Skocz do zawartości

PXX2, R9M, ACCESS, ACCST


Bulbon
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Hej wszystkim.

Ostatnio coś mnie podkusiło i zakupiłem od chińczyka R9M, bo link na 2.4GHz który mam jakoś mnie zmęczył. Dobrze lata koło nogi, a 868MHz jest znacznie lepsze od 433MHz, o 2.4 GHz nie wspominając. Jest mało zakłóceń i fala potrafi działać nawet wtedy, gdy odbiornik jest daleko za górą. Jako że link jest przedni, bo chwalą się że można latać ponad 10km (o telemetrii nie wspomnę), no i cena bardzo dobra to mam go teraz u siebie. ? Problem pojawił się, kiedy chciałem skorzystać z nowego protokołu ACCESS. Niby fajny, niby krótsze czasy, ale ma jeden minus - nie działa na starych apkach. Poszukałem, poszperałem i kwestia jest, że komunikuje się z apką przez PXX2 (jeśli nic nie przekręciłem).

Pytanie otwarte, czy ktoś ma wiedzę dot. PXX2, dostęp do dokumentacji lub coś podobnego, bo można by dopisać trochę softu do er9x i temu podobnych, albo dodać pośredniczący proc/bufor między modułem a apką. Wszystko wskazuje na to, że producent nie zadbał o starych użytkowników i chce sprzedawać nowe sprzęty, no ale my nie musimy ich kupować, skoro stare działają (tak przy okazji). Wiem , wiem, że można skorzystać z ACCST, ale część fajnych odbiorników też już nie jest wstecznie kompatybilna (nie ma softu na ACCST), a nowy ACCESS jest ponoć lepszy. Piszę ponoć, bo nie używałem, bo na razie nie kupuję nowego Taranisa, skoro działającego sprzętu mam trochę. Chętnie również poczytam opinie o ACCESS, czy faktycznie jest taki rewelacyjny jak o nim piszą.

 

non_eu_version.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Problemem jest nie tyle oprogramowanie i wsparcie dla PXX2 co ograniczenia sprzętowe Atmegi, która jest wykorzystywana w Turnigy. PXX2 pracuje z buadrate ponad 400K. Atmega z tego co czytałem nie wyrobi się z obsługą tak szybkiego interfejsu. Widziałem, że ktoś planował wstawić dodatkową płytkę z STM32 do obsługi tego protokołu.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, ksdl napisał:

Tu masz jedyne znane mi podejście do tematu ale dotyczy ACCESS i R9M w Horusopodobnych  nadajnikach, wymyślone przez modelarzy z Ukrainy:

OK, ale to jest do Radiomaster, a o 9XR nic nie było.

3 godziny temu, kuzynek napisał:

Cześć,

Problemem jest nie tyle oprogramowanie i wsparcie dla PXX2 co ograniczenia sprzętowe Atmegi, która jest wykorzystywana w Turnigy. PXX2 pracuje z buadrate ponad 400K. Atmega z tego co czytałem nie wyrobi się z obsługą tak szybkiego interfejsu. Widziałem, że ktoś planował wstawić dodatkową płytkę z STM32 do obsługi tego protokołu.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Wiem, znam ten problem i nie jest prosty, ale chyba to ja planowałem dodać STM-a między atmega i r9m. karambolis8 podał też dobrą myśl, żeby nowe pcb wstawić do 9xr, tylko ja się nie podejmę dziergania całego softu od nowa na tę apkę, bo czasu mi brakuje. Mogę ewentualnie pokusić się o wykonanie kopii oryginalnej pcb, ale aby pinout pasował pod jakiegoś silnego STM-a i zamówić kilka u chińczyka, jak się zbierze kilku chętnych. Planowałem raczej dodać bufor w postaci STM-a, który z jednej strony będzie miał R9M, a z drugiej 9XR z lekko zmodyfikowany softem, jak oczywiście nie pójdzie po modyfikacji atmega. Stąd pytanie o PXX2, bo od tego należy zacząć. Czy nawet jeżeli jest tak wysoki bitrate na serialu, to czy faktycznie jest wysycony danymi, a nie ustawiony po to, aby były mniejsze opóźnienia i lepsza sprzedaż nowych apek. Wszyscy powtarzają jak mantrę, że jest wysoki bitrate, ale nikomu nie przyszło do głowy zajrzeć, co tam biega i w naprawdę jakiej ilości.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Znalazłem informację, że R9M potrafi aktualizować wartość kanału z częstotliwością 150Hz. Przy 16 kanałach, każdy 16 bitowy daje to trochę ponad 38Kbit/s. Taka duża 400Kbit/s przepustowość na UART służy pewnie minimalizacji opóźnienia. Jeśli to prawda to można zrobić płytkę, która z jednej strony komunikować się będzie z R9M, a z drugiej z Atmegą. Zwiększy się opóźnienie propagowania zmian kanałów, ale nie powinno być utraty informacji.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ksdl napisał:

Nie widziałem żadnej wzmianki w pierwszym poście że chodzi o współpracę z 9XR.

