Jump to content

Kartonowy samolot :)


 Share

Recommended Posts

,,Cześć, byłem już na forum gdy miałem 12 lub 14 lat- obecnie 25. Nie wiem czy regulamin pozwalał ale wtedy chciałem zbudować swój pierwszy model- oczywiście f16 albo Mig, najlepiej z edf... Bardzo dziękuję, że dorośli sprowadzili mnie wtedy na ziemię i pokazali jak budować pierwsze rzutki i trenerki, miałem masę konstruktywnej zabawy i nie poszedłem w głupoty.. Ogólnie wtedy wszystko rozbiło się o brak funduszy na wyposażenie, chociaż pewien doświadczony modelarz zastanawiał się nawet nad przekazaniem mi modelu na początek. Ostatecznie na tamten moment to upadło  ale zainteresowanie lotnictwem i modelami cały czas było z tyłu głowy i myślę że fajnie wpłynęło na mnie. Teraz chciałbym wrócić, zapytać o kilka kwestii na początek i może pokazać co się uda zrobić default_smile.png ''

 

I teraz tak szerzej :

https://www.youtube.com/watch?v=WKkWElvF-a0&t=4s

 

https://www.youtube.com/watch?v=09ACJNaR5TA&t=503s

 

Po prostu się zauroczyłem.. Wtedy miałem wytłumaczone, że to nie typ modelu na początek ale po prostu mam urlop, trochę kartonu/pianki i zaczynam sklejać- zobaczę jak pójdzie z rzutkami. Oczywiście biorę pod uwagę rozbicie prototypu, jak się nie uda za którymś razem to zrobię jakiegoś trenerka ale chciałbym zbudować coś co mi się podoba... Po filmiku wydaje się podobna trudność sklejania, widzę że nie ma profilowanych skrzydeł...

I teraz bardzo prosił bym o poradę- czy ten model może latać tak jak na filmie? Dlaczego nie ma steru kierunku ? Widzę, że stery wysokości robią od razu za lotki ale model potrafi skręcać oraz tylko obracać się na plecy – jakim cudem ? Rozumiem, że wymaga to osobnego serwa dla każdego ze sterów, ale czy wymaga to jakiś kombinacji w aparaturze? Jak to podłączać i czy będzie działać jak na filmie? Nie widzę wektora ciągu, jak skręca bez steru kierunku?

 1. Aparatura i wyposażenie- czy mogę prosić o pomoc w doborze? Posty zaczynają się od roku 2009 a na pewno coś się zmieniło w tej materii, na jaki zasięg aparatury mogę liczyć ? Chciałbym mieć zestaw który będę przekładał między modelami, najlepiej zapas ciągu żeby móc podczepić kiedyś kamerę (bez Fpv) i nagrać z góry okolicę. Czy ktoś ma do sprzedania używaną aparaturę, o jakich pieniądzach za komplet wyposażenia mówimy na początek? Pamiętam że w dzieciństwie to było nie osiągalne,.... Czy ktoś ma jakiś sprawdzony zestaw jaki kupić silnik, regulator, akumulator? Czy śmigło pchające to problem? 

 2. Polecacie robić go z kartonu czy pianka/ depron pod panele? Pamiętam, że kupowałem za grosze podkład pod panele taki szary i kleiłem klejem dragon...

Bardzo dziękuję za wszelką pomoc :)

Link to comment
Share on other sites

Postaw mi kawę na buycoffee.to
5 godzin temu, konradf22 napisał:

I teraz bardzo prosił bym o poradę- czy ten model może latać tak jak na filmie? Dlaczego nie ma steru kierunku ? Widzę, że stery wysokości robią od razu za lotki ale model potrafi skręcać oraz tylko obracać się na plecy – jakim cudem ? Rozumiem, że wymaga to osobnego serwa dla każdego ze sterów, ale czy wymaga to jakiś kombinacji w aparaturze? Jak to podłączać i czy będzie działać jak na filmie? Nie widzę wektora ciągu, jak skręca bez steru kierunku?

Cześć, 

sam teraz jestem w takim wieku jak ty zaczynałeś, to znaczy za 2 dni kończę 14 lat. Mam już kilka modeli w tym edf'a czekającego na oblot po wcześniejszym nieudanym oblocie. Doradził bym ci żebyś najpierw spróbował z trenerkiem a potem zabrał się za budowę takiego modelu. 

