Skocz do zawartości

Podział modeli na klasy.


pepcio

Rekomendowane odpowiedzi

Gdzie mogę znaleźć źródło informujące o precyzyjnym podziale modeli lotniczych. Na przykład Wikipedia w podziale modeli na klasy podaje kategorie F.... To jest da mnie jasne, ale są takie określenia dla modeli np. silnikowych  klasy .10-.15 , .21-.30 itd. ( czy chodzi tu o wielkość ?)oraz pokrewne dotyczące np. deproniaków. Tego podziału nie mogę namierzyć. A głupio nie wiedzieć.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rosmiar .10- .15 to pojemność silnika spalinowego w calach szesciennych. Im wiekszy model tym wiekszy silnik jest potrzebny. Historyczne uwarunkowanie polega na tym ze model (kit/ drewno) do budowy spaliniaka to koszt 1/3 - 1/4 ceny samego silnika. Więc modelarze którzy nabyli np silnik .46 budowali często modele w tym rozmiarze po tym jak jeden model się rozbił i wystarczyło przełożyć drogocenny silnik do innego zestawu. Więc klasyfikacja po rozmiarze silnika była pomocna. Oczywiście trenerek na silnik .46 był dużo większy niż akrobat że względu na dynamikę lotu przy wykorzystaniu tej samej mocy w innym gabarycie. 

 

W depronowcach nie stosuje się takiej klasy - bo nie stosuje się napędu spalinowego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Trochę to porąbane. Jak można sobie życie tak utrudniać. To chyba tak trzeba to odczytywać przeliczając.

1 cm3 = 0,061 cala sześciennego

To znaczy ,że ten silnik elektryczny powyżej jest odpowiednikiem silnika spalinowego 3,5 cm3 - 5 cm3.

.46 to nic innego jak spalinowy 7,5 cm3. 

Nic dziwnego, że kiedyś spadł amerykański samolot do oceanu z braku paliwa bo w Europie pomylili galony z litrami.

  • Lubię to 1
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Kwestia przyzwyczajenia. Ja osobiście silniki jeszcze potrafię na szybko w głowie sobie przetrawić jaki jest jaki, z cali na cm, ale śmigła?! W życiu! Tak się przyzwyczaiłem że zawsze jest wymiar w calach że muszę się dobrze pogłowić żeby mniej wiecej przeliczyć to na centymetry. Ale nikt nigdzie nie podaje już zazwyczaj wymiaru śmigła w jednostkach metrycznych. Zazwyczaj i wszędzie jest w calach. I jest mi z tym dobrze.  ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.