blackriver Opublikowano 9 Marca 2009 Opublikowano 9 Marca 2009 Setup do lotu: - serwa już były - odbiornik Corona 4 kanały 1-4 klapolotki (czyli gaz dopisany do lotki i zmiksowany flaperon) - zasilanie lipo 2s 350 mAh - reg. zasilania 4 g regler od szczotki (BEC 1 A) ustawienia w nadajniku: sailplane, lotki jw., lewa manetka zamiast gazu spoiler domiksowany do lotek i kierunek, prawa manetka lotki i ster wysokości, lewy przełącznik jednopozycyjny mikser fix do startu (lotki uniesione 1 mm do góry, kierunek 2 mm w prawo), na razie nie będę ustawiał faz lotu. Waga do lotu 129 kadłub + 166 skrzydła.... :? ... kalkulator... 295 g... eeeee, nie ma tragedii W weekend idę kretów poszukać... :crazy:
Rafal B. Opublikowano 9 Marca 2009 Opublikowano 9 Marca 2009 ewy przełącznik jednopozycyjny mikser fix do startu (lotki uniesione 1 mm do góry, kierunek 2 mm w prawo) Kierunek na prosto. na razie nie będę ustawiał faz lotu. Polecam, a jeśli nie chcesz to lotki ustaw jakieś 3 mm do dołu i tak lataj.
blackriver Opublikowano 9 Marca 2009 Autor Opublikowano 9 Marca 2009 kierunek na zero jest , fazy w sumie mogę ustawić, chyba nie przeszkadza - w instrukcji od Cockpita napisali żeby fazy ustawiać po oblocie :?: ...
Rafal B. Opublikowano 9 Marca 2009 Opublikowano 9 Marca 2009 Miałem 3 fazy ustawione: start, normal i termika. Start: lotki do góry plus korekta sterem wysokości. Normal: u mnie służyła do przelotów, lotki na zero plus korekta sterem wysokości. Termika: faza włączana zaraz po wzniesieniu modelu się do góry. Lotki do dołu i korekta sterem wysokości.
Patryk Sokol Opublikowano 9 Marca 2009 Opublikowano 9 Marca 2009 Pokaż fotki No i daj znać po oblocie, jak to lata
Czaro Opublikowano 9 Marca 2009 Opublikowano 9 Marca 2009 pewnie szybko w górę i szybko w dół. Cudów nie ma
TEQ Opublikowano 10 Marca 2009 Opublikowano 10 Marca 2009 Dlatego najlepiej kupić znakomite skrzydła od Czara :wink: :rotfl:
blackriver Opublikowano 11 Marca 2009 Autor Opublikowano 11 Marca 2009 Reklama :mrgreen: . Skrzydła same z siebie nic nie dadzą, wszystko musi być zrobione jak trzeba, dla przykładu kadłub Grota z tymi bebeszkami co mam we Wjagrze ważyłby ok 50g mniej. btw. jak się nauczę latać i lądować bezkarnie 8) , to się będę zastanawiał...
Czaro Opublikowano 11 Marca 2009 Opublikowano 11 Marca 2009 Dlatego najlepiej kupić odezwał się największy znawca tematu Decyzję o tym co najlepiej kupić, należy zostawić kupującym. Pani w szkole nie dopowiedziała, że socjalizm skończył się zanim jeszcze się urodziłeś? W obecnym ustroju każdy sam decyduje co dla niego jest najlepsze Na rozpoczęcie poważnego latania i tak Wjagra lepsza od chociażby Hypera, więc wcale nie uważam, że Marcin źle wybrałeś
TEQ Opublikowano 12 Marca 2009 Opublikowano 12 Marca 2009 Ale przecież Cezary gdzie byś nie napisał o wjagrze, tam piszesz, że model w ogóle nie szybuje itp. Słysząc Twoje opinie o tym Twoim świetnym skrzydle, wnioskuję że jest ono dużo lepszym wyborem. Więc jak tu nie wierzyć komuś o tak wysokim poziomie wiedzy? Bazuję, na tym co mówiłeś, przy okazji podpowiadając zakup Twojego świetnego skrzydła. A sam model wg. mnie bardzo fajny, widziałem w akcji, życzę miłych lotów :wink:
blackriver Opublikowano 12 Marca 2009 Autor Opublikowano 12 Marca 2009 ... i tak wszystko się sprowadza do tego, że jak latać się nie umie, to i NASA nie pomoże. Latać, latać, latać, i przesiadka na lepsze modele wtedy coś będzie dawała...
