Skocz do zawartości

Riva Aquarama Special 1:10


Rekomendowane odpowiedzi

Jeśli jesteś w jakimś stopniu wodniamiem lub motorowodniakiem , to dla wyjaśnienia dodam że śruby w realu na prawdziwych łodziach czy to wyczynowych czy rekreacyjnych są również dobierane.  

Nie biorą się z nikąd wpisy w specyfikacjach łódek o liczbie osób na pokładzie .

Przy silnikach zaburtowych nikt nie wie do jakiej łódki dany silnik zostanie zamocowany .

Silnik przy wychyleniu pełnej manetki nie może mieć za mało i za dużo obrotów . Wracając jeszcze do Twoich wałów obawiam się że się nie sprawdzą. Co prawda nie widać jakie mają łożyskowanie ale napewno nie widać w nich króćca podawania oleju na wał. 

Tak jak kolega Marek  podpowiedział najlepiej napędzać jednym serwem dwa stery połoczone ciegnami. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

O kącie  ustawienia wału decyduje cały układ napędowy nie sugeruj się kątomierzem lecz całym układem co z tego że w książce będzie napisane 8,5° jak nie zmieści się silnik lub śrubą będzie za blisko lub za daleko dna.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A kącie wyjścia wału decyduje odległość śruby od pawezy ( w dużej mierze to definiuje zwrotność modelu ) , miejsce posadowienia silnika ( już trzeba celować z wyważeniem modelu ) . Ideałem jest jak

wal by szedł poziomo pod

modelem , ale w takiej

makiecie nie ma o tym mowy . Celuj wiec w jak najmniejszy kat co wcale nie

oznacza małej śruby . Krytyczne dla ślizgacze jest wyważenie w obu osiach . Jak ono będzie nie takie to model będzie się wywracać nurkować lub skakać co w końcu zaowocuje utopieniem . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rivy swego czadu były szybkie i luksusowe łodzie motorowe. Na tych silnikach nie będzie ona pływała będziesz się borykał z problemami w nieskończoność za duże KV .

Michal nawyciągałeś się zatopionych łódek co 😀

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

dzięki za cenne uwagi.

 

Postaram się stery umieścić możliwie blisko pawęży a śruby możliwie blisko sterów. cały czas się waham czy zostawić tyle miejsca aby zmieściła się 40, czy dać sobie spokój i celować w 35 -30..? (docelowo chciałbym założyć mosiężne śruby - bo są ładne) Dzięki temu, że śruba będzie mniejsza,  jeszcze bardziej zmniejszę kąt. TAK wiem silniki są za mocne :) na razie takie będą, zobaczymy na wodzie co i jak. Chyba, że wcześniej zatonie :).

 

Na razie walczę z wklejaniem listew wzdłużnych..

 

 

IMG_3175 Średni.jpeg

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, mike217 napisał:

Blednie myślisz . Silniki nie są za mocne tylko mają za wysokie obroty . Założysz śrubę 40 mm i regulatory i pakiety pójdą razem z Twoim modelem do atmosfery . 

zacznę od śruby 35 - i do takiej ustawię wał. myślę także aby zmniejszyć napięcie z 7,4 na 3,7 wtedy mam 13 tys obrotów. Na programatorze ustawię miękki start i zobaczymy :).

Najwyżej zmienię ustawienia na programatorze i obniżę obroty na reversie a na nadajniku zamienię kanał - nie wiem czy zadziała - zobaczymy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

25 minut temu, Fedi napisał:

myślę także aby zmniejszyć napięcie z 7,4 na 3,7 wtedy mam 13 tys obrotów.

Obawiam się że regulatory nie zadziałają ........

Zakres pracy 2S - 6S

Przy 1S nie ruszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

praca trwa.... teraz zaczynam mieć poważne obawy, czy faktyczna linia wody nie wyjdzie powyżej tych bocznych listew :(

kadłub w części rufowej jest bardzo płytki i obawiam się że platforma na rufie będzie pod wodą... zobaczymy.

 

W tym modelu platforma rufowa i boczne listwy stanowią jeden element. więc nie można tego korygować.

IMG_3183 Duży.jpeg

Hej, mam pytanko, doszły takie wloty wody, gdzie najlepiej je zamontować?

"Za" śrubą czy np. bliżej pawęży ?

 

obraz.png.802c498311dacf854cae7515947a1a81.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

od spodu ten syfon wygląda tak:

 

z śrubą nie mogę tego włożyć bo mam wzdłużne belki 17x17 mm. chyba te syfonu założę blisko osi symetrii łodzi, pomiędzy belką a falszkilem. o ciśnienie się nie martwię bo będzie pompa wody więc to powinno załatwić stałą cyrkulację :)

obraz.png.0958c7101cf843a03fff749b99bc586a.png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.