Skocz do zawartości

Airboat drukowany na drukarce 3D


Gość
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Kakabe napisał:

kliknij myszką z prawej strony filmu (lub pod spodem) i klawisz Cofnij, albo Delete.

Nie działa komenda "Cofnij" ani "Delete" - nie ma możliwości usunięcia filmu !

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

37 minut temu, mjs napisał:

A kursor jest aktywny?

🤣... informatykiem nie jestem ale komputer potrafię złożyć, wgrać oprogramowanie i jeszcze trochę pogrzebać w ustawieniach .......

Kursor jest aktywny .

Mirek jak wiesz maksymalna ilość przesyłanych jednorazowo danych wynosi 97 MB. Każdy z tych zamieszczonych filmów ma właśnie w okolicach 90 MB

Aby te filmy zamieścić musiałem wstawiać je do kolejnych "odpowiedzi". Program sam je łączył w jedną wiadomość i tak powstała wiadomość zawierająca prawie 400 MB. Podejrzewam że jest to powodem że nie mogę usunąć tych dwóch filmów 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jakieś trzy lata temu ..... a może trochę więcej ..... zrobiłem taki kadłub łódki - długość 750 mm szerokość 220 mm i wysokość 90 mm .

Pierwotnie miał być napędzany śmigłem i mieć jako ster kawał deski za tym śmigłem ..... Po jakimś czasie zmieniła mi się koncepcja i dorobiłem tunel do steru umieszczonego pod kadłubem .

Dziś po próbach trój kadłubowca napędzanego śmigłem i modelu napędzanego turbiną powietrzną nie mogę zdecydować się jaki napęd zastosować 🤔

Napęd śmigłowy raczej nie będzie w stanie napędzić tego modelu do "słusznej" prędkości , takiej jaką osiąga turbina powietrzna ....

Najprościej było by zastosować napęd śmigłowy bo wszystko jest przygotowane i wystarczy przykręcić silnik ....

Ale nie mam przekonania czy to właściwy kierunek ????

Może któryś z Kolegów ma jakiś pomysł jaki napęd zastosować .....?

Tak prezentuje się kadłub ......

 

Katamaran2.jpg

Katamaran1.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

1 godzinę temu, TomTech napisał:

Piękny. Masz może plany?

Muszę poszukać - gdzieś w Corelu powinienem mieć rysunki ......🤔

Konstrukcja modelu oparta jest o plany katamaranu którego rysunki znalazłem w internecie. Trochę je pomniejszyłem bo oryginał miał ponad 1400 mm długości.

Dałem na laser i wycieli mi wręgi i podłużnice. Powstał model ponad metr długości - na zdjęciu ten w żółtym kolorze. Nie dokończyłem go bo pokryłem go zbyt grubą tkaniną szklaną i powinienem go przeszlifować i poszpachlować - czego bardzo nie lubię ...... i tak model wylądował w piwnicy.

Ponieważ kształty mi się podobały to zrobiłem z balsy mniejszą kopię i polaminowałem.

Tomek - załączam dwa pliki - Jeden plik to formatki pod laser (ponad metr długości), drugi plik to modyfikacja do rozmiaru 740 mm - wręgi z balsosklejki 4 mm pokrycie to balsa 3mm + laminat (tkanina 48g/m2)

Pliki zapisane w COREL 12

Miłej zabawy - model jest bardzo fajny 😀

 

3.jpg

CATAMARAN 740.cdr Catamaran formatki.cdr

CATAMARAN 740.dxf Catamaran formatki.dxf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

13 minut temu, TomTech napisał:

Dziękuje. Muszę zobaczyć i przeskalować tak na długość 500mm i wydrukować plany bo nie mam pojęcia gdzie u mnie wycinają laserem.

Długość 500 mm będzie zbyt mała żeby to jako tako pływało - szkoda pracy .....

Rysunki wręg w modelu 740 spokojnie mieszczą się na kartce A4 - wydrukuj - naklej na balsosklejkę - wytnij .......

Co do lasera to z reguły na dzień dzisiejszy większość agencji reklamowych dysponuje laserem albo frezarką

Tu masz namiary na firmy w Poznaniu

Szukaj firm z laserem CO2 - może Ci pomogą

Może tu - Klonowa 20, 60-002 Suchy Las Telefon: 501 045 924

 

Usługi cięcia laserem Poznań - Szukaj w Google.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

4 godziny temu, Kakabe napisał:

nie mogę zdecydować się jaki napęd zastosować 🤔

Niewątpliwie turbina już pokazała swoją skuteczność.

Niemniej, to inny kadłub i warto by najpierw przetestować go pod śmigłem.

-

U mnie zaczął się montaż napędu, najpierw "na sucho" i bardzo mnie to cieszy, gdyż otwiera się nowa rzeczywistość.

Bardziej frapująca.

montaż.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TomTech napisał:

Większość tych firm jak nie wszystkie tną tylko metale i nie chcą ciąć sklejki czy balsy

Może Radek Oleksy z firmy OL-Pen zechciał by Ci wyciąć ?

Jeśli nie to nie pozostaję Ci nic innego jak samemu wyciąć te elementy.

7 godzin temu, mjs napisał:

Niewątpliwie turbina już pokazała swoją skuteczność.

Niemniej, to inny kadłub i warto by najpierw przetestować go pod śmigłem.

