Skocz do zawartości

Które serwo na którym kanale


profaza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć,

Jakiś czas temu wymyśliłem sobie drukowany samolot z 3dlabprint. Wybór padł na cessne 152 dokładnie opisaną tutaj: https://3dlabprint.com/wp-content/uploads/2017/04/userguide_Cessna_152.pdf. Sam wydruk zajął około 300 godzin, potem sukcesywnie kompletowałem sprzęt i posklejałem model a teraz zastanawiam się jak zaprogramować kanały w kontrolerze. Posiadam model flysky fs i6x 10 kanałowy. Model samolotu korzysta z 7 serw plus silnik: 

1. Sterowanie przednim kołem 

2 i 3 -klapy na skrzydłach

4 i 5 - lotki na skrzydłach

6 - ster wysokości ogon

7 - ster kierunku ogon

no i silnik sterowany z ESC

Jak to przyporządkować do poszczególnych kanałów na kontrolerze? 

 

Obroty silnika są dość oczywiste - sterowane za pomocą jednego kanału lewą manetką na kontrolerze w kierunku góra dół

co ze sterowaniem przednim kołem - ta sama lewa manetka w kierunku lewo prawo? 

klapy zamierzałem podpiąć pod któryś z górnych przełączników bo zakładam ,że ich stan to pion/poziom bez stanów pośrednich? Czy jednak się mylę i klapy też powinno się sterować płynnie np w pierwszej częsci lądowania otwarcie o 50% i im niżej tym bardziej w dół?

Ster wysokości zamierzałem podpiąć pod jeden kanał i operować nim za pomocą prawej manetki w kierunku góra dół

Co do lotek i steru kierunku to totalnie nie mam pojęcia jak to powinno ze sobą współgrać dlatego proszę o porady i jakiś opis jeśli to możliwe. Zakładam ,że będę operował prawą manetką w kierunku lewo prawo

 

Z góry dziękuję za pomoc!

 

P.S wrzucam zdjęcie w połowie złożonego modelu ;) 

 

241237792_4196220227134958_8650207847679359822_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postaw mi kawę na buycoffee.to

Poczytaj sobie o trybach w nadajnikach, w szczególności Mode 2 bo jest najpopularniejszy. Znajdziesz tam opis co na jakim kanale.

Ster kierunku i koło przednie daj na 1 wspólnym serwie (lewy drążek - prawo-lewo). Klapy zależy ile masz pozycji w przełączniku: może być 2 lub 3 (np 0%, 50% i 80% wychylenia).

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, japim napisał:

Mikołaj - zanim wejdziemy w szczegóły - to pytanie podstawowe. Czy latałeś już jakimś innym modelem?

Niestety nie - raz leciałem cessna jako pasażer ;)  Zanim wybiorę się na lot modelem to polatam trochę na symulatorze

 

11 minut temu, qbapfmrc napisał:

Poczytaj sobie o trybach w nadajnikach, w szczególności Mode 2 bo jest najpopularniejszy. Znajdziesz tam opis co na jakim kanale.

Ster kierunku i koło przednie daj na 1 wspólnym serwie (lewy drążek - prawo-lewo). Klapy zależy ile masz pozycji w przełączniku: może być 2 lub 3 (np 0%, 50% i 80% wychylenia).

Dziękuję czegoś takiego szukałem tylko nie umiałem tego nazwać ;) 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mi się wydaje że to zależy od radia jakie masz.

Standardowo to:

1 kanał lotki

2 kanał wysokość

3 kanał ESC

4 kanał kierunek i można podpiąć kółko sterowane

5 kanał klapy

 

Na przykład w Taranisie 2019 plus jest już inaczej:

1 kanał silnik z ESC

2 kanał lotki

3 kanał wysokośc

4 kanał ster kierunku

 

Ale technika poszła do przodu i w radiu jest teraz prawie komputer ! Więc podejrzewam, że można dowolnie zaprogramować...

 

 

Na forum to jest tak ! Zadajesz pytanie, ale czasem nie dostajesz na nie odpowiedzi tylko wskazówki gdzie dalej szukać... a wystarczy krótko tylko napisać i podzielić się swoim doświadczeniem i można zaoszczędzić bardzo dużo czasu, ponieważ w internecie to można szukać cały dzień i nic sensownego nie znaleźć.

Warto też skorzystać z rozdzielacz JR i podpiąć klapy na jednym kanale, tak samo lotki, czy ster kierunku z kółkiem skrętnym. Nie mam co prawda doświadczenia i czy lepiej podpinać np. lotki na dwóch kanałach.

obraz.png.f8ca9c2f364acbc1bcfc04f6ba4d295a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W flysky i6 to jest standard

 

1 kanał lotki

2 kanał wysokość

3 kanał ESC

4 kanał kierunek i można podpiąć kółko sterowane

5 kanał klapy

 

reszta to dodatkowe kanały na przełącznikach i pokrętłach do konfiguracji

@profaza na początek odpal symulator RC i popróbuj sił.

a potem kup/zbuduj coś z pianki EPO, EPP lub depronu. Ta drukowankę odłóż do czasu aż nauczysz się latać

 

Ale zaraz, o kanałach to masz w instrukcji do aparatury nawet, 

 

1703195855_Zrzutekranu2021-09-08161110.thumb.jpg.2472f4115d3c6fb112bcde3cdf1f631b.jpg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...

Dzieki wszystkim za pomoc ;) Zgodnie z przewidywaniami rozbiłem się kilka sekund po starcie ;) powodem był boczny wiatr którego nie potrafiłem skontrować. Aktualnie odbudowuje samolot - na szczęscie muszę wydrukować i podmienić tylko jedną część. 

 

Zastanawiałem się też na zakupem czegoś w rodzaju sky surfera ale cena kompletnego zestawu to około 400 zł i przyznam, że po złożeniu cessny gdzie całość wyniosła mnie około 1000 zł wolałbym uniknąć kolejnych wydatków. Jest jakaś sensowna alternatywa do maksymalnie 200 złotych na jakiś treningowy oblatywacz? 

242347420_375927490875013_7011461890443175818_n.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, japim napisał:

Tak - model z pianki - typu Toto 5 - szukaj na stronie motylastego. Koszt budowy to kilkadziesiat zlotych.

Koszt chyba pustego modelu.... !

 

Mnie najtaniej wyszło zbudowanie do lotu z baterią162zł, oczywiście nie licząc radia.

 

Ale to model mały bo o rozpiętości 800mm.

 

Wiadomo im większy to drożej, albo mniejszy... maluchy są kosztowne !

 

Za 2 stówki to niewiele można już zdziałać w tej dziedzinie...

 

Prawdę mówiąc najtańsza farba emalia akrylowa do modelu wyszła mnie 120zł. A kupiłem białą i pigmenty, mieszałem kolory sam aby było taniej....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Żyje! :D wydrukowałem i podmieniłem zniszczone części i wygląda, że wszystko działa :) Dziękuję za wszystkie sugestie dotyczące taniego modelu piankowego po namyśle zdecydowałem się jednak na sky surfera ze względu na rozmiar i łatwość budowy. Kolejna próba cessną będzie jak już opanuje model piankowy. 

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.