Skocz do zawartości

Opinia o odbiorniku Assan X8R7


meteor

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chcę zakupić ww odbiornik z krótką anteną do modelu Extry 300 1,8m. Mam pytanie czy ktoś może testował zasięg tego odbiornika? Na stronie UH jest bardzo dużo opinii ale wolałbym gdyby się wypowiedział jakiś Polak :) Odbiornik chcę również zastosować do większego szybowca termicznego (3m+)

 

z góry dziękuję

Marcin

 

(a dlaczego ten z krótką? Bo jest w zestawie z modułem :) )

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jestem w trakcie testów. Model leżący na ziemi. Odszedłem na jakieś 150m i wszystko gra. W powietrzu też - ale na razie to tylko ESA Ki61. Wiem że Zbig z forum Alexa lata Easy Gliderem do granicy widzialności. Marcin (Aimez też z forum Alexa) lata na jakiejś spalince.

Więcej testów wkrótce.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam tych odbiorników (krótka antena) chyba 4 lub 5. Najdalej latałem zagim (leciutki, termika) w granicach widoczności (około 400m). W tym akurat modelu to był test systemu Assan. Odbiornik był "zagrzebany" w plątaninie przewodów od serw i regulatora. Sam odbiornik leżał praktycznie na regulatorze. Zero problemów.

Używam tych odbiorników we wszystkich modelach, nigdy nie miałem kłopotów.

W szybowcach 2 m mam zamontowane te same odbiorniki (mam 4 szt), ale z długimi antenkami. Starałem się rozmieścić anteny zgodnie z zaleceniami, aby nie kusić losu :D. Loty do 650m wysokości. Nigdy żadnych kłopotów. Jak do tąd, nie stosuję zalecanych przez Assana kondensatorów.

Aktualnie mam w sumie chyba 10 odbiorników Assana i dwa moduły nadawcze i, odpukać, nie trafiłem na wadliwy egzemplarz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałeś komplet odpowiedzi, na tym forum i u Alexa jest sporo pozytywnych opinii i żadnej AFAIR negatywnej. W sklepie też pozytywne komentarze. Czego chcesz więcej? Kwitu z podpisem Pana Boga?

 

PS. Przemek napisał o teście zasięgu na ziemi, jest ich też sporo w sieci.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Otrzymałeś komplet odpowiedzi, na tym forum i u Alexa jest sporo pozytywnych opinii i żadnej AFAIR negatywnej.

Zgadza się, ale nikt nie napisał maxymalnego zasięgu co bardzo mnie ciekawi. Aimeizi na forum Alexa pisał że na ziemii miał 100m... a w powietrzu latał na granicy widoczności.

Testy w sieci są ale nie w j. polskim, myślę że to co będzie w tym temacie posłuży nie tylko mnie. Nie wszyscy znają język angielski.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

I nikt nigdy nie poda "maksymalnego zasięgu". Bo zależy od warunków eksperymentu i w warunkach amatorskich zawsze jest kłopot z pomiarem.

Czy nie uważasz, że określenie "działa na granicy widoczności" wyczerpuje temat?

W zasadzie trzeba by wykonać ryzykowny pomiar przy użyciu kamery na pokładzie i GPS, żeby określić zasięg maksymalny.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Loty do 650m wysokości

Ja robiłem test najtańszego (wtedy) odbiornika Assana X8R6 na ziemi.

600m o ile domy nie zasłaniają - odbiornik leżał w samochodzie na desce rozdzielczej, nadajnik w domu na parapecie.

 

PS

Opisane tu na forum.

Inne głupoty z wkładaniem urzadzeń Assana do pralek automatycznych również.

Nic to nie daje konkretnego, ale zaspokoiło moją ciekawość co by było, gdyby lacąca pralka nagle wchłonęła mój model razem z odbiornikiem :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy nie uważasz, że określenie "działa na granicy widoczności" wyczerpuje temat?

Uważam że nie, ponieważ zależy to od wielkości modelu. Model 1m będzie widać powiedzmy 200-300m a 3m będzie widać 800m i więcej...

Proszę zakończmy temat, dowiedziałem się wystarczająco dużo ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 6 lat później...

Troche odgrzeję starego kotleta.
 
Dzisiaj byłem oblatać swoje dwie maszynki. Przed drugim startem spotkała mnie taka oto niespodzianka:
https://www.youtube.com/embed/ao3XQ4J1tBM
https://youtu.be/ao3XQ4J1tBM
 
Odbiornik jakby się zawieszał.
Czy ktoś spotkał się z czymś takim?
Mam podłączony kondensator. Pakiet NiMh 600 4.8V ładowany wczoraj na full. 
Co dziwniejsze dokładnie takie samo zachowanie miał na modelu którym poleciałem 10 minut wcześniej - tam było zasilanie z UBEC'a 5V. Tylko, że zwaliłem to na "ochłodzoną elektronikę" - cokolwiek to miało znaczyć. Oprócz tego zauważyłem że serwa MG90 przy niskiej temperaturze strasznie wolno pracują - ale to temat na inną dyskusję. Już kiedyś spotkało mnie coś takiego - latając małym ESA, wieczorową porą, na trawie zaczęła się zbierać juz rosa i model w locie na mnie dwa razy zaprzestał współpracy (tylko że tam był odbiornik X8R6, ale moduł nadawczy ten sam). 
 
Zaczynam podejrzewać antenę od modułu nadawczego Assana (niedokręcona, załamana - etc) lub jakieś kiepskie styki na połączeniu radio-moduł (ale nie słyszałem żadnego bipania, które mogłoby świadczyć o odłączeniu modułu od radia). Czy to już radio i modulator PPM się kończy?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem coś podobnego z modułem X8J kilka lat temu. Po dotknięciu lub naciśnięciu anteny nadawczej w okolicy gniazda problem pojawiał się lub znikał. Zmieniłem wszystko na moduł X8-hack - problem zniknął i używam tego modułu go do dziś. Wydaje mi się że był problem z wlutowanym gniazdem antenowym na płytce X8J.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i teraz dylemtat.

Rozbierac modul i probowac naprawic (mam w sumie 5 odbiornikow po 25 - 30 USD). Z obecnym uszkodzeniem strach latac - zawsze co prawda moge wrocic do 35 lub 40 Mhz... gdzie w sumie nie bylo tak tragicznie.

Kupic nowy hack module Assana (50USD).

Czy zmieniac system na FrSky (hack module z telemetria tylko 35USD + odbiorniki po 25 - 40 USD). Wlasciwie to moglbym miec nawet diversity Assan + FRsky w jednym, bo w obudowie Multiplexa i pulpicie mam jeszcze duuuzo miejsca.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No ja zrobiłem tak że ostatecznie dokupiłem frSky i teraz mam dwa moduły (frSky  +Assan). Sporo się naczytałem o niezawodności frSky'a no i czas bindowania zdecydował że go kupiłem. Assana trzymam tylko dlatego bo mam kilka małych odbiorników 4 i 6ch i używam do drobnicy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.