Skocz do zawartości

Grumman Goose z YT NumaVig 1.7m depron


Rekomendowane odpowiedzi

2 godziny temu, zuzia2013 napisał:

Dzięki Patryk plany znalazłem. Powiedz mi jeszcze jak je powiększyć do rozpiętości np. skrzydła 1,7 m. Nie za bardzo się na tym znam.

Zgadza się jak kolega wyżej napisał. Ja zrobiłem to tak że w postaci PDF wydrukowałem jako plakat tylko procentowo zwiększyłem powiększenie. Dosyć proste. Oczywiście płyty są zbyt małe by zmieściły się na nim np połówki skrzydła więc trzeba doklejać. Aż się zdziwiłem że tak ładnie wszystko się trzyma. Przy tym rozmiarze jeśli nie dasz drewna itd na wzmocnienia to wyjdzie bardzo mocno lekki. 

3 godziny temu, zuzia2013 napisał:

Bardzo podoba mi się ten model bo moje modelarstwo zaczynałem od modeli budowanych z podkładów pod panele podłogowe. Zbudowałem modele jak na zdjęciu. Modele te nie bardzo chciały latać, być może z powodu moich kiepskich umiejętności pilotażu Ale proszę powiedzieć mi jak zdobyć plany tego modelu bo jestem nim zainteresowany.

SDC15873.JPG

SDC15874.JPG


A co do Slowlego to musiałeś pewnie coś nie tak zrobić bo modele te raczej dobrze latają i śmigam nimi bez problemu nawet w duży wiatr. Może podejdź jeszcze raz do tematu. Mój lata tak. Przepraszam za słabą jakość ale messenger na FB znacznie pogorszył, w każdym razie model widać jak daje sobie radę nawet w spory wiatr :D
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No super .. Jarek 1925... lata Twój Slovly.

Slovly był modelem od którego rozpoczynałem modelarstwo i jeszcze mało wiedziałem o modelarstwie RC. Musiałem popełnić dużo błędów. Zle dobrany silnik, błędy konstrukcyjne itp.

A tak przy okazji powiedz z czego zrobiłeś ten rękaw , z wędki bambusowej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, zuzia2013 napisał:

No super .. Jarek 1925... lata Twój Slovly.

Slovly był modelem od którego rozpoczynałem modelarstwo i jeszcze mało wiedziałem o modelarstwie RC. Musiałem popełnić dużo błędów. Zle dobrany silnik, błędy konstrukcyjne itp.

A tak przy okazji powiedz z czego zrobiłeś ten rękaw , z wędki bambusowej.

Co do Slowego to lata na pakiecie 2s 1500mah, silnik BR2212 1000kv i śmigło 10x4.5 SF. ESC 30A. Cały do lotu trochę powyżej 250g bo myślałem że jeszcze da się do zabawek go upchnąć. Statyw to baner reklamowy. Takie flagi podobne do żagli jakie można spotkać czasem przy firmach. Składa się. Ma pal na łożysku. Bardzo fajne rozwiązanie. Rękaw już kupiony na Aliexpress za grosze. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Grumman-a ciąg dalszy... zmontowałem skrzydła ?

 

20210317_210257.thumb.jpg.19b810280c747c3e6cb49e81a00ecaa7.jpg

 

Zabrałem się do pracy i gdy przyszło do wykonania wzmocnień okazało się, że nie mam płytki balsowej o wymaganej długości. Nie chciałem dodatkowych łączeń i zdecydowałem się wykonać wzmocnienia skrzydeł z poliwęglanu komorowego 4mm.  Wzmocniłem dźwigar środkowy na całej długości oraz przedni w połowie aby usztywnić miejsca mocowania silników.

Skrzydła oklejone wcześniej folią i taśmą udało się zamknąć bez problemu.  Podane w planach wydłużenie górnego poszycia o 15mm pozwala na idealne spasowanie klejonych powierzchni.

 

20210317_223611.thumb.jpg.6e140fd08fc3a2d9b64f56dc28361d63.jpg

 

20210317_223623.thumb.jpg.688364d1343152ad403403c80363dd87.jpg

 

W miejscu łączenia skrzydeł wkleiłem żebra - pozwoliło to lepiej doszlifować dźwigary do wymaganego obrysu oraz ustawić taki kąt aby po obróceniu skrzydeł dało się je skleić na stole.

W takim układzie skrzydło od góry pozostanie równe a wzniosu będzie tyle ile ubywa z grubości profilu skrzydła wzdłuż jego długości.

