Skocz do zawartości

Spalinowy funfly Rafik


songo78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzięki Marek.

W tak zwanym międzyczasie zrobiłem lotki:rafik18.thumb.jpg.047dd633a8c6b2f8193fabd23f594294.jpg

oraz zamontowałem serwa i popychacze sterów:

rafik19.thumb.jpg.04f0c53bc79c331a924a6aabdb2d4f2b.jpg

rafik20.thumb.jpg.d16c59e2c3c6222b4fd15f1cc8f4a031.jpg

Na kierunku dałem 12g MG bo takie miałem na stanie, na wysokość kupiłem 16g. Kadłub jest praktycznie gotowy, pierwsze loty będą chyba bez podwozia.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie.

Dzisiaj skończyłem przygotowywać żebra skrzydła - prawie 2h szlifowania, wyciąłem też małą otwornicą otwory:

rafik21.thumb.jpg.55ed1dd473cdc7812889174fc1907dfa.jpg

rafik22.thumb.jpg.6a13a51f85087785a4eb65481796294e.jpg

Kolejna wizyta w modelarni to będzie już klejenie skrzydła, sporo jeszcze pracy przy Rafiku ale się nie poddaję ?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Popełniłem mały błąd ? Kadłub z poliwęglanu wyszedł 7-8mm grubszy i skrzydło nie pasowało. W taki sposób wybrnąłem z tej sytuacji, w tym miejscu i tak będzie wklejona sklejka, a w niej kołki mocujące skrzydło:

rafik27.thumb.jpg.2202ee4d02262aa6f3295554c337245f.jpg

Przymiarka całości:

rafik28.thumb.jpg.8195d947d63ccadc97a7b67b1b6b3960.jpg

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

wklej dwa kawałki sklejki - pierwszy przed podłużnicą a drugi za podłużnicą aby uchwycić przecięte żeberka.

W takim układzie kolki centrujące skrzydło będą mocno osadzone w obu paskach sklejki a ten mini keson ze sklejki i listewek sosnowych usztywni skrzydło.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak zrobiłem Mirku, tylko jedną wkleiłem pomiędzy podłużnicami zanim przeczytałem Twój komentarz ?:

rafik29.thumb.jpg.e0a73a422d942842ada1a8f76d85deec.jpg

Przyniosłem też kolejną skrzynkę po owocach z marketu i wyciąłem końcówki skrzydła:

rafik30.thumb.jpg.4bf7d9dca277565ac05f2018db4ba698.jpg

Teraz czeka mnie sporo szlifowania. Przyklejenie kesonu i oklejenie skrzydła folią to już przyjemność ?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Ciekawa relacja.

Nasunęła mi się tylko jedna uwaga do ostatniego zdjęcia. Nie odbierz mnie źle, nie chodzi mi o wymądrzanie, ale tak na przyszłość - łączenie deseczek balsowych czy listewek jeśli brakują nam na długość powinniśmy kleić pod kątem, a nie prostopadle do krawędzi. Chodzi o dłuższą krawędź łącznia klejonych elementów oraz wytrzymałość.

 

rafik31.jpg.93132975288445d00f1d2b303ae411d4.jpg

 

Powodzenia podczas oblotu ??.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Chodzi o dłuższą krawędź łącznia klejonych elementów oraz wytrzymałość.

łączenie pod kątem to jeden z wariantów klejenia ale można też wykonać łączenie po prostej ale między żebrami za to z podklejeniem taśmą papierową lub cienką balsą od spodu

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Witam po dłuższej przerwie,

Dzisiaj zamontowałem serwa lotek:

rafik35.thumb.jpg.4d817392977a54fc2e910577a99b17d4.jpg

i okleiłem lotki folią:

rafik34.thumb.jpg.e5ce15188cbe7775fc05400587cb942f.jpg

Muszę jeszcze kupić kilka drobiazgów jak zawiasy bolcowe, nakrętki kłowe i przewód paliwowy.

Pomimo tego, że kolejny tydzień jestem poza domem postaram się dokończyć i oblatać model przed końcem maja.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Powoli zbliżam się do końca budowy i w łikend chciałbym oblatać model.

Okleiłem skrzydło folią (kolor trochę nie pasuje ale miałem taką folię na stanie) i zamontowałem lotki na zawiasach bolcowych:

rafik36.thumb.jpg.849b4519e9148225cdd917c5d6128cff.jpg

rafik37.thumb.jpg.6acdbbb9deb7e1291e46d94e81a0c72c.jpg

Pozostało zaprogramować nadajnik i rozwiązać problem ze zbiornikiem paliwa, który trochę wystaje poza obrys skrzydła:

rafik38.thumb.jpg.0b8ae4e3165070a6bf3daa9694be2d8a.jpg

Prawdopodobnie podetnę wręgę i zamocuję go poziomo. Myślałę też o tym czy go nie zgnieść w tym miejscu...

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Te dwa kolory "tragicznie" nie pasują do siebie ?

Wiem że o gustach się nie dyskutuje ale może z tej jasnej samoprzylepnej folii przyklej jakiś pasek albo dekor na skrzydle a z tej ciemnej doklej żelazkiem pasek na kadłub i ogon aby te kolory się jakoś przenikały .... a nie gryzły

 

Jakiej pojemności masz zbiornik że on aż tak wystaje?

 

ms

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeśli będzie latał to pokombinuję z kolorami ?

Zbiornik mam 110ml ustawiony pionowo (poziomo nie mieści się we wrędze).

Zapomniałem podejrzeć jak to w Waszych Rafikach wygląda... na pakiet zasilający też niewiele miejsca zostało i nie wiem jaki jestem w stanie zmieścić.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Jeśli będzie latał to pokombinuję z kolorami 

... no proszę Cię ....pokombinuj wcześniej ?

 

Rafik ma skrzydła, ogon i silnik to będzie latał.

Latały już różne wynalazki i Twój Rafik też poleci....ostatnio się ubawiłem jak oglądałem ten filmik

.... a Rafik ma chyba lepsze proporcje ?

 

Myślałem że to zbiornik 175ml który mieści się dosłownie na styk ale jak to 110m to do pierwszego dźwigara powinien się bez problemu zmieścić, tak jak jest to pokazane na projekcie - podetnij od spodu poszycie kesonu w centropłacie.

 

zbiornik.thumb.jpg.b887380c27fcdc80667c8d048cb3deb1.jpg

ms

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tak jak pokazał Czarek - zbiornik 110ml wchodzi bez problemu a przy zbiorniku 175ml trzeba zrobić podcięcie kesonu.

Są oczywiście różne proporcje wymiarowe zbiorników. W Twoim przypadku patrząc ze zdjęcia po wykonaniu podcięcia, skrzydło spasuje się do kadłuba idealnie.

 

Pakiet - nie wiem czym dysponujesz ale 500mAh 2s + bec wystarcza na 4 loty a każdy większy na dłużej - sprawdź najlepiej wyważenie i dobierz taki pakiet aby model się jego ciężarem dobrze wyważył.

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.