Skocz do zawartości

Barakuda 3m z Modellotu


marceli

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie,

chciałbym opisać w kilku zdaniach motoszybowiec barakuda produkcji firmy Modellot .

Trochę danych technicznych:

- profil RG 15

- rozpiętość 3 metry

- waga do lotu u mnie około 2000gram

- obciążenie powierzchni 33g/dm

- napęd Dualsky XM3536CA-8 śmigło 12x6 cala, regler Jeti Spin 44, akku li-poly 2000mAh 3 cele

- serwa lotek HS-125mg, klapy HS-81, ster wysokości HS-81

 

Po dwóch tygodniach od złożenia zamówienia przyszedł model, zapakowany w gustowny i wytrzymały karton ;)

Otrzymujemy mniej wiecej to:

 

DSCF5383.JPG

..

DSCF5386.JPG

 

Postanowiłem zamiast oklejać folią pomalować ten model.

Dzieki uprzejmości kolegi Roberta wyszło całkiem profesjonalnie, ładnie i lekko. W końcu Robert jest specjalistą w dziedzinie lakiernictwa (i przy okazji pięknie maluje nasze modele)

 

(Pierwsze fotki mają słabą jakość, robione z komórki)

 

20090204.jpg

20090204%28002%29.jpg

 

Tu już po lakierowaniu, zaczynamy składać cacko ;)

 

DSCF5545.JPG

DSCF5548.JPG

DSCF5555.JPG

DSCF5557.JPG

 

Tu już jest prawie gotowy (do lotu)

 

DSCF5552.JPG

 

W kadłubie miejsca nie jest zbyt wiele, ale można zmieścić wszystko co potrzeba.

 

DSCF5549.JPG

 

Świadomie zrezygnowałem ze steru kierunku, zostawiając na motylku tylko wysokość.

Po konsultacji z Panem Mariuszem, producentem modelu ustawiliśmy środek ciężkości na 110mm od krawędzi natarcia, do oblotu. Trochę ciąży na dziub, ale po trymowaniu i regulacji mikserów spokojnie przesuwamy środek ciężkości na 130mm.

 

No i fotki z oblotu:

 

IMG_1246.JPG

 

IMG_1249.JPG

 

IMG_1244.JPG

 

IMG_1254.JPG

 

IMG_1257.JPG

 

Co mogę jeszcze powiedzieć o tym modelu?

Kwestię finansową pozostawiam waszej ocenie, imho sporo otrzymujemy za w sumie niską cenę...

W chwili obecnej model lata bardzo spokojnie, wręcz statecznie. Troszkę jakby za lekki.

W prowadzeniu spokojny, trudno wpada w korek (staraliśmy się bardzo :P) a jak już wpadnie, to b. szybko z niego wychodzi.

Niezła doskonałość (widać na fotce jaki kawał musiałem po niego zasuwać, nie chciałem przy pierwszym lądowaniu ryzykować z włączonym butterfly), a to już jest połowa drogi powrotu i maksymalny zoom w aparacie :D

 

Będzie pogoda i termika to wyjdzie w praniu.

Na koniec wrzucam log z wariometru pitlaba, możecie sobie ocenić prędkość wznoszenia i opadania (przy różnych kwarglach), z podanym napędem itp.

 

 

pierwszybarakuda.gif

 

Jeśli by ktoś pytał, to mogę z czystym sumieniem polecić (wg wiedzy po pierwszych oblotach).

 

 

Aha, serdecznie podziękowania dla Roberta, dzięki niemu prace poszły zdecydowanie szybciej.

Pozdr. ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na fotkach nie widać, jakie elementy wykończenia dostaje się w komplecie, czy są osłonki serwomechanizmów na płat, oraz czy otwory na nie są już wycięte?

Mógłbyś zmierzyć wnętrze kadłuba, ciekaw jestem, jaki maksymalnie pakiet tam się zmieści.

:?:

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

czy są osłonki serwomechanizmów na płat, oraz czy otwory na nie są już wycięte?

Takie rzeczy to w Erze :)

W skrzydłach są wycięte lotki i klapy, zaznaczone miejsce w którym przebiega tunel na przewody.

Otwory na serwa i przykrywki trzeba wykonać we własnym zakresie.

Do modelu dołączone są dzwigienki snapy itp galanteria. Oczywiście stalowe bagnet i kołki ustalające.

