Skocz do zawartości

Root 3 cnc - budowa


mar_io
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Linux cnc nie jest tylko programem, ale systemem operacyjnym

Mach3 jest programem działającym pod win

GBRL jest tez programem działającym pod win i współpracującym z arduino

 

zasadniczo wszystkie opcje działają, ale...

 

ale robi dużą różnice, radze spróbować

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za informację muszę zapoznać się z możliwościami tego systemu, ogólnie zostawiam sam temat sterowania na koniec. Ogólnie to planuję zrobić przy frezarce stanowisko komputerowe tylko dla jej obsługi, bez żadnych tam laptopów itd... Postawione albo na jakimś kompie z terminala i monitorze, albo osobnym laptopie tylko do tego. Także zobaczę co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 9.03.2023 o 10:41, TwinB napisał:

Linux cnc nie jest tylko programem, ale systemem operacyjnym

Mach3 jest programem działającym pod win

GBRL jest tez programem działającym pod win i współpracującym z arduino

 

zasadniczo wszystkie opcje działają, ale...

 

ale robi dużą różnice, radze spróbować

Mam Arturze pytanie odnośnie tego cnc linux. Miałem dzisiaj chwilę żeby poczytać o tym systemie. Jakbyś mi doradził jak skonfigurować pod to sprzęt. Nie chce docelowo pracować na laptopie, którego mam w warsztacie ale jest mi potrzebny jeszcze do innych rzeczy, chciałem postawić system na thin cliencie jakimś powiedzmy dell wyse do tego wiadomo monitor itd... Na to linux cnc, mam do sterownia tb 6600 i arduino uno plus cnc shield zakupione. Chciałem jako programu używać mach 3 w tej konfiguracji. Czy do linux cnc muszę coś zmieniać?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mam linuxa cnc na dwóch maszynach , jedna to frezarka do metalu, dziala już 8 lat, a druga to modelarska do drewna zbudowana rok temu

W obu używam starego komputera ze starym portem drukarki LPT

Mozna użyć nowszego co takiego portu nie ma i dołożyć jako kartę pci

tanie rozwiazanie

wystarczający jest komputer klasy pentium lub amd z 256 Mb ram, z jedno rdzeniowym procesorem

trzeba kupic płytę glowna sterownika cnc (ok 60PLN) i to połączyć kablem z kompem i do tego twoje tb 6600

okablować i dziala

 

oczywiście jakiś monitor (mały) myszka i klawa

to wszystko może być z odzysku wiec rozwiązanie budżetowe

 

potem jak wyszukam to powiem ci jaka wersje linuxa cnc polecam bo nie koniecznie ta najnowaszą

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzięki w możesz podesłać link do płyty głównej sterownika? Rozumiem ze wtedy arduino i shield mogę nie używać? Chce jeszcze na tym samym kompie zrobić sterowanie do cnc na gorący drut będzie to zaraz stanowisko obok ale tutaj najwyżej mogę dwa różne systemy zastosować ale komputer  chciałbym ten sam ewentualnie zrobię drugi komputer terminale można tam za 50 zł kupić wiec nie ma problemu 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

ja mam takie coś

https://www.ebmia.pl/plyty-glowne/58-plyta-glowna-sterowania-cnc-ssk-mb1.html

troszkę to podrożało, ale działa to perfekcyjnie

 

albo wez takie cos ma lpt i usb

i jest tansze

https://www.ebmia.pl/plyty-glowne/216581-plyta-glowna-sterownik-cnc-mach3-5-osi-kabel-usb.html

 

to drugie to jakiś chińczyk, myślę ze sterowanie tam jest po lpt, a usb tylko do zasilania w +5

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mała aktualizacja. 

Elementy się drukują, powoli kończę. Realnie około 4kg filamentu co najmniej potrzebne. Może i więcej zobaczymy.
Elementy składowe powoli przysyłają chińczycy. Puki co jestem zadowolony. Paski firmy Powge wyglądają fajnie, w porównaniu do tych od Embia wcale im nie ustępują na pierwszy rzut oka, zobaczymy w praktyce.
Czekam na prowadnice liniowe, bo ich jakość mnie najbardziej ciekawi. Tam była największa różnica pomiędzy firmowymi a zamiennikami.
Największy problem jak się okazało puki co miałem z zakupem profili. Tutaj napiszę dwa słowa na ten temat. Stalowe 25x25x2 u mnie w okolicy w hurtowniach niestety mają szew i po zmierzeniu ich faktycznie wymuszają zrobienie większego luzu na karetce. Bez szwu nie wiem czemu nie są już tak powszechnie dostępne (kiedyś takie kupowałem do mebli loftowych), co do aluminium 25x25x3 w okolicy tylko na zamówienie cena ok 50zł/m, te z Internetu odrzuciłem bo ucinane do max wymiaru przesyłki 2m nie ma możliwości zwrotów a powiem szczerze że i tak po kilku mejlach widzę że nie chcą za bardzo luzie tego wysyłać. Poza tym z tymi grubościami ścianek to też jest parodia. Byłem w różnych hurtowniach i ścianka 2 mm wcale nie oznacza że tyle ma, no ale cóż taki mamy klimat. 

