Skocz do zawartości

Blokowanie orczyków przy naciąganiu linek pull-pull


Irek M
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

No właśnie, jak to robić by po naciągnięciu i zamocowaniu np. orczyki steru wysokości były w pionie, ster również, a linki ładnie naciągnięte? Chodzi raczej o duże modele 1/3 skala linka fi 1mm. Jeden sposób wymyśliłem sobie ale sprawdźmy czy popularny ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim punkty zaczepienia linek dokladnie na przedluzeniu osi obrotu dzwigni orczyka i steru. Dlugosc ramienia dzwigni orczyka dokladnie taka sama, jak dlugosc ramienia dzwigni steru oraz identyczne katy ustawienia dzwigni orczyka i steru w polozeniu neutralnym. To sa podstawowe Warunki unikniecia blokady. Reszta to juz tylko kwestia samego zamocowania linek z mozliwoscia korekty dlugosci celem wybrania nadmiernego luzu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jarek, chyba nie zrozumieliśmy się. Muszę zablokować orczyki by naciągnąć linki. Długości, kąty są oczywiste, ale jak nie zrobię tego precyzyjnie to powiedzmy kąt orczyka wysokości nie będzie prostopadły do osi długiej modelu gdy oś statecznika/steru może być równoległa. Dlatego zapytałem jak to robicie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba bardziej ja Twojego problemu nie zrozumialem i byc moze nadal nie rozumiem do konca. :) Ale sprobuje jeszcze raz.

Jesli geometria wszystkich elementow prawidlowo dobrana (moj post wyzej), ustawiam orczyk serwomechanizmu i ster w pozycji neutralnej, a dopiero potem wybieram luz na linkach az do chwili ich wyprostowania. Tutaj dobrym rozwiazaniem zamiast orczyka jest stosowanie okraglej tarczy i linki "obiegowej", mocowanej do tarczy w jednym punkcie jedynie tak, by sie po obwodzie nie przesuwala (wystarczy jedna srubka) - wowczas odpada dokladne ustawianie pozycji neutralnej tarczy, bo linki wychodza z niej zawsze po stycznej. Prostopadle mocowanie dzwigienek do steru przy uzyciu nastawnego katomierza tak, zeby otwory po obu stronach lezaly w jednej linii z osia obrotu steru - jesli statecznik posiada profil, trzeba oczywiscie wykonac podkladki w postaci klinow.

A ster ustawiam w pozycji neutralnej za pomoca szablonu (jesli profil statecznika odbiega od zwyklej plytki), albo za pomoca dwoch ordynarnych listewek (jesli statecznik jest w formie plytki). Minimalne niedokladnosci to juz kwestia trymowania.

Zawsze wybieram sposoby najprostsze z mozliwych.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ponieważ słoje ida na wskroś wybiegajac poza obrys listwy.Tam był sęk.Zrob sobie probe na łamanie takiej listwy.Oczywiscie nie w modelu.Zobaczysz sam dlaczego zwrociłem na to uwage.Powiem więcej taka listwa potrafi się od drgań sama złamać.Ciężko trafić z listwami aby słoje biegły idealnie wzdłuż,ale takie listwy ja wykorzystuje np.na rozpórki.Odcinajac i w kosz takie sęki.Oczywiscie to tylko taka moja sugestja.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.