Skocz do zawartości

Moja nowa maszyna w modelarni :)


kulfon250
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Bazą był artykuł https://majsterkowo.pl/diy-dremel-cnc-frezarka-wydrukowana-na-drukarce-3d/

Zmieniłem wymiary,  użyłem silnika z drugiej wersji.

Moim opracowaniem są obudowy elektroniki i mocowania kabli.

Jak będzie chwila planuję artykuł, o budowie, bo po drodze utykałem na różnych kwiatkach , które trzeba było samemu, lub z pomocą kolegów rozwiązać.

 

Przy tym rozmiarze może nastąpić lekkie ugięcie na prowadnicach fi 12 mm, ale dla mnie w cięciu balsy i sklejki, to nie ma znaczenia.

Frezowania na niej na razie nie przewiduję, choć mam w planie inne boczne mocowania, z dodatkowym usztywnieniem z tyłu (poprzecznym), które będą odgięte do tyłu co trochę jeszcze zwiększy pole robocze.

 

Ta druga, to francuskie opracowanie, znacznie już bardziej kosztowne, myślę ze około 2-3 razy. No i tamto to już full profeska.

Patrząc na ceny chińskich zabawek z silniczkiem klasy 400, o polu roboczym dobrym do wycinania znaczków, co kosztują około 1-2 kzł.

Postanowiłem zbudować coś co ma sens modelarski.

Ponieważ mam drukarkę 3D, wybór padł na rozwiązania oparte na wydrukach.

Jakoś drewniane płyty, mnie nie przekonały a i bez frezarki CNC :), nie było szans na ich idealne wykonanie.

 

Sama budowa zajęła mi (składanie około 2 dni), kilka razy rozbierałem i składałem od nowa by sprawdzić inne kombinacje.

Urządzenie jest proste, bazuje na sterowniku grbl (Arduino), soft sterujący wycinarką jest free to CNCjs.

 

Nie jest to idealny automat, trzeba ręcznie ustawić poziom zero, i punkt startowy wrzeciona. Ale ponieważ zajmuje to aż 2-3 minut, nie przeszkadza mi to.

 

Większym wyzwaniem okazało się dla mnie, opracowanie plików na bazie planów i pomysłów, ale tu z pomocą przyszedł (odpłatny) program devWing Cam i devFus Cam. Jest co prawda z wyglądu siermiężny, ale do opanowania :)

Oto efekt 2h samodzielnej nauki :) 

To moje pierwsze 3D tego typu.

Była to nauka, jak na bazie planów .pdf zaprojektować skrzydło do modelu na uwięzi.

PS. to tylko test nie krytykujcie rozwiązań :)

 

ADCB8504-9A05-4AA5-8EBC-423A0A72923F_1_105_c.thumb.jpeg.7ed44da2caa2e453dda768a771e4f1ea.jpeg

PRODUKCJA

Zastanawiałem się nawet nad, produkcją takiego zestawu do samodzielnego montażu, lub gotowców.

Ale to wymaga, jeszcze kilku testów i ewentualnych poprawek.

A także zmian, o których wcześniej pisałem.

 

Ale to pomysł, raczej produkcji dla majsterkowiczów amatorów, nie uczestników tego forum :)

Bo tu raczej kazdy powinien umieć coś takiego zrobić samemu i nie wiem czy ktoś chciałby za to płacić :)

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 miesiące temu...

Maciek jak tam prace nad ploterem CNC, o którym pisałeś? Ten artykuł, który przytoczyłeś jest ciekawy. Sam zastanawiam się nad takim urządzeniem. Ciekawy jestem postępem prac. Pole robocze, tego zestawu z artykułu jest oczywiście zbyt małe stąd zastanawiam się czy ma sens pójść w taki ploter o większym polu roboczym (wspominane ugięcie itd...) ciekawy jestem czy może to być alternatywa dla drogich ploterów cnc bądź laserowych urządzeń na co2 (choć zastanawiam sie czy nie lepiej pójść w właśnie laser 5.5w) mam dylemat a na pewno chce taki ploter laserowy bądź cnc zrobić.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zajrzyj tutaj,

 

na bierząco uzupełniam, a ten mały jest do sprzedania poniżej kosztów materiału :)

bo stoi biedny nieużywany, po kilku cięciach..

 

Co do ugięcia, przy cięciu znaczenie ono ma niewielkie, bo czy pojedziesz 0.1mm niżej czy 0,2mm to nie ma znaczenia, od tego jest męczennik pod spodem :)

Czasem większym problemem jest ustawienie idealne stołu itp..

 

Co do lasera, też mam do tego dużego, taki własnie 5,5W, ale jest na dziś bardziej ciekawostką docelowo do znakowania elementów itp.., bo:

1. Zadymienie przy cięciu jest kosmiczne, bez systemu wyciągania spalin to komora gazowa.

2. Brak nadmuchu na pole cięcia to kolejny duży problem, w paleniu materiału i jakości cięcia

3. Powierzchnia cięcia zostawia sporo do życzenia, a im grubiej tym gorzej.

Oczywiście przy bardzo cienkich materiałach się da, ale frez daje czysta i ładną powierzchnię i nie dymi :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.