Jak widać na filmie jest szybki a nawet bardzo szybki. Ale jeśli bardzo chcesz to powodzenia w budowie.😀

 

Jeśli chodzi o to czy może latać tak jak na filmie odpowiedź brzmi - jak najbardziej. W tym modelu usterzenie wygląda mi na V-tail (tu mogę się mylić ale wygląda to na zmiksowane lotki z wysokością). Jeśli chodzi o ster kierunku to nie jest on konieczny w każdym modelu. Przyjmując że mamy jakiś model z lotkami i sterem wysokości skręcanie może odbywać się przez wychylenie lotek i jednoczesne wychylanie steru kierunku w górę. Nie potrafię tego tak wytłumaczyć ale takie coś jak na filmie jest możliwe i to do ogarnięcia na średnio zaawansowanej aparaturze. 

 

Jeśli chodzi o wyposażenie to ja do takiego samolotu wrzucił bym jakiś tani łatwo dostępny silnik, np. taki:

https://abc-rc.pl/pl/products/silnik-abc-power-a2212-2200kv-2-3s-195w-ciag-650g-7840.html

 

Dokładnie ten że śmigłem 6x3,5 lata w moim skysurferze, przeżył całą moja naukę latania. Według mnie jest idealny na napęd pchający z wcześniej wymienionym śmigłem.

 

Do silnika musi być podpięty regulator obrotów i ja mając złe doświadczenia z tymi chińskimi żółtymi regulatorami, miałem 2 i oba mi się spaliły, korzystam z regulatorów HobbyWing Skywalker. Jeszcze nigdy nie miałem z nimi problemu wiec je mogę polecić. Do tego silnika optymalny będzie regulator 30A. Ten mógłby być ok:

https://www.rc4max.com/hobbywing-regulator-skywalker-30a

 

Dalej potrzebne są serwa w takim modelu idealne będą tanie trochę lepsze od tych 9g niebieskich, 13 gramowe TowerPro MG90S. Przykład takich serw:

https://abc-rc.pl/pl/products/serwo-mg-90s-13g-1-8kg-cm-metalowe-zebatki-micro-1227.html

 

Mam je w swoich modelach i raczej się sprawdzają, raczej bo czasami, szczególnie z AliExpress przychodzą wadliwe. 

 

Teraz potrzebny by był nadajnik ale najpierw trzeba wybrać jakaś aparaturę. Ja od początku swojej przygody korzystam z aparatury FlySky FS-i6x. Nowa można zdobyć za ok. 300zł już z odbiornikiem w zestawie.

https://megadron.pl/pl/products/zestaw-nadajnik-odbiornik-flysky-fs-i6x-a6b-24346.html?curr=PLN&country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1

Nie miałem z nią żadnych problemów, odbiorniki są stosunkowo tanie a zasięg jest wystarczający. Ma możliwość podpięcia telemetrii czyli np. czujnika napięcia. Oraz posiada maksymalnie 3 mixy na model co w tym przypadku chyba by było idealne na styk.

 

Do takiej aparatury dobrym odbiornikiem mógł by być FS-IA6B, taki też można kupić w zestawie z aparaturą.

Są lżejsze ale tamtych jeszcze nie testowałem, ma 6ch i waży 15g.

https://megadron.pl/pl/products/odbiornik-flysky-fs-i-a6b-28115.html?curr=PLN&country=1143020003&utm_source=iai_ads&utm_medium=google_shopping&gad_source=1

 

Teraz trzeba to jakoś zasilić. Ja niezmiernie polecam akumulatory firmy SLS, może nie są szczególnie tanie ale są naprawdę dobrej jakości.

Tutaj optymalne by było 800-1000mAh, oczywiście 3s czyli 11.1v.

