Skocz do zawartości

Czym skleić skrzydło z EPP


Kubix_422
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

19 minut temu, Amadeusz_Modelarz napisał:

Polecam klej uhu por do pianek i styropianu. 

Słaby wybór niestety, bo o ile to dobry klej, to jest miększy od pianki.

Fajny do klejenia deproniaków, ale naprawy Elaporu i pochodnych pianek tym nie idą w ogóle (szczególnie jak jest wiele elementów). Szczególnie też tutaj, jak skleisz złamane skrzydła na UHU Por to się po prostu rozleci.

 

Takie naprawy zdecydowanie polecam robić średnim cyjanoakrylem (i absolutnie NIE CA do pianek. Zwykły) i przyśpieszaczem (bez przyśpieszacza nie idzie).

 

Technika klejenia jest taka, że psikasz przyśpieszaczem na jedną z powierzchni i dajesz powierzchni przeschnąć. Na drugą powierzchnię nakładasz CA, łączysz razem i po 5s masz trwałe i dobre połączenie

Jeśli po klejeniu są problemy ze sztywnością, to należy wpuścić w piankę pręty szklane koło 1mm. Węglowe też są OK, ale szklane trudniej połamać przy glebach.

Robi się to tak, że robisz nacięcie w poprzek  do sklejonego pęknięcia (czyli np. wzdłuż skrzydła w Twoim wypadku), wciskasz w szczelinę pręt szklany/węglowy, tak głęboko aż szczelina się zamknie, zalewasz rzadkim CA, czekasz ze dwie minuty,żeby klej wsiąkł i psikasz przyśpieszaczem. Jeśli coś za dużo poleci to zetrzyj ręcznikiem papierowym, zanim psikniesz przyśpieszaczem.

 

Metodą na CA i przyśpieszacz możesz ogarnąć, 50 kawałków modelu w 15 min i to na lotnisku :)

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Godzinę temu, Patryk Sokol napisał:

Słaby wybór niestety, bo o ile to dobry klej, to jest miększy od pianki.

Fajny do klejenia deproniaków, ale naprawy Elaporu i pochodnych pianek tym nie idą w ogóle (szczególnie jak jest wiele elementów). Szczególnie też tutaj, jak skleisz złamane skrzydła na UHU Por to się po prostu rozleci.

 

Takie naprawy zdecydowanie polecam robić średnim cyjanoakrylem (i absolutnie NIE CA do pianek. Zwykły) i przyśpieszaczem (bez przyśpieszacza nie idzie).

 

Technika klejenia jest taka, że psikasz przyśpieszaczem na jedną z powierzchni i dajesz powierzchni przeschnąć. Na drugą powierzchnię nakładasz CA, łączysz razem i po 5s masz trwałe i dobre połączenie

Jeśli po klejeniu są problemy ze sztywnością, to należy wpuścić w piankę pręty szklane koło 1mm. Węglowe też są OK, ale szklane trudniej połamać przy glebach.

Robi się to tak, że robisz nacięcie w poprzek  do sklejonego pęknięcia (czyli np. wzdłuż skrzydła w Twoim wypadku), wciskasz w szczelinę pręt szklany/węglowy, tak głęboko aż szczelina się zamknie, zalewasz rzadkim CA, czekasz ze dwie minuty,żeby klej wsiąkł i psikasz przyśpieszaczem. Jeśli coś za dużo poleci to zetrzyj ręcznikiem papierowym, zanim psikniesz przyśpieszaczem.

 

Metodą na CA i przyśpieszacz możesz ogarnąć, 50 kawałków modelu w 15 min i to na lotnisku :)

A takie moga byc ?

Zrzut ekranu (188).png

Zrzut ekranu (187).png

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

14 minut temu, pjk11 napisał:

A to nie jest ten dziad Joker pod inną nazwą? Bo buteleczka i header strony na to wskazuje.

 

Pozdro

A dobre pytanie w sumie...