vik Opublikowano 12 Marca 2009 Opublikowano 12 Marca 2009 Czarek ma - mimo ze nie wystepuje z calkiem neutralnej pozycji (ale ja tez nie) - absolutnie racje. Wjagra ma profil MH-33crd. To jest profil do modeli szybkich ktory nie ma dopasowanej geometri do malych liczb Re tzn. maja kiepskie wlasciwosci przy malych prekosciach - a na tych lataja DLG. Profile AG so od poczatku projektowane z mysla o malych liczbach Re. W SG2 cale skrzydlo jest policzone tak aby wychodzac od AG455 u nasady osiagnac optymalny rozklad sily nosnej na calym skrzydle. W tym celu zostal obliczony zarowno obrys skrzadla jak i kolejne profile (AG46 AG47). W planach SG2 sa wrysowane liczby Re dla danego profilu. Na koncowce jest to 25000. "Normalene" profile przestaja pracowac przy ok Re 70 tys. Jak sie spojzy na te trzy profile to wyraznie widac jak w tych na koncowkach Drela przesuwa max grubosc i wysklepienie do przodu, zeby opanowac liczbe Re.
tomtom Opublikowano 12 Marca 2009 Opublikowano 12 Marca 2009 optymalizacja dla najniższych Re ? OK, ale przy ostrym wyrzucie mamy ok 30m/s (na YouTube wyniki pomiarów radarowych) , a wtedy Cd idzie ostro w górę i w efekcie możemy (teoretycznie) dorzucić trochę niżej . A to może i dobre przy słabym wietrze, ale jak wieje to dobalastowanie da gorszy wynik niz profil optymalizowany ciut wyżej. Czyli albo kompromis, albo dwa komplety skrzydeł
Patryk Sokol Opublikowano 12 Marca 2009 Opublikowano 12 Marca 2009 Ale przecież Cezary gdzie byś nie napisał o wjagrze, tam piszesz, że model w ogóle nie szybuje itp. Słysząc Twoje opinie o tym Twoim świetnym skrzydle, wnioskuję że jest ono dużo lepszym wyborem. Więc jak tu nie wierzyć komuś o tak wysokim poziomie wiedzy? Bazuję, na tym co mówiłeś, przy okazji podpowiadając zakup Twojego świetnego skrzydła.A sam model wg. mnie bardzo fajny, widziałem w akcji, życzę miłych lotów :wink: A daj sobie spokój... Dobra do rzeczy: optymalizacja dla najniższych Re ? OK, ale przy ostrym wyrzucie mamy ok 30m/s(na YouTube wyniki pomiarów radarowych) , a wtedy Cd idzie ostro w górę i w efekcie możemy (teoretycznie) dorzucić trochę niżej . A to może i dobre przy słabym wietrze, ale jak wieje to dobalastowanie da gorszy wynik niz profil optymalizowany ciut wyżej. Czyli albo kompromis, albo dwa komplety skrzydeł Niestety cała technika opiera się na sztuce kompromisu... Nie wiem jak inni, ale ja osobiście projektuje pod warunki (czyli mocny wiatr, słaby wiatr i tak dalej). Zobaczymy jak takie podejście się sprawdzi w praktyce. Oczywiście można optymalizować model tylko pod wyrzut (i tak projektowana wydaja mi się Wjagra), ale to nie daje dobrych efektów. Moje pierwsze wrażenie było, na temat tego modelu to było zdziwienie jak to w górę leci. Za to później jak zobaczyłem, jak w dół schodzi to pomyślałem, że w duszenie pilot wleciał. Niestety każdy lot wyglądał podobnie. I to właśnie była główna przyczyna, dla której pytałem się o wrażenia z lotów. A co do profili, to cały dżingiel z AGXX od SGII polega na tym, że wcale takich złych osiągów przy wysokich RE nie mają. Zresztą, przy Cz rzędu 0,1 AG455ct z klapą do góry ma mniejszy Cd, jak MH32 z klapą (i bez klapy takoż samo) więc i tu jest dobrze. Troszkę czasu spędziłem przy Profili, szukając różnych profili pod DLG i mało co może się zbliżyć do AG, a już na pewno nic nie działa lepiej. Cóż profesor Drela wiedział co robi... Oczywiście nie twierdzę, że nie ma lepszych profili, ale w zasadzie jestem pewny, że w Profili ich nie ma.