 

1000mAh:

https://akumulatoryrc.pl/pl/p/SLS-Quantum-1000mAh-3S1P-11%2C1V-30C60C/564

 

I tak naprawdę to było by wszystko z wyposażenia. Do tego ładowarka do pakietu, ja używam takiej:

https://allegro.pl/oferta/imax-b6-ladowarka-do-akumulatorow-80w-6a-komplet-13131545519

 

U mnie daje radę.😉

 

 

Odpowiedz na ostatnie pytanie czyli z czego to zbudować. Ja budował bym z pianki, chociaż w kartonie nie mam doświadczenia. W Castoramie kupił bym XPS firmy Diall o grubości 9 i 6 mm. Z 9 mm zrobił bym skrzydło które jest częścią kadłuba. Z 6mm takie rzeczy jak kabinka i reszta. Pianka sama w sobie nie jest wytrzymała więc jakaś rurka węglowa/ pręty były by tu spoko. 

 

Trochę się rozpisałem ale staram się pomóc jak umiem i na ile moja wiedza pozwala.😁 Na początek takie wyposażenie powinno wystarczyć, oczywiście nie bierz tego jako pełnoprawną poradę. Musi to zobaczyć ktoś z doświadczonych kolegów i może coś poprawić a pewnie gdzie nie gdzie nie mam racji. 

To wyposażenie jest podobne do tego z opisu filmu z pierwszego linku który podałeś. Jak pewnie wiesz są tam też plany z których możesz zbudować takiego odrzutowca. Sorry za takie podlinkowane w różnych sklepach ale te linki są poglądowe. Gdy sprawdzi to ktoś doświadczony a ty się zdecydujesz to jest to do ogarnięcia w jednym no może 2 sklepach. Myślę że takie lub podobne wyposażenie będzie można przekładać z modelu na model, tylko żeby przy ewentualnym krecie nic się nie uszkodziło, szczególnie pakiet. Takie wyposażenie powinno również dać radę w trenerku tylko w takim przypadku potrzebne by były 2 dodatkowe serwa.

 

 

 

 

 

Dodam jeszcze że kleić można to UHU porem lub soudalem D4. A śmigło pchające to nie problem, wystarczy dobrze ustawić obroty silnika. 

I oczywiście zamontować śmigło odwrotnie.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

Cześć, wszystkiego najlepszego :D bardzo dziękuje za odpowiedź i masę porad, biorę się za sklejanie- póki co karton bo nie mam w pobliżu castoramy a pewnie będzie i tak kret na początku :D chciałem tylko zapytać odnośnie mikserów w aparaturze- jak to podłączyć i skonfigurować? patrzę na yt i widzę, że ruch w bok to od razu lotki na przemian plus ster wysokości do góry, czy można by to podpiąć tak aby ruch drążka w bok powodował tylko obrót na plecy- wychylenie lotek, a  żeby dodatkowo skręcić musiałbym  skierować dodatkowo ster góra/ doł?  Naprawdę bardzo dziękuję za odpowiedź, wytłumaczenie takiego ogromu rzeczy, wskazanie kierunku wyposażenia, po prostu ogrom wiedzy :D 

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

2 godziny temu, konradf22 napisał:

wszystkiego najlepszego

Bardzo dziękuję 😁

 

2 godziny temu, konradf22 napisał:

chciałem tylko zapytać odnośnie mikserów w aparaturze- jak to podłączyć i skonfigurować? patrzę na yt i widzę, że ruch w bok to od razu lotki na przemian plus ster wysokości do góry, czy można by to podpiąć tak aby ruch drążka w bok powodował tylko obrót na plecy- wychylenie lotek, a  żeby dodatkowo skręcić musiałbym  skierować dodatkowo ster góra/ doł?

Da się tak zrobić żeby lotki działały oddzielnie a ster wysokości oddzielnie, a gdy chcemy użyć obu na raz to wychylone lotki razem o tyle samo stopni idą do góry lub w dół.

 

Tutaj funkcją która będzie potrzebna jest Elevon, tutaj możesz poczytać:

https://www.gimmik.net/blog/podstawowe-miksery-w-aparaturach-rc/

 

Nie potrzeba tutaj mikserów a takiej funkcji.

Na filmie z pierwszego linku jak zapewne widziałeś, są pokazane wychylenia sterów.