Chyba tak zrobię i zobaczę jaki będzie rezultat .....

Choć przyznam że mam wątpliwości czy dobrym rozwiązaniem jest ster zanurzony w wodzie. Tam gdzie do tej pory testowałem łodzie jest bardzo dużo swobodnie pływającej roślinności która oplata płetwę sterową przyhamowując model.

7 godzin temu, mjs napisał:

U mnie zaczął się montaż napędu, najpierw "na sucho"

Brawo - za kilka dni zobaczymy model w akcji !

Czekam z niecierpliwością - bardzo jestem ciekawy jak będzie się zachowywał na wodzie .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, TomTech napisał:

Jeszcze nie wiem, kusi mnie taka turbinka

 

Myślę że to dobry pomysł !

Ja chyba też przerobię ten catamaran i zastosuję turbinkę powietrzną tylko mniejszą ..... może taką - Qx-motor 50mm 12 ostrzy

 

https://pl.aliexpress.com/item/1005003749725137.html?spm=a2g0o.productlist.0.0.b652410bsDyfSu&algo_pvid=9c269fed-d4ee-4d6a-89f8-1373a2305409&aem_p4p_detail=202208300835493396188398698900007553196&algo_exp_id=9c269fed-d4ee-4d6a-89f8-1373a2305409-2&pdp_ext_f={"sku_id"%3A"12000027032519963"}&pdp_npi=2%40dis!PLN!178.76!144.79!!!!!%402100bddd16618737495333360ed7bf!12000027032519963!sea&curPageLogUid=NiF924fuSHCE&ad_pvid=202208300835493396188398698900007553196_3

 

 

 

Przy napędzie turbiną powietrzną odpada problem płetwy sterowej zbierającej zielsko w wodzie.

Tylko muszę pomyśleć jak zrobić osłonę żeby turbina nie zasysała wody .......🤔

 

Tomek przecież Ty masz drukarkę 3D i możesz sobie sam wydrukować te wręgi. Robisz konstrukcję mieszaną - sklejka albo balsa i PLA 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Nie za bardzo mogę drukować długo moja Ukochana Żonka mnie wyzywa hałas i szum wentylatorów jej przeszkadza, nie posiadam warsztatu tylko mieszkanie a w piwnicy jak zostawiłem drukarkę włączoną to sąsiedzi mnie podali do spółdzielni mieszkaniowej że czerpię prąd. Tak zostaje mi wycięcie ręcznie ale to zabawa i przyjemność z budowania. ( muszę tylko zobaczyć jak zrobić z tego pdf.)

Jeszcze mnie kusi zrobić coś na kształt holownika i nie wiem od czego zacząć, muszę pierw ogarnąć materiały jakie posiadam i na to się zdecydować.

 

Nie jest łatwo w bloku!!!!

      Ale przyjemnie się buduje to lubię.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

16 godzin temu, Kakabe napisał:

Brawo - za kilka dni zobaczymy model w akcji !

Tak szybko, to raczej się nie da. Dopiero ogarniam konstrukcję, która jest prosta, ale potrzebuje trochę czasu.

Będzie, kiedy będzie. :) 

Dzisiaj zrobiłem ażur we wrędze...

 

IMG_20220830_195352.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

7 godzin temu, TomTech napisał:

Nie jest łatwo w bloku!!!!

Fakt, też mieszkam w bloku, sąsiedzi nie sygnalizowali że im przeszkadzam. A żony mają to do siebie że marudzą ....... zawsze im coś przeszkadza ..... tylko pełna szafa ciuchów i butów jest O.K. 😉

7 godzin temu, TomTech napisał:

hałas i szum wentylatorów jej przeszkadza,

Nie wiem co to za drukarka że tak hałasuje 🤔 ..... wymień wentylatory i będzie cisza.

 

7 godzin temu, TomTech napisał:

Tak zostaje mi wycięcie ręcznie ale to zabawa i przyjemność z budowania. ( muszę tylko zobaczyć jak zrobić z tego pdf.)

 

Już nie musisz - zapisałem rysunki w PDF - tylko musisz wydrukować i wyciąć. Jak wydrukujesz to popraw wycięcia na listwy tak aby pasowały do listewek jakimi dysponujesz. Generalnie listewka 4x4 w zupełności wystarczy. Ja używam do tego listwy lipowe (można kupić w ModeleMax) łatwo się obrabiają, łatwo wyginają i są proste.

Miłej pracy .... a nie zapomnij wkleić kilku fotek dokumentujących przebieg prac.

 

7 godzin temu, mjs napisał:

Tak szybko, to raczej się nie da. Dopiero ogarniam konstrukcję, która jest prosta, ale potrzebuje trochę czasu.

 

Wielka szkoda ...... robi się chłodno ..... no nic - czekam cierpliwie na wodowanie.

 

Trochę się obawiam wodowania łódki z turbiną wodną bo nie znalazłem akwenu wolnego od rzęsy wodnej i zielska .....

Istnieje bardzo duże prawdopodobieństwo że turbina zassie jakieś zanieczyszczenie i śruba rozleci się - turbina niestety ma plastikową śrubę.

Zastanawiam się czy zaryzykować 🤔 w razie awarii nawet nie będę miał jak jej wyciągnąć .....😟

 

Tomek zamieszczam rysunki w PDF

 

CATAMARAN 740.pdf

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.