Skocz do zawartości

Junior SZD 51


robloz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

W ramach "odpoczynku" od budowy makiet samolotów, trafił w moje ręce zestaw Juniora o rozp. 3m.
Kadłub laminat+ wycięte rdzenie ze styropianu z profilem HQ

Będzie prawdopodobnie z napędem.
O ile z wykończeniem i wyposażeniem kadłuba nie będę miał problemów, to ze skrzydłami do szybowca brakuje mi doświadczenia.
1- Planuję dżwigary węglowe zwężające się ku końcach + wypełnienie między nimi balsą.
2- Pokrycie balsa 1.5mm. + wzmocnienia tkaniną pod nią w rejonie skrzynki i dżwigarów.
3- Bagnet? i tu jest problem.
Myślałem płaskownikach stalowych np 12x1 -2/3 szt.
W zestawie jest pręt stalowy 8mm wystający po 10 cm. z kadłuba.
Może tak zostać czy coś innego? Robić wznios czy na zero?

Relacja wkrótce....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...
  • 5 miesięcy temu...

Styropian + balsa ! Zdecydowanie lepsze rozwiązanie. Przy odrobinie poświęcenia - nie będą cięższe niż klasyczne (żeberkowe) a odwzorowanie profilu (potencjalnie) i wytrzymałość, sztywność - nieporównywalna. To jest jakaś 1/4 makieta. Radości z prześwitujących pól miedzy żeberkami raczej nie będzie. HQ ma ostry, cienki spływ, trudny a praktycznie - niemożliwy do prawidłowego odwzorowania.  Nie wiem który HQ tam jest zastosowany ale podejrzewam, że 10 - 12% z ugięciem 3% ? To chce masy i trochę wyższego Re. 

- Jurek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, robloz napisał:

Takie pytanko mnie naszło:

Skrzydła budowy tradycyjnej czy styropian + balsa.

Wprawdzie mam wycięte rdzenie, ale są z trzech części i nigdy nie robiłem tą metodą, zwłaszcza tak dużych.

Tak jak Jurek napisał powyżej,ja oklejam fornirem wychodzi taniej od balsy.A jaki masz wyciety profil i jaka rozpiętość,ostatnio zrobiłem skrzydła skala 1/5 (3m) profil E214.

rdzenie.jpg.01cc983c5b08535bd840f998edafd2df.jpg

IMG_20210515_135452.jpg

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, robloz napisał:

Czy fornir brzozowy 0.6mm będzie dobry? Np.

https://allegro.pl/oferta/fornir-brzoza-1-lisc-0-25-m-kw-10482700623

 

Czy jakiś inny?

Brzoza jest za ciężka,po za tym jest wrażliwa na wilgoć.Szukaj topoli,olchy.Bedę jechał po fornir to mogę Ci coś kupić,pisz na priv.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.