Skocz do zawartości

Spalinowy funfly Rafik


songo78
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Zgłaszam również swój udział w konkursie i rozpoczynam budowę modelu Rafik, który zaprojektował kolega z modelarni Mirek Skowroński (mirolek).

Założeniem projektu jest zbudowanie prostego i taniego modelu spalinowego do spokojniejszego polatania aby odpocząć trochę od kombatów ?

Materiały, które użyję do budowy są budżetowe: płyta poliwęglanowa z Castoramy, sklejka ze skrzynek po owocach, listewki sosnowe, taśma pakowa do oklejania itp. Do klejenia poliwęglanu najlepiej nadaje się klej polimerowy Dragon.

Napęd modelu będzie stanowił używany silniczek Tunder Tiger o pojemności 2,5cm3:

 

rafik01.thumb.jpg.1022c628362d5a5d0058cfbcff0d1f3c.jpg

 

Jak zawsze budowa rozpoczęła się od wydrukowania planu:

 

rafik00.thumb.jpg.b4f59102b77abb74aa92754b71cf4828.jpg

 

Płyta poliwęglanowa jest materiałem z którego szybko można wykonać kadłub modelu, można ją ciąć nożyczkami i łatwo formować, jest wręcz stworzona do kombatów ?

Budowę rozpocząłem od wycięcia jak największych kawałków aby było mniej klejenia. Ze sklejki wyciąłem wręgi kadłuba i rozpocząłem jego sklejanie:

 

rafik02.thumb.jpg.43ec4a682c2583deb5edc7dd8f8017ea.jpg

rafik03.thumb.jpg.ac527543f8b9554539d1b47a1000a69f.jpg

rafik04.thumb.jpg.ec19a5cdd50bbb3b68f5ea706db62bb1.jpg

 

Kadłub buduję z płyty o grubości 4mm, ale usterzenie wyciąłem z grubszej 6mm:

 

rafik07.thumb.jpg.a987d60d105d22dcd75b6eeb98576dae.jpg

 

Serwa napędu steru kierunku i wysokości mocuję "po kombatowemu" czyli będą przyklejona do kawałka EPP:

 

rafik08.thumb.jpg.36541c945a4f4d9a7c76bf01e58310b1.jpg

 

Kolejnym etapem było przykręcenie łoża silnika oraz wykonanie klapki aby był łatwy dostęp do zbiornika paliwa i serwa gazu, które według planu ma znajdować się za wręgą silnikową. Do mocowania klapki użyłem kawałków magnesu ze starego dysku twardego. Rozpocząłem też oklejanie kadłuba taśmą do pakowania i aktualnie kadłub prezentuje tak:

 

rafik11.thumb.jpg.9929cb673cec2615ec5c53f3478a5378.jpg

rafik10.thumb.jpg.72713aa40ed8441a73e04cc046a6a827.jpg

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 2
  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No, Rafik jest fajny :). Mój lata jak po sznurku i to całkiem szybko (na razie tak do 130km/h, nie będę już zaśmiecał filmem, może widziałeś :P). Więc boję się jak latają prawdziwe kombaty skoro to ma być spokojne do odpoczynku :D, choć fakt że może z mniejszym silnikiem i zależnie od wagi może wyjść wolniejszy od mojego. Ale pierwszy raz widzę taki sposób budowy i choć raczej nie dla mnie, to zawsze ciekawie zobaczyć nowe rozwiązania :). No i spalinka ?. Powodzenia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki, szkoda że tak późno zobaczyłem ogłoszenie o konkursie, bo model od kilku miesięcy chodził mi po głowie. Rafik może nie będzie super wyglądał ale mam nadzieje będzie dobrze latał. Skrzydło będzie klasyczne konstrukcyjne. A poliwęglan lubię z wyjątkiem 1 rzeczy - klej polimerowy długo schnie.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Przemek za zwrócenie uwagi na pomyłkę - już poprawione na 4 i 6mm. Przy zalanych spoinach czekałem około 4 dni żeby pójść dalej.

Piotrze już rozrysowałem żeberka na owocówce i będę wycinał na wyżynarce ale dzięki za propozycję.