Ostatecznie kupiłem w hurtowni aluminiowe 25x25x2 plus do środka pójdzie rurka 12x1 mm, w której będzie szedł kabel sygnałowy i całość zalana betonem B20. Zobaczymy co z tego wyjdzie.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sugerował bym byś raczej odpuścił sobie ten beton. Zwróć uwagę na to że im większy ciężar tym większe obciążenie dla silników szczególnie przy nagłych zwrotach. Jak nie będą jakieś super mocne to zgubią kroki. Zwróć uwagę co pisał wcześniej @kulfon250. Najpierw załóż jak są, jak będą się giąć wtedy kombinuj.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście masz rację i wiem o tym. Dlatego po złożeniu wszystkiego wstępnie gdy będzie już zadane obciążenie osi wrzecionem itd... będę sprawdzał czujnikiem zegarowym czy ugięcie jest akceptowalne. Sam jestem ciekawy jaki będzie wynik. Przy długości osi Y rzędu 700mm i osi X rzędu 1200mm (gdzie są podwójne profile dla prowadzenia wrzeciona) może się okazać że te profile wystarczą. Jeśli będzie problem to wtedy zaleję chociażby Oś Y, ona jest statyczna, jej zalanie nie będzie obciążało silników, oś X owszem i tutaj faktycznie może być problem. Nie bez powodu pytałem o to i zastanawiałem się dlaczego w jednych projektach frezarek stosuje się dłuższą oś Y względem X a w innych odwrotnie. Tutaj przykładowe foto:

https://rootcnc.com/machines/root-3/build-photos/#jp-carousel-483

 

W takim przypadku dłuższa oś Y mogłaby być zalana, oś X została by tak jak jest dwa profile powinny być wystarczająco sztywne. Szczerze mówiąc to wydaje mi się że takie rozwiązanie jest najlepsze, wymusza tylko inne ułożenie maszyny na stole gdzie będzie zamontowana czy tam większego stanowiska. U mnie to nie problem akurat.

Chciałbym Was jeszcze korzystając z okazji zapytać o frezy. Jakich frezów używacie do balsy i cienkiej sklejki <3mm?. Chciałbym na próbę coś zamówić. Mam wrzeciono na trzpień 6mm, muszę pokombinować z redukcją na mniejsze średnice trzpieni, puki co szukam te redukcje, które mam z innej frezarki niestety są za długie do mocowania Makity.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przyszły prowadnice liniowe z tej aukcji:

https://pl.aliexpress.com/item/1810493644.html?spm=a2g0o.order_list.order_list_main.28.df7a1c24Xvbvdg&gatewayAdapt=glo2pol

 

Co do jakości to jestem pozytywnie zaskoczony. Nie robiłem jeszcze pomiarów, ale już widzę że mogę spokojnie polecić. Kiedyś zamawiałem inne z BG i niestety były o wiele gorzej wykonane. 

A prace powoli do przodu idą puki co maluję elementy ze sklejki.

IMG_4760.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 5 miesięcy temu...

Witajcie, Trochę minęło od mojego ostatniego postu. Cały czas pracuję nad maszyną. Zdjęć nie robię bo szkoda mi czasu. Jestem na etapie składania maszyny w całość i obróbki elektroniki. W tej chwili zalałem profile (mimo wszystko zdecydowałem o zalaniu). Chciałem  zapytać kolegów, którzy używali bądź zbudowali swoje frezarki o rady w kwestii doboru zasilacza i oprogramowania. 

- Czy wystarczy do zasilenia elektroniki i silników nema 23 zwykły impulsowy zasilacz taki jak np tutaj:

https://allegro.pl/oferta/zasilacz-impulsowy-przemys-12v-30a-360w-12401834115

 

Czy musi to być coś lepszego/innego? ew dlaczego coś innego?

 

- druga sprawa to samo oprogramowanie. Mam w tej chwili kompa warsztatowego z wyjściem RS na windows 10, w jakie pójść oprogramowanie? (sterowniki to arduino uno i cnc shield), zastanawiam się czy go zostawić czy np nie kupić najtańszego terminala z monitorem i do tego od razu np linux cnc?, dodam że buduję też maszynę cnc na gorący drut także sterowanie programowe chciałbym mieć z jednego urządzenia.

Dziękuję za porady.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zasilacz kupiłem działa,

Mam do Was chłopaki pytanie o frezy. Czy możecie konkretnie polecić jakiś model/typ/dostawcę frezów, które Wy używacie. Chodzi mi o sprawdzone. Jest na rynku tego masa a różnie to wygląda z jakością. Mam jakieś tam porównanie przy wkładkach do noży tokarki. Nie chciałbym eksperymentować, szkoda czasu. 

Materiał oczywiście sklejka.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.