Jump to content
kudzu

Zabawa w dr. Frankensteina - ożywianie Belta CPX

Recommended Posts

Krótko na wstępie: zacząłem przeszło rok temu od Wltoys V911s, zapragnąłem czegoś większego i kupiłem Belta CPX, który ponoć spadł z półki (stąd pęknięta kabina). NIESTETY nie zrobiłem zdjęcia zaraz po rozpakowaniu przesyłki - w takim byłem szoku... 😂

Szybko się okazało, że półka musiała wisieć bardzo wysoko... Rozkręciłem go do gołej ramy, wszystko wyczyściłem, wymieniłem kilka łożysk, belkę ogonową, łopaty, kabinkę i parę innych elementów. Wraz z modelem dostałem też trochę części, w większości zniszczonych, niektóre chyba od innego modelu. Generalnie pewnie to był bardzo nieopłacalny zakup, ale mam ogromną satysfakcję z samego rozkręcania, czyszczenia, smarowania klejenia itp.

IMG_3073.thumb.JPEG.447b4bab8da64880bd36e5339be64f89.JPEG

IMG_3074.thumb.JPEG.16100fcbf7afcceb4aab6d0d645ebff9.JPEG

I radziłem sobie sam, myślę całkiem nieźle, dopóki nie dotarłem do momentu regulacji głowicy. Okazuje się, że popychacze i przeguby to jeden wielki bigos, na dodatek na winie.

Część popychaczy ma fi 1,4 mm, część 1,6 mm. Snapy są dłuższe i krótsze, mają jakieś oznaczenia ("A", "B", "2", "3") i nie mam pojęcia, o co chodzi (wiem tyle, że mają stronę zewnętrzną i wewnętrzną, ale to gołym okiem widać, która ma większą średnicę i którą łatwiej wciskać na kulkę). Kulki do snapów też są różne, bo w prawdzie wszystkie fi 4 mm, ale jedne dłuższe (3,7 mm), a inne krótsze (3 mm).

Dłuższe kulki wkręciłem tam, gdzie wg mnie przegub pracuje w największym zakresie, czyli na tarczy sterującej. Krótsze wylądowały m.in. na serwach, bo tam popychacze pracują prawie w jednej płaszczyźnie.

Ale nie wiem teraz, co z tymi snapami. Kupiłbym jakieś, ale nie wiem jakie. Dłuższe, krótsze, na pręt 1,6 mm czy może zmienić wszystkie na 2 mm, bo takie są bardziej dostępne?

IMG_3075.thumb.JPEG.86d433b25aec9433baecf1f69556be31.JPEG

IMG_3076.thumb.JPEG.02ac175e5119e1fbd95aca5da4d26fe2.JPEG

Pomóżcie proszę.

3 godziny temu, Krzysiek "Viper" napisał:

Niezła reaktywacja. Podziwiam determinację.

Jeszcze nie umiem latać, więc nadrabiam grzebaniem;)

A jesteś w stanie podpowiedzieć mi coś w temacie popychaczy i snapów? Co tu jest standardem? Popychacze 1.4 czy 1.6 mm (w sumie nie widziałem snapów na 1.4)? Kulki na M1.6 czy M2 (widziałem takie i takie). I jakie znaczenie ma długość samego snapa?

Szczerze? Nigdy nie bawiłem się Esky Beltem. Co tam jest standardem nie wiem. Natomiast rozmiary kulek i snapów tworzą tzw typoszereg więc z kosmosu nie są brane. Wystarczy instrukcję gdzieś wykopać i sprawdzić nominale długości popychaczy. Ja takich danych nie mam. 

@japim dzięki!

Przyznam się, że manuala do CPXa mam i przeglądałem go już kilka razy w obie strony, oglądałem rysunki i dopiero po Twojej uwadze dopatrzyłem się kilku ważnych informacji. Rzeczywiście dokumentacja potwierdza, że są popychacze fi 1,4 i 1,6 mm, co wydawało mi się nieprawdopodobne.