 

Ujmę to tak - kupiłem przy okazji ten zestaw i go używałem.

Klejąc nim nie cierpiałem przy tym, kleiło się OK. Przy Jokerze to cierpię, jeśli mam go używać.

 

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

2 godziny temu, Patryk Sokol napisał:

A dobre pytanie w sumie...

 

Ujmę to tak - kupiłem przy okazji ten zestaw i go używałem.

Klejąc nim nie cierpiałem przy tym, kleiło się OK. Przy Jokerze to cierpię, jeśli mam go używać.

 

 

A wiesz gdzie do tego modelu kupię oprócz  e bay i alibaby smiglo i akcesoria do niego stożek itp.

Teraz, Kubix_422 napisał:

A wiesz gdzie do tego modelu kupię oprócz  e bay i alibaby smiglo i akcesoria do niego stożek itp.

I jak skleic razem rozerwane skrzydlo tam jest jeszcze maly  kawałek między skrzydłami który mam   model który mam fms ranger.

20240116_163012.jpg

+ zepsuty zastrzał 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

11 godzin temu, Patryk Sokol napisał:

A dobre pytanie w sumie...

 

Ujmę to tak - kupiłem przy okazji ten zestaw i go używałem.

Klejąc nim nie cierpiałem przy tym, kleiło się OK. Przy Jokerze to cierpię, jeśli mam go używać.

 

 

Hmm ... do tej pory zawsze używałem Jokera CA + przyśpieszacz, więc nie mam porównania z innymi.
Jakie są szczególne widoczne różnice pomiędzy Joker vs inne ?
Pytam z czystej ciekawości.
 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

34 minuty temu, sbogdan1 napisał:

Hmm ... do tej pory zawsze używałem Jokera CA + przyśpieszacz, więc nie mam porównania z innymi.
Jakie są szczególne widoczne różnice pomiędzy Joker vs inne ?
Pytam z czystej ciekawości.
 

Też używam i używalem Jokera i dedykowanego przyspieszacza ale głównie do balsy .

Choć i do elaporu się zdarzało i przynajmniej do moich potrzeb jest w miarę dobry .Kiedyś dawno temu stosowalem też inne CA i nie widzę dużych różnic poza zapachem.Odnoszę wrażenie (może to tylko moje  subiektywne odczucie) że zapach jest bardzo intensywny .Bardziej niż innych CA.

Droższe kleje z pewnością będą jakościowo lepsze.

Ciekawe co inni koledzy napiszą.

Pozdrawiam.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

49 minut temu, sbogdan1 napisał:

Hmm ... do tej pory zawsze używałem Jokera CA + przyśpieszacz, więc nie mam porównania z innymi.
Jakie są szczególne widoczne różnice pomiędzy Joker vs inne ?
Pytam z czystej ciekawości.
 

Przyśpieszacz Jokera jest bardzo 'mokry'.

Tzn. ma dużo rozpuszczalnika i jak nim psikasz to przez to dłużej schnie, wolniej przyśpiesza i chętniej zabiela spoinę.

Dla porównania ten:
https://sklep.modelarnia.pl/p1324,przyspieszacz-aktywator-kleju-ca-150ml-kavan-kav56-9958-cz.html

 

Jest dużo bardziej suchy i mimo, że puszka mniejsza to wystarczy na dużo dłużej.

Z kolei CA od Jokera po prostu nędznie schnie, inne (np. Kavana, czy Uniflex) robią to szybciej i pewniej.

 

  • Dzięki 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Super ... dzięki Panowie za odzew, czasem lepiej podpytać niż wyważać otwarte drzwi.
Z tym zabielaniem to faktycznie tak jest, tworzy się wręcz zgorzelina, zwłaszcza jak zbyt dużo psiknie się przyśpieszacza.
Mam co prawda na to sposób, no ale trzeba w końcu wypróbować inny specyfik. 
Co do CA to w 99% używam super rzadki. 
 

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Tytuł został zmieniony na Czym skleić skrzydło z EPP
 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.