A to sorry, moje przeoczenie. ?

 

Teraz, kuzynek napisał:

Znalazłem informację, że R9M potrafi aktualizować wartość kanału z częstotliwością 150Hz. Przy 16 kanałach, każdy 16 bitowy daje to trochę ponad 38Kbit/s. Taka duża 400Kbit/s przepustowość na UART służy pewnie minimalizacji opóźnienia. Jeśli to prawda to można zrobić płytkę, która z jednej strony komunikować się będzie z R9M, a z drugiej z Atmegą. Zwiększy się opóźnienie propagowania zmian kanałów, ale nie powinno być utraty informacji.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Dokładnie o tym wcześniej pisałem, ale nie jestem na 100% pewien, że atmega nie wyrobi. Zastanawiam się jeszcze nad ATXmega256. Jest co prawda inny pinout, ale to nie problem zmodzić nowy pcb, a ten proc spoko obleci jeszcze z nawiązką. Problemem jest przepisać soft z 9xr na inne cpu, bo mi czasu brakuje na życie. ?  Inna opcja to wymienić całą płytę na 9xr pro, ale nie wiem, czy tam ten problem ktoś już rozwiązał, bo nie bardzo mam chęć uczyć się kolejnego proca. Dlatego chyba najlepszym obecnie rozwiązaniem jest buforujący stm, albo coś podobnego. Nawet jeżeli ma być 16 kanałów, to atmega do bufora może aktualizować te zmieniające się tylko, bo nawet przy dynamicznym lataniu w większości przypadków są to trzy, góra cztery kanały, które powinny mieć zminimalizowane opóźnienie. To oznacza nie ciągłe nadawanie 16x16, tylko 4x16 + kilka % narzut kanałów, które zmieniają się sporadycznie, a to z kolei oznacza znacznie mniej do przewalenia danych, czyli mniejsze opóźnienia, albo mniejszy transfer. Podejrzewam, że tak to też może działać między taranisem i r9m, bo kiedyś Graupner podobną technikę stosował przy zwykłym PPM. Kilka kanałów przy dynamicznym locie zmienia się równie dynamicznie i one mają priorytet, a reszta to powielanie statecznych ustawień. Czyli podsumowując, skompresować to można przynajmniej o połowę, a pewnie bez problemów po próbach okaże się, że minimum o 2/3. Jeżeli okaże się, że w taranisie są ciurem puszczone bajty w serialu, a nie działa do w sekwencji pytanie - odpowiedź, tylko proc apki ciągle je wypluwa, to nawet jeszcze lepiej. Zwykły CPLD wystarczy i w nim dwa uarty, a między nimi cyklicznie, aby było szybko trochę ramu w pentelce. Kwestia jaki CPLD, znaczy co tam hasa po drucie w trybie PXX2. Jeszcze kolejna opcja, to fpga, ale już nie eskaluje. Ponawiam pytanie do wszystkich o PXX2, bo z tego jestem zielony jak trawa na wiosnę, albo może ktoś ma uwaloną samą płytę, w której był ACCESS, to odkupię, naprawię, dodam LCD od chińczyka, a potem może być do oddania, przekazania itp. Tylko nie chcę się wiązać czasem , bo nie wiem kiedy całość się domknie. Traktuje to jak wyzwanie, bo zarabiam na czym innym i czasem brakuje mi czasu. ?

 

ATXmega256.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

48 minut temu, kuzynek napisał:

Nie wiedziałem, że mój Taranis x9d sprzed 2019 nie będzie obsługiwał w pełni ACCESS.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Nie nie w pełni a wcale, i nie tylko twój Taranis mój Horus X10 też (kupiony w maju 2019 w 77Hobby) jak nie dopłacę ponad 100$, a i to na pół gwizdka i jeszcze przestanie współpracować z tanimi odbiornikami D8.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Masakra jakaś. Ja po ostatnich zagrywkach FrSky min. zwalczaniu konkurencji obiecałem sobie, że jak będę zmieniać system radiowy to tylko konkurencja np. TBS, a jeśli apkę to RadioMatser albo Jumper.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, kuzynek napisał:

Masakra jakaś. Ja po ostatnich zagrywkach FrSky min. zwalczaniu konkurencji obiecałem sobie, że jak będę zmieniać system radiowy to tylko konkurencja np. TBS, a jeśli apkę to RadioMatser albo Jumper.

