Skocz do zawartości

Ciekawe filmy lub audycje na YT.


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • 2 tygodnie później...
Postaw mi kawę na buycoffee.to
  • 2 miesiące temu...
W dniu 12.12.2021 o 17:27, jarek996 napisał:

 

 

Prowadzili kiedys (bodajze w polowie lat 60-tych) badania i testy majace na celu przystosowanie F-104 do startu w warunkach po zniszczeniu pasow startowych w wyniku domniemanego ataku ze wschodu. NATO bylo wowczas przekonane o istnieniu takiego zagrozenia. System nosil nazwe ZELL (ZEro Lenght Launch). Na badaniach i testach sie skonczylo, bo z jednej strony kazdy taki start kosztowal 115 tysiecy DM, a z drugiej owczesne doktryny NATO ulegly radykalnym zmianom.

 

Inna sprawa, ze szczegolnie Niemcy probowali z F-104 na sile zrobic maszyne wielozadaniowa obciazajac ja coraz to wieksza iloscia dodatkowego sprzetu oraz zmuszajac do lotow na niskich pulapach. Ta jakby nie bylo ciekawa i dobra w odniesieniu do zalozonego przez konstruktorow przeznaczenia jako mysliwiec przechwytujacy konstrukcja zupelnie nie nadawala sie  do celow wielozadaniowych. Ponadto w wyniku braku wystarczajacej ilosci hangarow wiele maszyn przetrzymywano na wolnym powietrzu i warunki atmosferyczne systematycznie przyspieszaly stopien zuzycia wrazliwej techniki. A taki stan rzeczy implikowal wiele wypadkow i przyniosl F-104 miano "Witwenmacher", czyli "tworca wdow". Miano calkowicie niesluszne, bo nie maszyna byla winna, a ludzie.

 

Krazyly i nadal kraza pogloski, ze decyzja wyboru F-104 nie pasujacego do owczesnych potrzeb niemieckiego lotnictwa poparta byla lapowkami. Ale nic konkretnego na ten temat nie wiadomo, wiec poki co, sa to tylko pogloski.

 

Na ten temat wyprodukowano nawet calkiem fajny film fabularny o tytule "Starfighter – Sie wollten den Himmel erobern". Nota bene jest to jeden z niewielkiej liczby filmow produkcji niemieckiej, ktore jako tako przypadly mi do gustu.

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.