 

Sam z ciekawości przygotowałem prostą platformę testową z tego co było pod ręką.😄

 

Funkcja Elevon w moim nadajniku (dokładnie ten do którego podałem link, czyli FlySky FS-I6X) wygląda tak:

IMG20240102192349.thumb.jpg.401d3a5cc517a9267ed8599cea40f66b.jpg

 

Platforma testowa:

Regulator to Skywalker 40A tylko w nie oryginalnej koszulce termokurczliwej, a akumulator jest SLS 1300mAh tylko ze względu na mocne zniszczenie oryginalnej obudowy okleiłem go izolacją.

IMG20240102193128.thumb.jpg.641c18a2eef6de55d6303cdff6aac845.jpg

Zrobiłem tu stery płytowe czyli wychyla się cała powierzchnia steru, a nie tak jak w wybranym przez ciebie modelu wychyla się tylko ster, a statecznik jest przytwierdzony na stałe (nie wiem czy wiesz ale ster wysokości taki klasyczny dzieli się na ster i statecznik, ster to ta wychylająca się "lotka" a statecznik to ta nieruchoma część). I tu i tu te same wychylenia powodują to samo, czyli wychylenie do góry, to tu i tu samolot poleci w górę.

 

Teraz filmik z testów:

 

Najważniejsze dodać że w filmie wspólne wychylanie już wychylonych lotek w górę i dół jest przekręcone.

Czyli przy wychylonych lotkach źle u mnie działa lot góra dół. Zapomniałem to zmienić a jest to bardzo łatwo poprawić, bo zorientowałem się przy dodawaniu napisów.

 

Poprzez osobne wychylenia działają jak oddzielne stery a jak razem widać na filmie. Z tą funkcją możliwe jest przekręcanie modelu "na plecy" lub zrobienie beczki.

 

Myślę że o to chodziło, jak masz jeszcze pytania to pisz. Wiesz jak mają wychylać się stery aby samolot poprawnie reagował na drążek? Nie wiem czy dla innych jest to trudne ale ja raz robiłem model ze względu na odwrotne wychylenia lotek, działa to inaczej niż ster wysokości. U ciebie lotki też są tylko połączone ze sterem wysokości.😉

 

Możesz też zamieszczać tu relacje z budowy.

 

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

W dniu 1.01.2024 o 17:58, konradf22 napisał:

Polecacie robić go z kartonu czy pianka/ depron pod panele? 

 

Jest jeszcze jedna opcja a mianowicie polipropylen kanalikowy. Jest to coś podobnego do tektury falistej z której jest wykonany ten model, ale jest to tworzywo sztuczne. Model będzie trochę cięższy, ale niezniszczalny i odporny na wilgoć. Bardzo popularny i bardzo prosty do wykonania jest z tego materiału model delty MUGI.

Link to comment
Share on other sites

Ja z kolei polecam Ci ten model poniżej, w abc-rc jest wprawdzie niedostępny ale powinien być gdzieś np na Aliexpres. Ten z tektury jest ok lekki itp. ale nieodporny na wilgoć i nie wiem jak z wytrzymałością, transportem na lotnisko itp. Moze być zbyt delikatny.

Ten poniżej jest zrobiony z pianki więc nie zamoknie i dostaniesz go wraz z gotowym osprzętem. Mi się swego czasu tak spodobał ze mam obecnie 3 takie. Do 1 z nich dałem mocniejszy silnik aby mozna było poszaleć.

Taki samolot ma wiele zalet: jest lekki: może latać wolno i szybko, wybacza błędy,  masz duuużą nadwyżkę ciągu wiec wyjdziesz z każdej opresji, łatwy w naprawie w razie czego (pianka), zwrotny itd. Trzeba tylko uważać czym kleić bo raz dostałem z Ali jakąś dziwną piankę którą klej CA wypalał i musiałem kleić UHUPorem.

https://abc-rc.pl/pl/products/model-su-27-750mm-epp-wersja-kit-do-skladania-8012.html

Link to comment
Share on other sites

Konrad, przede wszystkim ten material na filmikach to nie karton, lecz tzw. tektura falista.