 

Kadłub ma średnicy około 44mm, spokojnie jest miejsca na pakiet o długości 15-16cm

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam, model na prawdę ładny, gratulacje zakupu no i udanego oblotu. Jeżeli chodzi o serwa HS81 to ja osobiście zamieniłbym je na HS82MG, miałem już około 10szt. tych HS81 i zawsze po twardszym przyziemieniu ( co się niestety czasem zdarza) sypały się zębatki.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!

Marceli, mógłbyś wstawić zdjęcie łącznika i szuflady w skrzydle? robiłeś juz jakieś akrobacje(pętla, beczka)? jak sprawdza się owy łącznik? czy skrzydła nie wyginają sie za mocno?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A mnie interesuje jak Twój napęd się spisywał? Ślinię się na ten model, a mam akurat podobny napęd do Twojego w szufladzie, tylko sie obawiam, cy nie za słaby.

Napisz koniecznie jakie kąty zaklinowania silnika masz i czy nie miałeś problemów z wyważeniem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Byłem kolejnym świadkiem oblotu tego modelu.

Była pętla i to ciasna, nie zauważyłem nadmiernego ugięcia płatów.

Co do silnika spisywał się nadzwyczaj dobrze i to przy dość dużym wietrze.

Gdyby nie to,że mam już Fantasy 3,2 m z TopModelu to już bym zamawiał ten model.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hehe, troszkę się tego nazbierało, więc odpowiadam:

Janusz P. : dziękuje, też mi się model podoba. Co do hs81 w klapach - wiem, to mój błąd, zresztą jedno serwo już zdążyło się zepsuć, chyba wymienię na mocniejsze, hs81 w klapach w tym modelu to nie jest na 100% dobry pomysł :/

 

ErAsSo: zrobiłem te fotki jak prosiłeś, ale nie zdążyłem wczoraj w domu je dodać, postaram się dzisiaj wieczorem wrzucić.

 

Andych: na lipo przy tym napędzie wszystko działa dobrze. LiFe też chyba byś zmieścił, np 4 cele po dwie koło siebie i na długość, ale chyba musiałbyś sam sobie taki pakiet zrobić/przerobić. Na 100% nie wiem ponieważ nie używam LiFe, tak jakoś ;)

 

fredzio: z napędem jest tak, że XM3536CA-8 śmigło 12x6 daje koło 1300 gram ciągu, spokojnie wystarcza do barakudy.

Szału ze wznoszeniem nie ma, tzn nie idzie pionowo na śmigle jak moje pozostałe szybole :D, ale jest dobrze.

Na wykresie z wario masz pokazaną prędkość wznoszenia, w porywach to było 6.5 metra na sekunde, chyba w miare dobrze :)

 

Jest tylko jeden haczyk. Widzisz, barakuda w chwili obecnej wydaje mi się być trochę za lekka. Waży 2000g a napęd daje 1300g.

Jeżeli zwiększę wagę modelu do np 2500g to już napęd zacznie się robić chyba za słaby. Dodam ołowiu polecę to sprawdzę jak to bedzie działać.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Postanowiłem zamiast oklejać folią pomalować ten model.

Dzieki uprzejmości kolegi Roberta wyszło całkiem profesjonalnie, ładnie i lekko. W końcu Robert jest specjalistą w dziedzinie lakiernictwa (i przy okazji pięknie maluje nasze modele)

Czesc

Moglbys napisac czy wykanczales plat klasycznie ( cienka tkanina+epoxy+szpachlowka i duzo pracy), czy jakos inaczej?

Wojtek

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

Przy samym płacie niczego nie musielismy robić, model przychodzi w stanie już do malowania/oklejania, tzn fornir wyszpachlowany i pomalowany podkładem.

 

Z drugiej strony patrząc na osiągniętą wage modelu, oraz pewną "plastyczność" płatów przy bardzo ostrych pętlach np myślę, że spokojnie można by położyć na wierzch jeszcze warstwę tkaniny.

Gdybym teraz składał, to tak bym raczej zrobił :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Plastyczność płatów? Chyba elastyczność?

Taka tkanina szklana z wierzchu niewiele by dała. Podejrzewam, że podczas ostrej pętli nie zauważyłbyś różnicy w ugięciu skrzydła. Pewnie dopiero w próbie statycznej mierząc linijką dałoby się zobaczyć różnicę.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 miesiące temu...

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.