Skocz do zawartości

Fun Cub NG Holownik


Amadeusz_Modelarz
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć wszystkim

Latam rok moim fun cubem nowej generacji i chciałbym holować na początku małego szybowca easy glidera którym sterował by tata. Pytania jest takie jak zamontowane jest serwo w samolocie, aby w razie niebezpieczeństwa wypiąć linkę. 

Jak macie rozwiązane wypinanie linki przez szybowiec.

Ćwiczyliśmy holowanie w symulatorze i w następnym sezonie cel to spróbowanie tego na żywo. 

W samolocie jest miejsce na serwo. Jak będę w domu dodam zdjęcie. 

Czekam na pomocne rady, czy też doświadczenia z tym modelem jako holownik.

Pozdrawiam wszystkich modelarzy 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę holowałem różnych modeli, lepszych i gorszych Funcubem NG. 

Serwo umocujesz dokładnie tak, jak jest w instrukcji. 

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.multiplex-rc.de/userdata/filegallery/original/156_1-01525-bedienungsanleitung-bk-funcub-ng--de-en-fr-it-es.pdf&ved=2ahUKEwiumP6VrqOCAxU9HhAIHRzgDAEQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw37muYGNKqr6CPYR2zpwh5t

 

Bodaj rysunek 24. 

 

To rozwiązanie jest naprawdę bezpieczne, pozwala wypiąć nawet szybowca oplątanego holem i robiącego korkociąg (normalnie to się nie zdarza, próbowaliśmy z kolegą zrobić pętle w czasie holowania). 

Jedyne zastrzeżenie jest takie, że hol musi mieć metalowe kółko od strony Funcuba, sama pętelka może nie chcieć się wypiąć pod naciągiem. 

 

Od strony szybowca stoswaliśmy po prostu kawałek wieszaka, przyklejony taśmą, wygięty w hak, zrobiony i tak, że bez naciągu spada po prostu w dół. Wpięcie następuje przez zrobienie pętli szybowce, albo odejście w dół Funcubem. Mało eleganckie, prostackie i bardzo wygodne do przyczepienia do czegokolwiek (wożę ten kawałek wieszaka w torbie modelarskiej, jakby się chętny na holowanie znalazł. O dziwo - znajduje się regularnie). 

 

Jeśli chodzi o samo holowanie - jest trywialne. Ustawiam klapy w pozycji do startu, daje full gaz (bo im szybciej się oderwą modele od ziemi tym lepiej, szuranie po ziemi to jedyny niebezpieczny moment), a po starcie zdejmuję gaz do 3/4 i spokojnie się wznoszę. Jedyny problem to zakręty. Pamiętaj, żeby drugiego pilota informować, że będziesz robił zakręt (i w którą stronę). 

Jedyne niebezpieczeństwo pojawia się, jak modele są na tyle wysoko, że robi się problem z oceną ich położenia względem siebie. 

Parę pierwszych holowań zróbcie nisko i będzie ok. 

A i jedna rzecz - cześć w razie wątpliwości wypinaj szybowca, nie czekaj. 

Lepiej zrobić kolejne podejście, niż szukać CA i przyśpieszacza w skrzynce. 

Ale ogólnie zabawa jest super, polecam. 

W przyszłym sezonie chce zrobić takie holowanie majać fpv w szybowcu :) 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Trochę holowałem różnych modeli, lepszych i gorszych Funcubem NG. 

Serwo umocujesz dokładnie tak, jak jest w instrukcji. 

https://www.google.pl/url?sa=t&source=web&rct=j&opi=89978449&url=https://www.multiplex-rc.de/userdata/filegallery/original/156_1-01525-bedienungsanleitung-bk-funcub-ng--de-en-fr-it-es.pdf&ved=2ahUKEwiumP6VrqOCAxU9HhAIHRzgDAEQFnoECBIQAQ&usg=AOvVaw37muYGNKqr6CPYR2zpwh5t

 

Bodaj rysunek 24. 

 

To rozwiązanie jest naprawdę bezpieczne, pozwala wypiąć nawet szybowca oplątanego holem i robiącego korkociąg (normalnie to się nie zdarza, próbowaliśmy z kolegą zrobić pętle w czasie holowania). 

Jedyne zastrzeżenie jest takie, że hol musi mieć metalowe kółko od strony Funcuba, sama pętelka może nie chcieć się wypiąć pod naciągiem. 

 

Od strony szybowca stoswaliśmy po prostu kawałek wieszaka, przyklejony taśmą, wygięty w hak, zrobiony i tak, że bez naciągu spada po prostu w dół. Wpięcie następuje przez zrobienie pętli szybowce, albo odejście w dół Funcubem. Mało eleganckie, prostackie i bardzo wygodne do przyczepienia do czegokolwiek (wożę ten kawałek wieszaka w torbie modelarskiej, jakby się chętny na holowanie znalazł. O dziwo - znajduje się regularnie). 