Wysłane z mojego VTR-L29 przy użyciu Tapatalka
 

Firma ma fajne odbiorniki na bardzo fajne pasmo (868MHz), bo np. R9MM bez anteny waży 0,7 grama. Ma wyjście na 4 ppm-y, albo sbus do sterownika. Ponadto wszystkie odbiorniki są już z dipolami, co jest nie bez znaczenia w porównaniu do zwykłego patyka (wczoraj właśnie testowałem i działa lux). Większy R9 Slim jest na 16 kanałów, waży bez anten 4,3grama i ma dwa lekkie dipole, gdyby jeden się popsuł. Mnie by się nie chciało konstruować takich od podstaw, bo taniej kupić kilka po około 100zł od chińczyka. Poza tym wszystkie, jak nie większość odbiorników ma usunięte (wypalone laserem) symbole chipów. Utrudnienie to żadne, jak ktoś się orientuje i nad tym posiedzi, ale oznacza poświęcony czas, czyli pieniądze. Dlatego sobie wymyślili politykę marketingową, aby trochę kasy ściągnąć z ludzi. Tylko jak człowiek zamknął, to i człowiek otworzy.

Na razie latam na ACCST, bo w te dwa można wgrać ACCTS (oryginalnie przychodzi z ACCESS). R9MX oraz SX musi poczekać i myślę, że łatwiej będzie skłonić 9XR niż Taranisa do ACCESS-a. LCD od 9XR już płyną. Pozostaje płyta pod 9XR do przeróbki i albo dokumentacja do PXX2, albo wpiąć analizator między R9M i jakiegoś Taranisa. Przed nami długie zimowe wieczory, a mnie się nie spieszy, mam czas. ?

Przy okazji, R9M ma końcówkę (SKY65111), która można kręcić do 2W (datasheet w pdf). Dziwne że go obcięli do 500mW na 868MHz, ale może to taka polityka, albo przepisy w PL.

SKY65111_462715.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, d2f napisał:

Mi się wydaje, że temat umrze tak jak tu:
http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=46912

Mi by się nie chciało, bo mi flex w r9 wystarcza.
No ale jak ktoś koniecznie chce, to są dostępne źródła opentx, nic nie trzeba pisać od nowa dla nowego procesora.

Nie jestem początkujący. ?

Poważniej, jest wiele apek, do których moduł  pasuje (w tym także apki Frsky, o czym kolega ksdl pisał), ale albo działać nie będzie, albo chcą za to niemałą kasę. Z drugiej strony odbiorniki mają super i lekkie, pasmo fajne, a mnie męczy przekładanie modułów pomiędzy 2,4GHz, a 433MHz i 868MHz, bo to nie ma sensu. Pudełek dużo, bawić się z tym trzeba, czas tracić, a R9M ma to co mi potrzeba, bo jak chcę koło nogi  i trochę dalej 150, to ustawiam 25mW i korzystam z R9MM, znaczy jest super. Jak chcę dalej, to mam kilka gram większy odbiornik i dwa dipole na 500mW. Orange nie wsadzę do mikrolota, bo waży dużo, znowu gdzieś dalej, to frsky ma dwa dipole itd. Tak że ja bym się nie zarzekał.

Innym zupełnie jest temat nowego softu na nowy proc, ale czasu na to nie mam. Mogę dorobić pcb do 9xr na nowy proc w kooperacji z kimś kto zaadaptuje opentx do nowej płyty pod 9xr. Ominiemy bufor i aparatura dostanie drugie życie, ale starych Taranisów i Horusów to nie załatwi. Więc nie wiem, czy chyba nie lepiej jednak bufor. Nie upieram się, tylko pytam, która droga jest bardziej sensowna. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

12 godzin temu, zabat napisał:

Nie jestem początkujący. ?

Poważniej, jest wiele apek, do których moduł  pasuje (w tym także apki Frsky, o czym kolega ksdl pisał), ale albo działać nie będzie, albo chcą za to niemałą kasę. Z drugiej strony odbiorniki mają super i lekkie, pasmo fajne, a mnie męczy przekładanie modułów pomiędzy 2,4GHz, a 433MHz i 868MHz, bo to nie ma sensu. Pudełek dużo, bawić się z tym trzeba, czas tracić, a R9M ma to co mi potrzeba, bo jak chcę koło nogi  i trochę dalej 150, to ustawiam 25mW i korzystam z R9MM, znaczy jest super. Jak chcę dalej, to mam kilka gram większy odbiornik i dwa dipole na 500mW. Orange nie wsadzę do mikrolota, bo waży dużo, znowu gdzieś dalej, to frsky ma dwa dipole itd. Tak że ja bym się nie zarzekał.