 

Ponadto z Twoich pytan w pierwszym poscie watku wnioskuje, ze pod wzgledem wiadomosci modelarskich nadal jestes poczatkujacy, nie mowiac juz nawet o podstawach mechaniki lotu. Dlatego ponowie juz wiele lat wczesniej wyrazone przez kogos twierdzenie, ze model ktorym sie zauroczyles absolutnie nie nadaje sie dla poczatkujacego pilota. I to nie ze wzgledu na prosta konstrukcje modelu, lecz ze wzgledu na jego wlasciwosci lotne.

 

I co z tego, ze latwy w budowie, kiedy sobie nie poradzisz z lataniem? Nie tedy droga do nauki latania.

 

Tektura (nawet ta falista) jest stosunkowo ciezka, model posiada niewielkie rozmiary, profil plata to plaska plytka, obrys plata niekorzystny - to wszystko zlozy sie na fakt, ze do lotu model bedzie potrzebowal ponadprzecietnie duzej predkosci i okaze sie trudny do opanowania.

 

Chcialbym sie mylic, ale wnioskujac z Twoich powyzszych wypowiedzi wroze Tobie w najlepszym wypadku kilkusekundowe loty o calkowicie przypadkowej trajektorii, a z duzym prawdopodobienstwem nawet nie tyle, gdyz mozesz nie byc w stanie tego tekturowego modeliku nalezycie oblatac i uregulowac. Przypuszczam, ze nawet nie bedziesz wiedzial, dlaczego latac nie chce. Wowczas bedziesz zadawal mnostwo pytan na forum, otrzymywal odpowiedzi wynikajace ze skrajnie roznych przypuszczen (to typowa przypadlosc forow internetowych) i niczego sensownego sie z nich nie dowiesz.

 

Z mojej strony to nie ma byc zlosliwosc, a co najwyzej chec sprowadzenia Ciebie na ziemie podobnie, jak to robili inni koledzy przed dobra dekada, gdyz odnosze wrazenie, ze nadal bujasz w oblokach.

 • Upvote 3
Link to comment
Share on other sites

Nadrabiam zaległości w pisaniu bo zająłem się budowaniem :). Ogólnie karton/tektura okazały się nie wdzięcznym materiałem- krawędzie łatwo się strzępiły, nie dało się obrabiać ich i ogólnie nie jestem zbyt zadowolony z efektu. Ogólnie spora frajda i cieszę się że kształtem faktycznie przypomina myśliwiec ale zabieram się za budowę drugiej wersji już z pianki i wykonanej  z lepszym spasowaniem. Bardzo dziękuję za zaangażowanie, rady i tłumaczenie. Dopuszczam myśl o kilkusekundowych lotach i dlatego jeżeli dojdę do ściany to przerzucę wyposażenie do trenerka. Póki co musze poczekać z zakupem wyposażenia do lutego, pogoda tj. silny wiatr i śnieg i tak nakazuje zaczekać z lotami :D

 

W dniu 2.01.2024 o 20:16, Fiflet napisał:

 

 

Sam z ciekawości przygotowałem prostą platformę testową z tego co było pod ręką.😄

 

 

 

 

Bardzo dziękuję, jestem pod wrażeniem. W lutym zacznę kompletować wyposażenie i będę się wtedy wzorował. Mam  w tym tygodniu w planach wyprawę do castoramy w poszukiwaniu pianki i obiecuję sobie zrobienie drugiej wersji dużo dokładniej i estetyczniej, w oczekiwaniu na wyposażenie może coś jeszcze uda się skleić- jak dojdę do ściany to przełożę wyposażenie do czegoś odpowiedniejszego na początek. 

Z Waszego doświadczenia na jaki zasięg aparatury można liczyć? Czy ze względu na ilość kanałów i funkcje lepiej nie kupować np takiej tańszej aparatury ? https://www.rchubiq.eu/flysky-aparatura-fs-i4x-24g-4ch-afhds-mode-2-odbiornik-fs-a6-p-637.html , zastanawiam się miedzy nią a przytoczoną wcześniej fly sky fs ix6 czy tańsza opcja tez by dała radę w tym projekcie? Czy są między nimi duże różnice ? 

Zastanawiam się nad materiałem dlatego, że w tym modelu duża część budowania to odpowiednie zaginanie i nie wiem czy znajdę coś podatnego, wspomniany polipropylen kanalikowy na pewno się nada ale martwię się jego wagą, zwłaszcza czytając że ten model ma złą charakterystykę lotu. Bardzo dziękuję za porady i wszystkie odpowiedzi, staram się zrozumieć jak najwięcej i nie iść w zaparte, zacznę sklejać równolegle też trenerka, obiecuję że dokładniej.  

