Robert Tomzik Opublikowano 8 Lipca Opublikowano 8 Lipca Witam Odrazu mowię, że nic z handlowek nie dobiorę Potrzebuje na serwo wykonać dość nietypowy orczyk, średnica 14mm, wysokość 7mm. Materiał tworzywo o wysokiej wytrzymałości (musi być izolatorem elektrycznym). We wszystkich serwach lub przynajmniej w większości kształ zębatki na serwie / w orczyku jest taki sam lub zbliżony. Tylko co to za zębatka??? Kształt zęba, moduł, rysunek cokolwiek - poratujcie proszę Z góry dziękuję.
Marek_Spy Opublikowano 8 Lipca Opublikowano 8 Lipca To jest wielowypust a nie zębatka nie oglądałem pod mikroskopem ale chyba trójkąt i pasowanie ciasne, ABS lub coś podobnego powinno dać rade
stan_m Opublikowano 8 Lipca Opublikowano 8 Lipca Dźwignia serwa ma wyfrezowany wielowypust i w ten sposób jest osadzona na wale serwomechanizmu. Wielowypust posiada określoną ilość zębów w oznaczeniu cyfrowym z literą „T” i przypisaną do konkretnych serw. I tak: „25T” – posiada 25 zębów i jest nazywany „wielowypustem Futaby”. Oprócz niej dotyczy: Align, BK, Blue Bird, KST, MKS, Power HD, Savox, Traxxas, Turnigy ... „23T” – posiada 23 zęby i dotyczy Spektrum i JR „24T” – posiada 24 zęby i dotyczy Hitec Twój orczyk można wykonać z gładkim otworem i zamontować wkrętami od góry na fabrycznie oryginalny (dobrany z zestawu w pudełku serwa) orczyk serwa. Robiłem tak wielokrotnie.
RomanJ4 Opublikowano 8 Lipca Opublikowano 8 Lipca Aby wykonać takie złącze w metalu potrzebny jest albo przeciągacz(otwory przelotowe) albo dla nieprzelotowych tzw (z ang) rotary broach(przepychacz obrotowy) z odpowiedniego dla potrzeby kształtu końcówką. U nas raczej mało dostępne, prędzej samoróbka... Jak to działa.. https://www.polygonsolutions.com/how-rotary-broaching-works/
Marek_Spy Opublikowano 9 Lipca Opublikowano 9 Lipca przy okazji znowu się czegoś dowiedziałem ze nawet tu są normy ale używanie oryginalnego wielowypustu i dodatku tez stosowałem z powodzeniem i chyba to najlepsze rozwiązanie
Robert Tomzik Opublikowano 9 Lipca Autor Opublikowano 9 Lipca Dziękuje za odpowiedzi Będę używał serw TowerPro MG946R. Doczytałem, że posiada 25 wypustów czyli wyglada na to, że będa pasowały wszystkie poniższe orczyki tak? 22 godziny temu, stan_m napisał: „25T” – posiada 25 zębów i jest nazywany „wielowypustem Futaby”. Oprócz niej dotyczy: Align, BK, Blue Bird, KST, MKS, Power HD, Savox, Traxxas, Turnigy ... Co do narzędzia pomyślałem, że kupię zębatkę stalową do jakiegokolwiek serwa w tym standardzie, czoło zatoczę lekki stożek do środka i zrobie coś w rodzaju przeciągacza jednostopniowego. Możecie polecić coś ze stalową zębatką, tam gdzie zakładany jest orczyk?
cZyNo Opublikowano 9 Lipca Opublikowano 9 Lipca takie coś można zrobić z płyty z włókna szklanego, jakiegoś tworzywa dość twardego ale bez przesady , albo ja po prostu drukuje z nanocarbonu (możesz poeksperymentować z podobnymi materiałami ale dielektrycznymi). Wykonujesz detal bez wielowpustu - tylko otwór o średnicy podstaw zębów. Przykładasz do zębatki serwa i dokręcasz śrubką. Przy właściwym dobraniu materiału wielowypust sam sie robi. Sprawdza sie bezproblemowo w długich okresach czasu.
Robert Tomzik Opublikowano 9 Lipca Autor Opublikowano 9 Lipca 44 minuty temu, cZyNo napisał: takie coś można zrobić z płyty z włókna szklanego, jakiegoś tworzywa dość twardego ale bez przesady , albo ja po prostu drukuje z nanocarbonu (możesz poeksperymentować z podobnymi materiałami ale dielektrycznymi). Wykonujesz detal bez wielowpustu - tylko otwór o średnicy podstaw zębów. Przykładasz do zębatki serwa i dokręcasz śrubką. Przy właściwym dobraniu materiału wielowypust sam sie robi. Sprawdza sie bezproblemowo w długich okresach czasu. Też jest to rozwiązaniem dam znać co finalnie udało się osiągnąć i z jakim skutkiem.
Rekomendowane odpowiedzi