 

20210317_223753.thumb.jpg.9925a350543cea4f3470853358578e67.jpg

 

Czas zabrać się za wyposażenie RC i montaż silników - jak i gdzie mocujecie regulatory?

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

U mnie siedzą w skrzydłach

 

Też tak planowałem ale czy się nie grzeją??

latałeś zimą i może dlatego nie było problemu a ja się obawiam, że regle zamknięte w skrzydłach i bez dostępu powietrza to się tam w lecie usmażą ?

ms

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Problem z umieszczeniem regli to również problem z dostępem serwisowym. Umieszczenie w skrzydle czy w gondoli silnika uniemożliwia do nich przyszły dostęp.

Nie znalazłem rozwiązania tego problemu ale tak umieściłem regulator aby zapewnić jego chłodzenie a dostęp serwisowy w przyszłości będzie wymagał wykonania łatwo naprawialnej rewizji od góry gondoli silnika.

 

Przygotowałem dwie gondole silnika i polutowałem przedłużki kabli20210318_142323.thumb.jpg.885f8e1be848ab6e769310747a35ae72.jpg

 

regulator unieruchomiłem w wyciętym otworze w górnej części skrzydła a gondole podniosłem maksymalnie nad skrzydło

20210318_232445.thumb.jpg.0f3f2db87e9cab0dd4fec3e6a2fe43c9.jpg

 

W przedniej części gondoli jest na tyle miejsca aby schować wszystkie kable a duży otwór obok silnika zapewni przepływ powietrza i pozwala zarazem wyjąć każdy kabelek, aby przepiąć goldy i zmienić kierunek obrotów silnika ... gdybym kiedyś chciał zmienić śmigła na przeciwbieżne.

Całość zamyka się dość zgrabnie w gondoli silnika.

20210318_233557.thumb.jpg.ec05cb4cbf35c035c93500011df13873.jpg

 

....a od góry zostało tyle miejsca aby odprowadzić ciepłe powietrze z radiatora regulatora

20210318_233700.thumb.jpg.ede3910b292f6645e277bb545b855057.jpg

 

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja zamierzam zrobić rewizję od góry i jeśli będzie potrzeba nożykiem ciach folie. Pianka będzie miała klapka serwisowa na wścisk.

Co do chodzenia regli ja daje 30A i nie ma bata by się spalił na silnikach A2212. Mam to już sprawdzone w kilku innych latadlach.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jeszcze jeden detal przed oklejaniem - popychacze na ogon

20210323_000948.thumb.jpg.a79c3f36d2e1dcc5ed4b61713982bc53.jpg

 

montaż serw na "hotglucie" w cienkiej piance jakoś mnie nie przekonywał co do swojej trwałości, wkleiłem zatem płytkę balsową i serwa zostaną przykręcone.

Wykorzystując rewizję w tylnej części kadłuba poprowadziłem kawałki bowdenów i ustabilizowałem je kawałkami pianki,  popychacze wykonane zostały z prętów węglowych 1,5mm.

 

20210323_000913.thumb.jpg.1ffa3ee52242c39b5008be9c4763ff6b.jpg

ms

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Łączenie prętów węglowych z orczykami serw będziesz robił za pomocą kostek elektrycznych ?

Pręty węglowe jako popychacze będę bardziej skuteczne niż bowdeny ?

A czym będziesz oklejał model. Ja widziałem taką folię

folia pokryciowa -wersja matowa/soft touche Napolskimniebie.pl - Sklep dla modelarzy

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cytat

Łączenie prętów węglowych z orczykami serw będziesz robił za pomocą kostek elektrycznych ?

Stosuje najprostszy modelarski sposób .... czyli okręcenie nitką i zalanie kropelką CA

 

20210324_081017.thumb.jpg.1c95c7e6586bba65fe4b31d1d5df72a3.jpg

 

Dlaczego nie bowdeny ....odpowiedź jest prozaiczna, siadając do budowy wieczorem okazało, się że ich nie mam ?

Dlatego tylko "resztki koszulki" i sztywne pręty których akurat kawałki zostały z budowy innego modelu.

 

Cytat

To jest rewelacyjna folia którą zastosowałem przy wyginaniu skrzydła, można nią pokryć wszystkie elementy modelu i wystarczy aby zwiększyć trwałość pianki. Nic nie waży a dobrze się klei i doskonale wzmacnia XPS, depron czy epp.

Już wcześniej kupiłem kilka kolorowych kawałków folii z Casto  i oklejam właśnie model .... aby był bardziej kolorowy ?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.