Skocz do zawartości

Wiatrakowiec


jędrek
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

11 godzin temu, jarek996 napisał:

Jak sie to wywaza Jedrus ? 

Dobre pytanie. Nie zagłębiałem się specjalnie w temat. Pooglądałem trochę obrazków w necie, jest tam kilka schematów jak to powinno wyglądać. Większy wiatrakowiec robiłem z planów (z małymi przeróbkami) i wyważałem wg planów. Model lata?. Wymagał tylko korekty wychyleń silnika (układ pchający). Chciałem sprawdzić z czym ten temat się "je". Były głosy, że bez żyroskopu się nie obędzie. Jak się okazało lata bez żyroskopu, ale wymaga sporo uwagi w czasie lotu. Na pewno komuś, kto lata modelami śmigłowców będzie łatwiej latać. Ale poradziłem sobie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bardzo ciekawy! A mógłbyś coś powiedzieć o konstrukcji i wyposażeniu? Silniczek chyba, o ile widzę dobrze, suppo (czy cośtam) 1504, mikro odb, widać 2 ale pewnie są 3 serwabo bo na sk też? I jakbyś mógł dać zdjęcia wirnika i głównie przekładni, to byłbym zobowiązany bo nigdy takich rzeczy nie robiłem. Łopatki to depron i węgiel? Bardzo ciekawy, bardzo prosiłbym o filmik z lotów!!

Superancko to wygląda! 

Pzdr,

m

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Całość z depronu 3mm. Łopatki na natarciu mają pręt węglowy 1mm. Silnik A1504, śmigło GWS 5x3. Serwa do sterowania wirnikiem 2,5g, serwo steru kierunku 3g, odbiornik Fr sky VD5M, regulator 1S 4A. Próba na hali była, ale za mały ciąg i nie mógł się rozpędzić. Muszę zanabyć regulator na 2s i wtedy spróbuję. Maszt wirnika rurka węglowa 5x4, "głowica"- sklejka 1mm i trochę balsy.

 

1.thumb.JPG.a6632dd27be976b786e87d5e810b6b67.JPG

 

2.thumb.JPG.31f5c66a65c955f07e83836922b8e92c.JPG

 

3.thumb.JPG.3c735130bc793b29e905e43c2ecd5aed.JPG

 

4.thumb.JPG.9e53bd1903fbaf33e572b69f0744cf4f.JPG

 

5.thumb.JPG.9b8fb5d9017ade37008f1083e78a60ab.JPG

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czołem panowie!

 

Fajny model Jędrek!  Myślę, że bez statecznika poziomego (mimo mechanizacji sterującej rotora) może być trudny w regulacji i sterowaniu, szczególnie przy małych wymiarach modelu. Takie wiatrakowce, prawie bez-kadłubowce, jak pamiętny "śmigacz" Jamesa Bonda "Little Nellie" (zmodyfikowany, militarny Wallis WA 116):

 

wallis_wa_116_autogyro_military_open_frame_version.thumb.jpg.dd554f98fb1c5996e348e833cd5ef974.jpg

 

wallis_wa_116_autogyro_james_bond_little_nellie.thumb.jpg.82dda8983f1eb16592f889d85a56f932.jpg

 

... nie są raczej łatwe do zaimplementowania w dobrze latającego i łatwego w sterowaniu malucha!

 

Może na początek,  lepiej wybrać do budowy mikrusów łatwiejsze do roboty i regulacji modele wiatrakowców bez mechanizacji (sterującej) rotora, np. taki model:

 

Clipboard01.jpg.ae9bd1b8f690cae745fa7c3333222895.jpg

 

Clipboard02.jpg.fbeb463711c8a526b7c80f3e9b6d504e.jpg

 

Sure_Fire_Autogiro.pdf

 

Sure_Fire_Autogiro_article_6677.pdf

 

... jest to mały model (długość łopaty wirnika: 28 cm)  typu FF z napędem gumowym (coś dla Macieje - może zechce zrobić ten model jako gumówkę i przedstawić nam w locie takiego cudaka). Autor w opisie budowy podaje, że model ładnie lata, wznosząc się dosyć stromo, a potem (po wykręceniu gumy) łagodnie opada lotem ślizgowym z autorotującym wirnikiem. Myślę, że to dobry przykład do budowy mikrusa RC  z balsy lub pianek z napędem elektrycznym. Sterowanie można rozwiązać robiąc mechanizację usterzenia (stery wysokości i kierunku), tak jak to było w prostych modelach samolotów RC z dawnych czasów. Pewnie trzeba będzie przemyśleć powierzchnię sterów, zmniejszyć kąt wzniosu łopat wirnika i popracować przy kątach natarcia względem kadłuba płaszczyzny rotora nośnego i osi napędu modelu.

 

Niżej załączam składankę dwudziestu paru planów różnych autogyro-lataczy do eksperymentów:

 

  Autogyro_models.zip

 

PS Przypominam również, że z mojego Dropboxa możecie zassać za jednym zamachem bogate archiwum: 486MB (składanki planów różnych modeli latających o rozpiętości skrzydeł max.:  28in -71cm) do budowy i eksperymentów z latającymi mikrusami: TUTAJ

 

Z ciekawości zajrzałem na rcgroups (dawno tego nie robiłem), a tam chłopaki latają takimi klawymi wiatrakowcami mikrusami RC z napędem elektrycznym i temat wcale nie jest najnowszy:

 

nanomumV4.thumb.jpg.0198edb428d963ee59dc2f595d3b3aaa.jpg

 

picomumV2.thumb.jpg.8da802e2e893597363a742c752d186f9.jpg

 

... więc jeśli ktoś chce zbudować takiego sprawdzonego mikrusa-autogyrosa, a nie bawić się w eksperymenty, to warto zajrzeć na forum rcgroup.

 

... i dla leniwych ;) plany kompletne (zrobiłem archiwum do zassania za jednym zamachem ze specyfikacją-wyposażeniem i filmami z lotów) dwóch modeli (jw.) małych i fajnie latających wiatrakowców by JochenK (rcgroup):

 

NanomumV4.7z (opis budowy - jest tam również wersja zimowa z nartkami: TUTAJ)

 

PicomumV2.7z (opis budowy: TUTAJ)

 

Jędrek, oba powyższe modele, podobne w sterowaniu do twojego malucha, ale obydwa mają stateczniki pionowe/poziome i to niemałe, z tym, że sterowanie mumami jest tylko przy użyciu dwóch serw (pracujących w trybie V-tail) - oba stateczniki są "na sztywno", tylko dla zapewnienia stabilniejszego lotu!

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.