4 godziny temu, japim napisał:

Ciekawe rzeczy zaczynają się od strony 26

Zgadza się, a najciekawsze znalazłem na 37: nr. katalogowe E_Sky - złożyłem zapytanie do sklepu 🙂

Tylko nadal nie wiem czy oznaczenia na snapach "A", "B", "1", "2", "3" są typowe dla Esky czy może powszechnie stosowane przez wszystkich producentów i coś oznaczają? Litery "A" i "B" pasują do określania "krótki"/"długi". Ale z cyframi to już nie wiem.

@Krzysiek "Viper" można patrzyć i nie widzieć 😉 Długości widziałem, ale na pozostałych informacji już nie...

No niestety. Bywa i tak. Ja jednak zawsze wolę wskazać drogę niż iść za kogoś. Tak w przenośni 🙂 Manuale są bez problemu dostępne. Na FB mamy grupę Ekipa RC Heli. Możesz dołączyć. Pytać etc. Jest też forum Heli Team. Ja co prawda z forów się skutecznie wyleczyłem i pfmrc jest obecnie ostatnim na którym od czasu do czasu coś napiszę 🙂 

Po dłuższym czasie nieobecności wypadałoby się pochwalić... niepowodzeniami. Prawie poskładałem wirnik, ale zachciało mi się prostować pręty, przy "washout guide" (poproszę o tłumaczenie) - wydawało mi się, ze są krzywe - i jeden złamałem. Posypały się k****, ale ponieważ okazało się, że oba bolce da się wyciągnąć, to wpadłem na pomysł, że poświęcę jeden popychacz, rozetnę na dwie części i wkręcę. Gwintowanie aluminium z wykorzystaniem popychacza szło dobrze, dopóki w drugim otworze nie ukręcił się tuż przy powierzchni - nie do usunięcia. Poleciały kolejne k****. Zdjęcie przedstawia washout guide po wielu próbach usunięcia pozostałości popychacza. Przeszukałem internet, ale znalazłem jedynie kompletny, nowy zestaw głowicy za chyba 160 zł. Więc pomyślałem, że taniej wyjdzie zlecenie wykonania takiego elementu i narysowałem. Oczywiście nie znalazłem firmy, która chciałaby się podjąć takiej drobnicy. Wznowiłem szukanie gotowych rozwiązań i przypadkiem trafiłem na coś, co nazywa się pierścień osadczy. Znalazłem odpowiednie wymiary, kupiłem z zapasem i pozostaje mi tylko wywiercić dwa otwory 1,6 mm, do czego potrzebuję wiertła 1,6 (już upatrzyłem HSS) oraz statywu do wiertarki (też upatrzyłem) :) Niestety pierścienie są stalowe, sztuka waży ok 10 g, ale jak trzeba będzie, to wycieniuję pilnikiem ;)

IMG_3241(Edited).jpg.1a2263550adeb20227cfef222e8503ee.jpg

1304831290_Zrzutekranu(102).jpg.7ee357c6bd32f45825d18e80e202f545.jpg

IMG_3239(Edited).jpg.a5b700c6cced1c50af795977340feab1.jpg

• Recently Browsing   0 members

No registered users viewing this page.

• Similar Content

• By xedo
      Witam serdecznie,
      Czy któryś z forumowiczów jest w stanie pomóc w ustawieniu Turnigy 9XR pod heli Belt CPX?
      Wszystko udało mi się opanować poza regulacją czułości żyroskopu.
      Chciałbym żeby było podobnie jak w nadajniku ET6i - przełącznik do trybów HH/RATe i czułość na potencjometrze, albo na trymerze RUD jeśli się da.

GYRO mam na kanale CH9 i linijka wygląda tak:

CH5 100% FULL GEA - to pozwala włączać/wyłączać tryb HH, ale jak regulować czułość np poprzez potencjometr P1?
      Proszę o pomoc ponieważ walczę z tym tydzień i nie mogę opanować.

Pozdrawiam
      Paweł
  • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.