IMG_20240114_122258_583.jpg

Link to comment
Share on other sites

Taka ciekawostka.

Miałem kiedyś model wykonany z „tektury falistej” firmy AirCore. Może nie do końca była to tektura ale miała dokładnie taką samą strukturę. Ciekawostką jest to że nawet napęd spalinowy nie był przeszkodą w użytkowaniu modelu z „tektury”. Oto kilka zdjęć mojego trenerka.

https://www.flyhobbies.com/usaircore40trainerkit.htm

20221025_163959 (Kopiowanie).jpg

20221025_164003 (Kopiowanie).jpg

20221025_164008 (Kopiowanie).jpg

20221025_164013 (Kopiowanie).jpg

20221025_164017 (Kopiowanie).jpg

20221025_164020 (Kopiowanie).jpg

20221025_164026 (Kopiowanie).jpg

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

4 godziny temu, konradf22 napisał:

Z Waszego doświadczenia na jaki zasięg aparatury można liczyć? 

Producent podaje że stabilny zasięg na ziemi to 500m. Wiadomo że producenci to zawyżają lub testują w warunkach "idealnych". Ja mam FlySky FS-I6X i nigdy nie zdarzyło mi się stracić zasięgu. Do latania w zasięgu wzroku spokojnie wystarczy.

 

Jeśli chodzi o tą tańszą aparaturę to też się nada jeśli ma funkcję Elevon.

Jeśli chcesz zbudować tego F22 i ewentualnie jakiegoś trenerka to ta tańsza się spokojnie nada, jeśli posiada funkcję Elevon (czy posiada trzeba poczytać).

 

Jeśli planujesz w przyszłości jakieś większe modele lub poprostu będziesz miał ich więcej to ja wybrałbym FlySky FS-i6X. Nada się do większości modeli, sam używam ją w trenerku a teraz rozpocząłem budowę A10 Thunderbolt II w rozpiętości 170cm którego też będę sterował ta aparaturą. FlySky FS-i6X ma po prostu więcej funkcji które przydadzą się w przyszłości, np. możliwość podpięcia czujnika napięcia którego nie da się ogarnąć na tańszej wersji.

 

Jak się wybierasz do Castoramy to szukaj pianki pod nazwą "XPS Diall" jest to pianka do ocieplania ścian.

Podkłady pod panele odradzam, są słabej jakości. Ta pianka Diall występuje w grubościach 3/6/9mm.

6mm powinno być tu w miarę, w miarę bo na skrzydło jest trochę za cienka ale widzę że masz jakieś listewki to coś wykombinujesz 😉

 

A ten trenerek to jakiś konkretny? Może popatrz na modele kolegi Motylastego, proponuję toto 0 lub toto 7.

 

Link to comment
Share on other sites

17 godzin temu, Andrzej68IX napisał:

Ciekawostką jest to że nawet napęd spalinowy nie był przeszkodą w użytkowaniu modelu z „tektury”.

 Naturalnie. Pokazany przez ciebie model ma spora powierzchnie nosna, wiec jesli nawet zostal zbudowany z nietypowego materialu, nie musi to byc przeszkoda uniemozliwiajaca latanie.

Jednak sprawa wyglada zupelnie inaczej w przypadku modelu tworcy tego watku.

 

18 godzin temu, konradf22 napisał:

jeżeli dojdę do ściany to przerzucę wyposażenie do trenerka

 Ja juz widze te sciane. Unikniesz spotkania z nia jesli zrobisz odwrotnie, zaczynajac od jakiego trenerka. Zapewniam Ciebie - latanie trenerkiem robi wiecej frajdy, anizeli przygladanie sie bojowo wygladajacemu mysliwcowi, ktorym nie da sie latac.

 • Upvote 1
Link to comment
Share on other sites

 Share

 • Recently Browsing   0 members

  • No registered users viewing this page.
×
×
 • Create New...

Important Information

By using this site, you agree to our Terms of Use.