Skocz do zawartości

Gawron - relacja z budowy


wojcio69

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...

Nie rozumię pewnych sformuowań. To ja jestem promotorem zbudowania tego modelu i nie rozumię dlaczego człowiek który ma 14 lat nie może nim latac. Osoby w wieku starszym w moim odczuciu są mniej wyostrzone na zachowania , modelu w locie wiem to po sobie. Ja jestem przekonany że , gdy zbudujemy ten model to właśnie oblata go Łuki, a co do oblotu HB 11 z innego wątku to też go on oblata.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie rozumię pewnych sformuowań. To ja jestem promotorem zbudowania tego modelu i nie rozumię dlaczego człowiek który ma 14 lat nie może nim latac.

 

A dlaczego człowiek mający 14 lat nie może prowadzić samochodu czy motocykla? Przecież 14 latek ma bardziej wyostrzoną percepcję.

 

Luki nic nie napisał o tym że będzie miał opiekuna a przecież większość młodych modelarzy to też samoucy a jak to z młodymi często bywa: brak wyobraźni, odpowiedzialności, świadomości konsekwencji i innych cech mogących uchronić przed niebezpieczeństwem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym nie podjął się "promotorstwa" takiego projektu ...

 

Jak mawiał Miś do wilka - Nie ważne, kto projekt robi, ważne kto jest promotorem. :wink:

 

Swoją drogą trzeba młodych uczyć i wpajać im pewne wartości. Inaczej otrzymamy nieporadne, nieodpowiedzialne pokolenie, zasypujace Fora pytaniami w stylu "Pomocy, nie działa, jak zbudować lotniskowiec - mam nitkę i deskę do prasowania, A po co to, HELP POMOCY, ACHTUNG: JAKIE TANIE WYBRAĆ...

Jeżeli młody człowiek czuje się na siłach podjąć budowę takiego modelu, pod okiem doświadczonego opiekuna, to jak najbardziej jestem za. Na pewno wiele się nauczy, a i do dzieła własnych rąk będzie podchodził odpowiedzialniej, niż do kupionego modelu.

Jeżeli uda mu się doprowadzić sprawę do końca i będzie się czuł na siłach, to czemu ma tego modelu nie oblatać pod czujnym okiem doświadczonych kolegów? Tak się w końcu zdobywa doświadczenie, a i porty w aparaturkach trener-uczeń, też trzeba czasem używać, bo zardzewieją. :P

Poza tym, znam 30-to (i duzo starszych też) latków, którzy sa mniej odpowiedzialni i bardziej pozbawienie wyobraźni od przeciętnego ośmiolatka. Dlatego wiek nie ma tu nic do rzeczy. Jeżeli opiekun uznał, że 14-to latek poradzi sobie z takim projektem, to można tylko pogratulować zdolnego ucznia i życzyć powodzenia.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja zadam pytanie jeszcze jedno - czy uczeń latał modelem który waży 5kg ? Rozbił go ? Widział co robi taki model w spotkaniu z czymkolwiek ??

 

Czy macie pojecie że model powyżej 5kg powinno się już zgłaszać do kontroli lotów na lotnisku? Zakładając że latamy na lotnisku...

 

Czy 14 latek jest w stanie udzwignać wszystkie konsekwencje jakie się posypią gdy model tfu tfu uderzy w samochód ? Dalej to juz nie będę dalej rozstrzygał ...

 

Moze powiecie jeszcze że "promotor" ma sterować jako instruktor ? Pokażcie mi instruktora modelarstwa [licencjowanego] z kilkudziesięcioletnim stażem który podejmie się takiego zadania.

 

Wątpie aby ktoś zaryzykował reputacje, możliwość wykonywania zawodu, ew. sankcje karne dla takiego przedsięwzięcia.

 

Ale to tylko moje zdanie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Tylko ja zadam pytanie jeszcze jedno - czy uczeń latał modelem który waży 5kg ? Rozbił go ? Widział co robi taki model w spotkaniu z czymkolwiek ??

 

Czy macie pojecie że model powyżej 5kg powinno się już zgłaszać do kontroli lotów na lotnisku? Zakładając że latamy na lotnisku...

 

Czy 14 latek jest w stanie udzwignać wszystkie konsekwencje jakie się posypią gdy model tfu tfu uderzy w samochód ? Dalej to juz nie będę dalej rozstrzygał ...

 

Moze powiecie jeszcze że "promotor" ma sterować jako instruktor ? Pokażcie mi instruktora modelarstwa [licencjowanego] z kilkudziesięcioletnim stażem który podejmie się takiego zadania.

 

Wątpie aby ktoś zaryzykował reputacje, możliwość wykonywania zawodu, ew. sankcje karne dla takiego przedsięwzięcia.

 

Ale to tylko moje zdanie.

 

Zasadniczo. z takim podejściem, to byśmy się dziś bali składać papierowe samolociki. Jak ktoś nie widział, co robi duży model w spotkaniu z ziemią (np. nigdy nie slyszał o Youtube.com ), to się dowie. Jak na razie za pierwszą kraksę nikt pilota nie stawia pod ścianą i daje opaskę na oczy. Model można odbudować. Można latać w warunkach kontrolowanych i bezpiecznie. Zakładanie, że "na pewno kogoś zabije - od razu", nosi znamiona paranoi. Przecież nikt nie każe chłopakowi brać kilkukilogramowego modelu "Idź synku. polataj sobie przed blokiem, na parkingu".

Poza tym gdzie pisze, że "Instruktor" to musi być koniecznie licencjonowany i jeszcze ze stażem? Wystarczy, przecież doświadczony pilot w sterowaniu dużymi modelami, który np. będzie czuwał, by model nie opuścił bezpiecznej strefy itd.

Ale to kwestia przyszłości. Na razie - niech powstanie model, a budowniczemu życzmy powodzenia w trudnym dziele i wytrwałości. :wink:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam. Jestem w miarę doświadczonym pilotem. Gdybym nie zdawał sobie sprawy z konsekwencji, to bym nie zawracał głowy o plany. Jestem pewien, że dam sobie radę z takim modelem, poza tym jestem pod okiem bardzo doświadczonych pilotów. Nie wiem co stoi na przeszkodzie bym go zbudował z tatą. Widziałem już nie jedną kraksę tak dużym modelem, i wiem do czego może doprowadzic błąd pilota.

Spojrz, kto jest obecna czolowka w akrobacji w Europie- kilkunastoletni chlopcy, ktorzy odnosza sukcesy od mniej wiecej 14 roku zycia.
Co prawda nie jestem tak dobry jak oni, ale tak jak napisałem wcześniej jestem pewien, że dam sobie radę z takim modelem.
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.