godziny temu, zipp napisał:

Podejrzewam że bez doświadczenia trudno dobrać do silnika z samochodu odpowiednią śrubę, która w pełni wykorzysta jego możliwości i jednocześnie nie przeciąży.

Silniki lotnicze mają zalecane rozmiary śmigieł przez producenta które są dobrym punktem odniesienia. Podejrzewam że podobnie jest z silnikami do łódek.

Może powinieneś pomierzyć "w wannie" prąd jaki pobiera silnik na maxa by zorientować się w jakim stopniu ta śruba go obciąża?

Koledzy od łódek powinni mieć na to jakieś sposoby..

Planuje kupić nowy silnik i do tego śrubę.  Na próbę włożyłem silnik od auta.  Chcialbym , żeby ktoś pomógł mi dobrać odpowiedni sprzęt do mojej łódki   ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytałeś co napisałem , ? To nie jest w przypadku łódek takie chop jak w autach czy samolotach . Nie ma gotowych tabelek , są różne śruby nawet tej samej średnicy  i skoku powodują ze model zachowuje się inaczej . Podałem Ci startowy zestaw na którym to pojdzie jak przekleisz wał na płasko bo teraz jest zle. W zakręcie ten model utonie z takim wałem jak zacznie pływać szybko . 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
W dniu 5.04.2020 o 22:10, mike217 napisał:

Czytałeś co napisałem , ? To nie jest w przypadku łódek takie chop jak w autach czy samolotach . Nie ma gotowych tabelek , są różne śruby nawet tej samej średnicy  i skoku powodują ze model zachowuje się inaczej . Podałem Ci startowy zestaw na którym to pojdzie jak przekleisz wał na płasko bo teraz jest zle. W zakręcie ten model utonie z takim wałem jak zacznie pływać szybko . 

Nie zauważyłem co napisałem, dzięki za podpowiedz. Wał jest już pod mniejszym skosem, ale nie płasko. Poprawić go jeszcze ?

Czy regulator, jak na zdjęciu, będzie dobry?

20200413_155134.jpg

20200405_130751.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Pokaz całe dno tego modelu . Wydaje się ze jest za duży kąt. 

Regulator może być . Byleby miał wodę cały czas 

Tak wklejony wał spowoduje przyklejenie modelu do wody, kosztem prądu . Pamietaj ze taki model żeby pływać w ślizgu musi „wyjść” z wody na stępkę , musi wiec być także wyważony w obu osiach . Ale jednak żeby przejść do wywazania go trzeba mu zapewnić moc aby z wody wyszedł . Środek ciężkości w osi poprzecznej przyjmij od razu na start 28 procent długości kadłuba licząc od rufy . 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otwór pod wał na paweży 9mm od od kantu dna. Wał ma wychodzić płasko, nawet bym powiedział, że z pół stopnia ale do góry. Patrzac na model od tyłu, wał przesuniety 1,5-2mm na prawą burtę. Wał i silnik ma się rozumieć. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.