 

Jeśli chodzi o samo holowanie - jest trywialne. Ustawiam klapy w pozycji do startu, daje full gaz (bo im szybciej się oderwą modele od ziemi tym lepiej, szuranie po ziemi to jedyny niebezpieczny moment), a po starcie zdejmuję gaz do 3/4 i spokojnie się wznoszę. Jedyny problem to zakręty. Pamiętaj, żeby drugiego pilota informować, że będziesz robił zakręt (i w którą stronę). 

Jedyne niebezpieczeństwo pojawia się, jak modele są na tyle wysoko, że robi się problem z oceną ich położenia względem siebie. 

Parę pierwszych holowań zróbcie nisko i będzie ok. 

A i jedna rzecz - cześć w razie wątpliwości wypinaj szybowca, nie czekaj. 

Lepiej zrobić kolejne podejście, niż szukać CA i przyśpieszacza w skrzynce. 

Ale ogólnie zabawa jest super, polecam. 

W przyszłym sezonie chce zrobić takie holowanie majać fpv w szybowcu :) 

 

Dzięki, za dużo pomocnych rad. Mógłbyś podesłać fotkę w czasie wolnym jak dokładnie wygląda mechanizm wypinania linki w fun cubie?

Jaką długość holu się stosuję w tego typu gabarytach modeli? Z tego co się orientuję, to dużo osób stosuję częściowo żyłkę, a częściowo gumę. 

Czyli około 70% żyłki i 30% gumy, aby amortyzować wstrząsy. Myślę, że dobrym pomysłem jest oznaczenie linki odblaskową taśma, aby było ją widać.

Widziałem też, że koledzy robili tak, że w niskim przelocie wypinali linkę i samo lądowanie z wyczepioną linką, aby nie zaczepiła się o chwasty i nie uszkodziła modelu.

Odnośnie szurania myślałem, aby zrobić taką małą podstawkę na kółkach, aby nie niszczyć od spodu modelu i aby start był gładszy. Taki wózek dwukółkowy. Mamy też wózek do dużych makiet, ale on wydaje mi się, że jest za ciężki i zbyt duży.

Wydaję mi się, że najniebezpieczniejsza sytuacja to pociągnięcie samolotu za ogon nisko nad ziemią, więc ciągle piloci muszą być w kontakcie.

W szybowcu widziałem jak rozwiązać wypinanie za pomocą serwa, i tak chyba zrobimy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Dzięki, za dużo pomocnych rad. Mógłbyś podesłać fotkę w czasie wolnym jak dokładnie wygląda mechanizm wypinania linki w fun cubie?

Jutro wrzucę

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Jaką długość holu się stosuję w tego typu gabarytach modeli?

Tak na oko że 5-10m.

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Z tego co się orientuję, to dużo osób stosuję częściowo żyłkę, a częściowo gumę. 

Czyli około 70% żyłki i 30% gumy, aby amortyzować wstrząsy.

 

Mylisz hole - to się stosuje do startu z holu, bez samolotu. Sama zylka/nitka syntetyczna wystarczy do gubienia wstrząsów. 

Taka ilość gumy zaś spowoduje, że się naciągnie i przy zluzowaniu strzeli szybowcem Funcubowi w ogon. 

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Myślę, że dobrym pomysłem jest oznaczenie linki odblaskową taśma, aby było ją widać.

Nie jest dobrym pomysłem niestety. 

Jak zamocujesz taśmę, to po wyczepieniu będzie się ona obracać i skręci linkę, a ta się splącze. Byłem, widziałem nie podobało mi się. 

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Widziałem też, że koledzy robili tak, że w niskim przelocie wypinali linkę i samo lądowanie z wyczepioną linką, aby nie zaczepiła się o chwasty i nie uszkodziła modelu.

Olej. Funcub na klapach ma 3m dobiegu, szkoda zachodu. 

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Odnośnie szurania myślałem, aby zrobić taką małą podstawkę na kółkach, aby nie niszczyć od spodu modelu i aby start był gładszy. Taki wózek dwukółkowy. Mamy też wózek do dużych makiet, ale on wydaje mi się, że jest za ciężki i zbyt duży.

Nie kombinuj, startuj z brzucha. Przekombinujesz, zaliczysz cyrkiel i będzie problem. 

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Wydaję mi się, że najniebezpieczniejsza sytuacja to pociągnięcie samolotu za ogon nisko nad ziemią, więc ciągle piloci muszą być w kontakcie.

Nie da się pociągnąć samolotu za ogon, hol przyczepia się nad skrzydłem, w środku ciężkości. Trzeba tylko przypilnować, żeby linka leżała na stateczniki poziomy, przed startem.