Rafal B. Opublikowano 12 Marca 2009 Opublikowano 12 Marca 2009 Oczywiście można optymalizować model tylko pod wyrzut (i tak projektowana wydaja mi się Wjagra), Wjagra była tak projektowana: miała latać szybko jak nie szybciej, musiała dobrze sobie radzić z obciążeniem 75 g/dm2 i dobrze szybować. Ale ja mam dobre wspomnienia z nią. Latanie nią można porównać do prowadzenia autobusu ale dało się nią pokrążyć i powalczyć. Będzie dobra jako rekreacyjny model.
blackriver Opublikowano 12 Marca 2009 Autor Opublikowano 12 Marca 2009 Będzie dobra jako rekreacyjny model. Za niewielkie pieniążki, do nauki rzucania. btw R-mini od Mateusza w końcu odebrałem, bardzo mi się kadłub podoba.
vik Opublikowano 13 Marca 2009 Opublikowano 13 Marca 2009 Ja wcale nie twirdze ze Wjagra to zly model - w swoim poprzednim wcieleniu wygrala nawet mistrzostwo swiata :-), ale chyba wszysca ktorzy latali lekkim modelem ze skrzydlem AG potwierdza ze to inne latanie. To nie jest tak ze profile AG nie byly liczone na duze predkosci, ale byly liczone tez na male, a MH33 nie. Co nie znaczy ze sie nie nadaja. N.p. MH32 byl liczony jako profil dla pylonow swietnie sie sprawdzil w F3J - takze na malych predkosciach. Martin Häpperle (MH) zajmuje sie glownie pylonami i latajacymi skrzydlami. Re 50000 i Re 300000 z xfoil
krzysiek w Opublikowano 13 Marca 2009 Opublikowano 13 Marca 2009 Wjagra była tak projektowana: miała latać szybko jak nie szybciej, musiała dobrze sobie radzić z obciążeniem 75 g/dm2 kolejne skzydla od spawarki?? Czy skoro Rmini latal na mh33 to producet uznal ze wiagra tez bedzie latac i dal ten sam profil??
Rafal B. Opublikowano 13 Marca 2009 Opublikowano 13 Marca 2009 kolejne skzydla od spawarki?? Czy skoro Rmini latal na mh33 to producet uznal ze wiagra tez bedzie latac i dal ten sam profil?? Inaczej to się odbywało. Jako że dlg parę lat temu raczkowało i za bardzo nikt nie interesował się co było na zachodzie. Został zrobiony krajowy wyrób i on się sprawdzał bo wszyscy latali na tym samym. Wjagra powstawała z tej "samej" spawarki co rmini. Wiec obrysy skrzydeł takie same lecz różne wykonanie. I dopiero wtedy pojawił się Radek z AG.
blackriver Opublikowano 14 Marca 2009 Autor Opublikowano 14 Marca 2009 Jak będzie jutro słonecznie, to idę ulotnić Wjagrę. Nie wiem czy będą fotki, ale dam znac jak lata. (chyba że mi akku w nadajniku zdechło do końca).
Rekomendowane odpowiedzi
Zarchiwizowany
Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.