Usterzenie mam już oklejone taśmą i przyklejone do kadłuba, może uda się dokończyć model w 2 miesiące.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

może uda się dokończyć model w 2 miesiące.
Uda się uda, mojego w 2 tygodnie zrobiłem, wycinając wszystko ręcznie, co prawda siedząc kilka godzin dziennie nad nim, ale w 2 miesiące na luzie 
Nie wiem jak z wagą tego Twojego silnika, ale ja mam silnik 4cm i musiałem doważać tył więc zwróć na to uwagę, choć pewnie wszystko wiesz .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam silniki 2.5 i 3.5 ccm i szukałem dla nich zajęcia. Projekt miał być szybki, ale nie znalazłem żadnego tartaku na taką pojemność. A jest to przecież wdzięczna wielkość - model poręczny no i nie elektryk.

Technologia raczej nie dla mnie (lubię drewno), ale kibicuje.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

22 minuty temu, Marek_Spy napisał:

Gdzie plany można pobrać ? Nie warto zmienić profilu na dwu wypukly jak w madmanie ?

Najłatwiej zgłosić się do Mirka @mirolek :).
 

6 minut temu, FockeWulf napisał:

Mam silniki 2.5 i 3.5 ccm i szukałem dla nich zajęcia. Projekt miał być szybki, ale nie znalazłem żadnego tartaku na taką pojemność. A jest to przecież wdzięczna wielkość - model poręczny no i nie elektryk.

Technologia raczej nie dla mnie (lubię drewno), ale kibicuje.

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jak chcesz go budować to ten modelik jest "domyślnie" pod drewno :). Choćby tutaj mój, no i na stronie i na filmach Mirka można go obejrzeć.

Mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi że trochę się wetknąłem, najwyżej usuniecie :).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czy dobrze zrozumiałem, ale jak chcesz go budować to ten modelik jest "domyślnie" pod drewno . Choćby tutaj mój, no i na stronie i na filmach Mirka można go obejrzeć.
Mam nadzieję że autor wątku się nie obrazi że trochę się wetknąłem, najwyżej usuniecie .
Zakładałem, że model jest pod drewno, ale komentowałem tylko Twoją technikę. Modelu zaś szukałem rok temu i nie natrafiłem na tartaki w tej pojemnosci, stąd nabyłem zestaw u naszych dalekowschodnich przyjaciół z zamiarem przerobienia na spqline, ale był za delikatny. Obecnie mam inne projekty, ale dzięki za linka
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyklejone usterzenie już wyschło więc zamontowałem stery. Wysokości będzie miał 2 popychacze do obu połówek. Kiedyś zamiast klasycznych zawiasów wycinałem 1 kanalik poliwęglanu i pojedyncza warstwa pracowała jako zawias - niestety po czasie zaczyna to pękać:

 

rafik12.thumb.jpg.babbf28dca0d1e0b13e9dae119fd5ff1.jpg

 

Przykręciłem też motorek i dopasowałem zbiornik paliwa:

 

rafik14.thumb.jpg.5e3cf32bb6cfcba35f3a86d3a16f41c9.jpg

rafik13.thumb.jpg.54d4e597bb00fc4a45c91efa386d123a.jpg

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Witam,

Ostatnio niewiele się działo przy Rafiku, zamontowałem tylko serwo i popychacz gazu oraz zacząłem wycinać żebra skrzydła:

 

rafik15.thumb.jpg.47c846b841d04fef3ceda78bfbdd4a55.jpg

rafik16.thumb.jpg.56c587a40ecfc81508e394fb3e7eff3b.jpg

 

Muszę też pozamawiać serwa, a niestety ostatnio trudno znaleźć towar na stanie w sklepach modelarskich. Po listwy do budowy skrzydła podejdę w tygodniu do sklepu stacjonarnego.

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Blok żeberek wyciętych ze sklejki po owocach już się szlifuje ? Wiem, że łatwiej zlecić wycięcie laserem ale wróciły wspomnienia z czasów podstawówki i budowy Jaskółki. Po przygotowaniu dwóch skrajnych wzorcowych malowało się ich brzeg ołówkiem i szlifowało do momentu aż ołówek zacznie się ścierać ?:

 

rafik17.thumb.jpg.f82988f8155fe8a95a9bcb5261b0acfd.jpg

 

Na końcu jeśli zdążę zbudować w terminie spróbuję podsumować wszystkie koszty budowy ale będą one bardzo niskie i takie jest założenie - model spalinowy na każdą kieszeń ?

 

Pozdrawiam,

Krzysiek

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.