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

W szybowcu widziałem jak rozwiązać wypinanie za pomocą serwa, i tak chyba zrobimy.

Można, nie trzeba. 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 miesiąc temu...
16 minut temu, SowaFSO napisał:

I jak udało się holować? :)

Plan jest taki, aby w sezonie holować fun cubem easy glidera. 

Znalazłem już w instrukcji jak zamontować serwo, ale dobrze by było gdyby ktoś jeszcze dorzucił fotki jak ma rozwiązane wypinanie w samolocie i w szybowcu. 

Jak już spróbujemy holować, to na pewno dam tutaj znać i dorzucę kilka fotek i może nagranie. 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 godzin temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Plan jest taki, aby w sezonie holować fun cubem easy glidera. 

Znalazłem już w instrukcji jak zamontować serwo, ale dobrze by było gdyby ktoś jeszcze dorzucił fotki jak ma rozwiązane wypinanie w samolocie i w szybowcu. 

Jak już spróbujemy holować, to na pewno dam tutaj znać i dorzucę kilka fotek i może nagranie. 

Na modelemax masz wyczepy, zastosuj to i bedzie spoko i profecha :) A jak bedziesz holować to na początku najłatwiej pełny ogień na małych klapach tak żeby cały czas ciagnąć szybowiec do góry żeby nie zdążył się bardziej rozpędzić jak holówka. A szybowiec cały czas zadzierać do góry, oczywiście bez przesady :D Gdzieś mam nagranie jak Cubem XL holuje :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ćwiczyłem z tatą w symulatorze holowanie, ale to też co innego niż w realu. 

Widzę, że Ty już masz doświadczenie w takich lotach.

Dzięki zobaczę na modelemax (to zaczep do szybowca czy samolotu?)

https://modelemax.pl/pl/inne/10139-mpx-zaczep-alu-do-szybowca-723470

To ten? Jeśli tak to już wiem, że do szybowca

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 godziny temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Plan jest taki, aby w sezonie holować fun cubem easy glidera. 

Chętnie zobaczę taki rodzaj startu i mam nadzieję ,że w nadchodzącym sezonie będzie się działo i u Was i u mnie.

Ja uzbrajam spalinki także będzie ogień;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

23 minuty temu, Ares napisał:

Chętnie zobaczę taki rodzaj startu i mam nadzieję ,że w nadchodzącym sezonie będzie się działo i u Was i u mnie.

Ja uzbrajam spalinki także będzie ogień;)

W takim razie na pewno będzie głośno, ale to dobrze.

Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale na pewno jeden hol zostanie wykonany.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

10 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Zobaczymy co z tego wyjdzie, ale na pewno jeden hol zostanie wykonany.

Z pewnością nie jeden start zrobicie i napewno będzie to efektownie wyglądało.

Trzymam kciuki.

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

W dniu 1.01.2024 o 15:54, Amadeusz_Modelarz napisał:

Ćwiczyłem z tatą w symulatorze holowanie, ale to też co innego niż w realu. 

Widzę, że Ty już masz doświadczenie w takich lotach.

Dzięki zobaczę na modelemax (to zaczep do szybowca czy samolotu?)

https://modelemax.pl/pl/inne/10139-mpx-zaczep-alu-do-szybowca-723470

To ten? Jeśli tak to już wiem, że do szybowca

Tak, ten do szybowca jest spoko. Do samolotu jest inny ale też masz tam: 

https://modelemax.pl/pl/inne/17062-wyczep-holu-do-samolotu-066rth

 

Ten w samolocie koniecznie załóż na grzbiecie w SC

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

5 minut temu, SowaFSO napisał:

Tak, ten do szybowca jest spoko. Do samolotu jest inny ale też masz tam: 

https://modelemax.pl/pl/inne/17062-wyczep-holu-do-samolotu-066rth

 

Ten w samolocie koniecznie załóż na grzbiecie w SC

Dzięki

Jak zaczniemy działać i uzbrajać modele to wrzucę jakieś fotki.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

20 minut temu, Jerzy_R napisał:

Zobacz i zrób coś na podobieństwo: prosty i działający wyczep do samolotu, który nie kosztuje "milion" PLN-ów:

http://forum.aerodesignworks.eu/viewtopic.php?f=80&t=1860&start=160

Tak, na pewno nie będę kupował, bo nie wydam 100zł na zaczepy. Coś sami wykombinujemy.

Jest w internecie na forach trochę rozwiązań, więc coś wybierzemy. 

W fun cubie jest miejsce na serwo wystarczy dorobić mechanizm, a w easy gliderze trzeba zrobić półeczkę na serwo i mechanizm.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.