Skocz do zawartości

Aparatura uniwersalna do budowanego łazika


dondu
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć.

Nie jestem modelarzem więc jako laik w dziedzinie aparatur proszę Was o pomoc w jej wybraniu.

 

Potrzebuję uniwersalną aparaturę na 2.4GHz do sterowania serw, włączania i wyłączania różnych urządzeń na pokładzie łazika i ewentualnie przekazywania nieco telemetrii (choć jeszcze nie wiem jakie są możliwości aparatur).

Ma być zastosowana jako alternatywa do sterowania łazika w czasie jego budowy. Docelowo łazik będzie wykorzystywał WiFi 5GHz bez aparatury.

 

Ilość kanałów: 10-12 kanałów to optymalna wielkość.

Zasięg: Nie jest to samolot latający daleko, ale 1km w otwartym terenie przy wzajemnej widoczności anten byłoby wskazane. To dość istotne tym bardziej, że łazik będzie w czasie testów także czasami poruszać się w budynkach o nieznanej konstrukcji, oczywiście przy znacznie mniejszej odległości od operatora.

Telemetria: Tak, ale jeszcze nie znam możliwości aparatur w tym zakresie.

Budżet: z odbiornikami na wszystkie dostępne kanały (10-12 w zależności od wersji)  nie więcej niż 2000zł brutto.

 

Jeśli mam podać jeszcze jakieś dane, które pomogą Wam udzielić odpowiedzi to proszę o informacje.

 

Mam możliwość zakupienia Futaba T10CG FASST za około 1100zł brutto bez odbiornika.

Widziałem też oferty Futaba T10J z odbiornikiem R3008SB za 1400zł.

Nie jestem przywiązany do Futaba, po prostu nie znam firm i ich produktów, ani opinii o nich.

 

Będę także wdzięczny za wskazanie materiałów, które powinienem poznać zanim wybiorę sprzęt.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jedli rozwiązanie ma być tymczasowe, to zastanowiłbym się nad taranis Qx7 + r9m + dowolny odbiornik r9 + sbus adapter na ile chcesz kanałów. Ewentualnie można spiąć podobno 2szt r9slim+ i uzyskać w ten sposób 12 wyjść pwm.
Zasięg r9m przewyższa raczej wszystko 2.4 a szczególnie w budynkach.

1. Opentx
2. 868 r9m
3. Jak nie będzie już potrzebna to łatwo sprzedasz
4. Taniej niż futaba

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedzi.

Możliwość sprzedaży nie jest brana pod uwagę - to zakup na wiele lat.

 

Otwartość platformy OpenTX jest dużym atutem.

Zapoznaję się z możliwościami zestawienia, które zaproponowaliście - trochę to potrwa.

Bazuję na informacjach zebranych tutaj - dużo muszę przyswoić: https://77hobby.pl/firmware-nadajnikow-i-odbiornikow-frsky-kompendium-n-21.html

Jeśli możecie wskazać mi inne źródła wiedzy, którą muszę poznać przed zakupem, to bardzo proszę o linki.

 

Przed zakupem na pewno będę miał pytania, więc będę sukcesywnie zadawał prosząc o wyjaśnienie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angielski nie jest problemem :)
Dziękuję 77hobby.pl znalazłem i już nawet dzwoniłem. Rzeczywiście spore kompendium wiedzy.

 

Poświęciłem nieco czasu do zapoznania się z ofertą FrSky i skłaniam się do zakupu FrSky Horus X10 Express.

Do tego na początek do nauki co najmniej Rx4r

Na razie jeszcze decyzji nie podjąłem, ponieważ jeszcze dużo mam do przeczytania.

 

Na ten moment mam więc dwa pytania:

 

1. Wasze zdanie o FrSky Horus X10 Express?

 

2. Chciałbym wykorzystać aparaturę i jakąś wersję odbiornika do przekazywania w obie strony danych (ciąg bajtów) pomiędzy komputerem podłączonym pod aparaturę (czy jakiś dodatek do niej), a sterowanym urządzeniem (łazikiem).

Jeśli istnieje taka możliwość, to pod jakim hasłem mam szukać informacji?

 

3. Czy można rozwiązać problem opisany w punkcie 2 używając tylko małych nadajników i odbiorników FrSky 868MHz ? 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Angielski nie jest problemem
Dziękuję 77hobby.pl znalazłem i już nawet dzwoniłem. Rzeczywiście spore kompendium wiedzy.
 
Poświęciłem nieco czasu do zapoznania się z ofertą FrSky i skłaniam się do zakupu FrSky Horus X10 Express.
Do tego na początek do nauki co najmniej Rx4r
Na razie jeszcze decyzji nie podjąłem, ponieważ jeszcze dużo mam do przeczytania.
 
Na ten moment mam więc dwa pytania:
 
1. Wasze zdanie o FrSky Horus X10 Express?
 
2. Chciałbym wykorzystać aparaturę i jakąś wersję odbiornika do przekazywania w obie strony danych (ciąg bajtów) pomiędzy komputerem podłączonym pod aparaturę (czy jakiś dodatek do niej), a sterowanym urządzeniem (łazikiem).
Jeśli istnieje taka możliwość, to pod jakim hasłem mam szukać informacji?
 
3. Czy można rozwiązać problem opisany w punkcie 2 używając tylko małych nadajników i odbiorników FrSky 868MHz ? 
 
 
2 i 3. Jest moduł na Smart port udostępniający port szeregowy. Nie miałem, nie wiem jak to działa. Podobno do jednego piszesz dane a z drugiego czytasz. W obie strony.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za pomoc. Zdecydowałem się na FrSky Horus X10 Express 2.4GHz jako platformę do rozbudowy o 868MHz.

Smart Port ma możliwość podłączenia UART, więc można przesyłać dodatkowo dane szeregowo w obie strony, ale zaledwie kilkadziesiąt bajtów na sekundę. Na razie wystarczy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.