Innym zupełnie jest temat nowego softu na nowy proc, ale czasu na to nie mam. Mogę dorobić pcb do 9xr na nowy proc w kooperacji z kimś kto zaadaptuje opentx do nowej płyty pod 9xr. Ominiemy bufor i aparatura dostanie drugie życie, ale starych Taranisów i Horusów to nie załatwi. Więc nie wiem, czy chyba nie lepiej jednak bufor. Nie upieram się, tylko pytam, która droga jest bardziej sensowna. ? 

 

Zapoznałeś się z tym rozwiązaniem  kwestii ACCESS dotyczącym Jumpera T16 i Radiomastera TX16S ? - można je jak najbardziej właśnie zaadaptować do Horusa X10 bo te nadajniki od niego pochodzą, niestety w XR9 to nie przejdzie bo tam jest tylko Atmega nie STM.

Musiałby ktoś tylko tak jak koledzy z Ukrainy zmodyfikować nieco soft, tam cała fizyczna przeróbka to 3 kawałki przewodu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Teraz, ksdl napisał:

 

Zapoznałeś się z tym rozwiązaniem  kwestii ACCESS dotyczącym Jumpera T16 i Radiomastera TX16S ? - można je jak najbardziej właśnie zaadaptować do Horusa X10 bo te nadajniki od niego pochodzą, niestety w XR9 to nie przejdzie bo tam jest tylko Atmega nie STM.

Musiałby ktoś tylko tak jak koledzy z Ukrainy zmodyfikować nieco soft, tam cała fizyczna przeróbka to 3 kawałki przewodu.

Dzięki, patrzyłem. Wszyscy mówią, że sam atmega nie pociągnie. Może i tak, ale sprawdzę, jak będzie chwila. Najpierw muszę ugadać z gościem płytę 9XR, w między czasie LCD przyjdą i może proce ATMEGA2561, bo mają trochę więcej ram i flash. Jak złoże do kupy, to wtedy może coś więcej będzie się dało stwierdzić. Dodam z uporem, że jakiś papier do PXX2 ułatwić powinien sprawę. Moduły STM32F103C8T6 oraz środowisko też mam i JTAG, więc może we święta co się zajarzy, jak nie dowalą mi w robocie home office. ? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Chodziło mi o to że do Horusa X10 to tak naprawdę nie trzeba rozwiązania sprzętowego jak dla XR9, tylko zmodyfikowanego softu, bo pisałeś wyżej że rozwiązania dla XR9 nie rozwiążą kwestii dla "starych" Taranisów i Horusów. Ja sam mimo że jestem elektronikiem nie będę się w to bawił, poszedłem na łatwiznę - nowy Horus X10 obsługujący ACCESS + moduł zewnętrzny 4w1 i mam radio które działa prawie z wszystkim.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 godzin temu, ksdl napisał:

Chodziło mi o to że do Horusa X10 to tak naprawdę nie trzeba rozwiązania sprzętowego jak dla XR9, tylko zmodyfikowanego softu, bo pisałeś wyżej że rozwiązania dla XR9 nie rozwiążą kwestii dla "starych" Taranisów i Horusów. Ja sam mimo że jestem elektronikiem nie będę się w to bawił, poszedłem na łatwiznę - nowy Horus X10 obsługujący ACCESS + moduł zewnętrzny 4w1 i mam radio które działa prawie z wszystkim.

Wiem, wiem, ale na razie radia nie chcę wymieniać, bo ACCST mi obleci. To co mam by było kolejne, które odstawię na półkę i raczej bym był za rewitalizacją tego co mam, niż kupowania tego samego za niemałą kasę.  Mechanicznie takie radia są prawie wieczne, więc chętnie pobawię się chwile w ramach relaksu, bo lubię sobie trochę podłubać lutownicą. Ten mój 9XR latał może kilka godzin, jest prawie nowy i przyzwyczaiłem się, podoba mi się, podchodzi mi do ręki ta obudowa. Poza tym, ile za to dostanę - 100-200zł. Nowe Taranisy jakoś mi nie pasują. Ani to większy LCD (no może ten wypasiony), ani specjalnie poręczny. Nie wiem jak inni, ale apkę kupuję jak buty - ma być wygodna. Tak że sie zobaczy, co z tego wyjdzie. ?

3 godziny temu, d2f napisał:

Z jakich ficzerow Accessa korzystasz? Tak żebyś mógł powiedzieć, że warto w to wejść?

R9MX oraz R9SX, a za chwilę przestaną produkować odbiorniki ACCST i będzie pozamiatane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.