Skocz do zawartości

Maszty antenowe


Iqibiza
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Koledzy, czy maszty antenowe które to wyrosły jak grzyby w mojej okolicy mają wpływ na zakłócenia pasma podczas latania? Posiadam apkę Flysky 9 coś tam, ogólnie nie miałem nigdy z nią problemów, no może raz latając pomiędzy blokami🤔(wiem nieodpowiedzialne zachowanie) na sekundę straciłem możliwość kontrolowania modelu. Cztery lata temu latając nad łąką, gdzie w zasięgu wzroku mam dwa maszty "antenowe", stała się taka sytuacja, że lecąc około 180-200 metrów od siebie model zaczął wariować, przestał reagować na sekundę poczym odzyskiwał łączność na sekundę i tak ze trzy razy, aż do momentu kiedy bezpiecznie usiadł na łące. Natychmiast po wylądowaniu wyłączyłem radio, żeby było słychać "pikanie" silnika. Pobiegłem wzdłuż drogi, do miejsca wylądowania modelu i ku mojemu zdziwieniu nie było go tam. Trzy dni jeździłem w okolicy terenówką i nic. Model rozpłynął się! 

Teraz po czterach latach żalu, tęsknoty i przemyśleń doszedłem do wniosku, że model musiał zostać prawdopodobnie skradziony przez sąsiada, który to budował dom niedaleko lądowania. Mogło się tak stać gdy biegłem po model drogą, a stojące domy zasłaniały mi widoczność. Koniec użalania się. 

Wracając do tematu, czy owe anteny mogły mieć wpływ na zanik łączności? 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 26.02.2023 o 14:55, Iqibiza napisał:

Wracając do tematu, czy owe anteny mogły mieć wpływ na zanik łączności? 

Jeśli nie latasz dosłownie pod samym talerzem, to nie mogą.

I to nie tyczy się tylko 2,4GHz, telefonia komórkowa nie żre się nawet z 868Mhz (czyli wszelkiego rodzaju Crossfire'y, R9tki ELRSy itp)

 

Doświadczenie mnie nauczyło, że praktycznie wszystkie przypadki "zakłóceń" można prześledzić do błędów w użytkowaniu sprzętu.

Najczęściej - problemy z zasilaniem, skorodowane wtyczki, zmęczone życiem anteny, czasem niestykające kondensatory.

 

I mówię to jako posiadacz FRSky'a - nie bawię się żadnymi high endowymi radiami (acz Multiplexowe 2,4GHz też było absolutnie bezproblemowe).

 

To co z kolei realnie jest w stanie żreć się z modułami RC, to analogowe video (1,2GHz i 2,4GHz, problemów z 5,8GHz jeszcze nie widziałem) . Ale to też nie na zasadzie, że przyjeżdża quadziarz na pole, komuś model spada i składacie quadziarza w ofierze Ikarowi.

To są problemy, które dzieją się w obrębie jednego modelu (np. nadajnik video zmienia mocno czułość odbiornika, kiedy są zbyt blisko)

 

 

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Na zdjęciu jest typowa konstrukcja pod GSM (pionowe prostokątne anreny) ze znaczną ilością linii radiowych punkt-punkt (anteny okrągłe - garnki). Z pewnością może to być przyczyną przerwania linku RC, zwłaszcza jak samolot wleci w wąską wiązkę pomiędzy liniami radiowymi. Stopień wejściowy odbiornika się przesterowuje i komunikacja pada. Tylko to jest przerwa chwilowa blisko masztu wiązki mikrofal są wąskie. Wszystko potem zależy od failsafe i tego jak szybko system RC jest w stanie przywrócić połączenie. Nie należy latać blisko takich konstrukcji.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, sp350D napisał:

Nie należy latać blisko takich konstrukcji.

Myślę, że szczególnie teraz ponieważ operatorzy systematycznie wyłączają sieci 3G i przechodzą na 4G. Zapewne jest tak, że poszczególne stacje bazowe mogą być często wyłączane, wyłączane, testowane itp. To może powodować, że podczas takich prac dodatkowo "sieją" i to niekoniecznie tylko na częstotliwościach normalnej pracy- stany nieustalone przy włączaniu i wyłączaniu. Mam rację ?

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Akurat kupiłem nową aparaturę i w niedzielę sprawdzę, czy podczas lotu są jakieś zakłócenia. Mam nadzieję, że pieniądze które wydałem na nadajnik Frsky tandem x18s nie okażą się wywalone w błoto! Jeśli tak to nie pokuszę się o ponowne latanie w tym miejscu i będę musiał zmienić lokalizację lotów na lotnisku w Fordonie. Mam tylko nadzieję, że chłopaki mnie dobrze przyjmą. Ogólnie rzecz biorąc w Bydgoszczy nie ma zabardzo gdzie się ulatniać, wszędzie strefa zakazana. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.