Skocz do zawartości

Jak sprawdzić "pakiecik" ?


Norbert
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Chcę się upewnić . Jaki jest max. dopuszczalny prąd ładowania  w ładowarce Imax B6 SkyRC 50W dla aku Lipol 6S ? 1C ? Nawet wygodniej będzie mi ładować szeregowo . Bo gdyby równolegle to musiałbym później doładowywać w trybie Balance każdy pakiet z osobna .

 

Ładowanie szeregowe jest OK - gdy wszystkie 3 pakiety mają taką samą pojemność. Jeżeli spróbujesz ładować taki pakiet 6S bez balansera to ten pakiet 2S który naładuje się pierwszy będzie do końca procesu ładowania całości przeładowany - a to kończy się bardzo paskudnie.

 

Jak podłączysz równolegle - to łączysz zarówno główne przewody prądowe a następnie przewody balanserów (też równolegle) - i taki układ też ładujesz z balanserem. Taki układ po procesie ładowania jest idealnie zbalansowany - nie trzeba tego już poprawiać - no chyba że blanser w ładowarce jest do d...

 

EDIT: i jeszcze wyjaśnienie - ograniczenie 1C wynika z pakietu a dokładnie związany jest z jego pojemnością - i nie ma żadnego ale absolutnie żadnego związku z możliwościami ładowarki. Mylisz pojęcia...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem . Czyli szeregowo max. prąd ładowania 3,2A a równolegle 5,0A . A co z tą tabelą ? Znalazłem kiedyś w internecie instrukcję po polsku do Imaxa z tą tabelką . Ale w tej instrukcji tej tabeli już nie ma http://redberet.pl/templates/images/files/3129/powerbean-1152202406.pdf

 

Ale wydaje mi się że i tak moc tej ładowarki będzie ograniczała ten prąd dla 6S . 50W : 25,2V = 1,98A . Dla 2S mogłoby być max. 5A  ( 50W : 8,4V= 5,95A . W tym przypadku 1C czyli 3,2A .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bejo, koledzy z sąsiedniego forum mówią to samo, 2A dla 6S to max http://rc-fpv.pl/viewtopic.php?t=43994

 

Dla 2S wyjdzie Ci nieco dłużej. Pytanie gdzie tak bardzo Ci się spieszy? :D

 

 Kiedyś już była o tym mowa i dyskusja . Jak lepiej ładować aku Lipol ? Szeregowo czy równolegle ? Zdania były podzielone . Jedni ładują tak a drudzy tak . Szeregowo używając trybu Balance są widoczne napięcia wszystkich 6-ciu ogniw . Równolegle tego nie widać . W tym konkretnym przypadku który sposób byłby lepszy ? Ma to jakieś znaczenie dla pakietów czy też ładowarki ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego tak sądzisz ?  Jakoś przez 45 lat  nic się nie stało . Jaki sens ma ładowanie  co najmniej pół dnia każdego pakietu z osobna by polatać pół godziny ? Skoro jest możliwość znacznie skrócić ten czas ładując trzy pakiety naraz . Gdyby to było niemożliwe to i owszem . Ale jest to możliwe .

 

Ładowałem wcześniej  aku 2S szeregowo i równolegle o nieco mniejszej pojemności 1200mAh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Jakoś przez 45 lat  nic się nie stało .

To chyba o NiCd mówisz...

 

Jaki sens ma ładowanie  co najmniej pół dnia każdego pakietu z osobna by polatać pół godziny ?

Wielowyjściowa ładowarka jest tu właściwym rozwiązaniem. Po coś je wymyślono, skonstruowano i sprzedają się dobrze. Mam, używam, polecam. Nie ma problemów, czy pakiety takie same, czy zupełnie inne - 4 x 6S, 4 x 50W, 4 x 6A na kanał max. wystarcza w zupełności nawet do sporych pakietów.

 

Ale jest to możliwe .

 

Ładowałem wcześniej  aku 2S szeregowo i równolegle o nieco mniejszej pojemności 1200mAh .

Nikt nie jest nieomylny - możliwości popełnienia błędu są tu znacznie poszerzone, a konsekwencje mogą być... każdy wie, po co pisać  :(.

Np. dość łagodne:

http://www.heli-team.pl/forum/download/file.php?id=5374&mode=view

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

To chyba o NiCd mówisz...

 

Wielowyjściowa ładowarka jest tu właściwym rozwiązaniem. Po coś je wymyślono, skonstruowano i sprzedają się dobrze. Mam, używam, polecam. Nie ma problemów, czy pakiety takie same, czy zupełnie inne - 4 x 6S, 4 x 50W, 4 x 6A na kanał max. wystarcza w zupełności nawet do sporych pakietów.

 

Nikt nie jest nieomylny - możliwości popełnienia błędu są tu znacznie poszerzone, a konsekwencje mogą być... każdy wie, po co pisać  :(.

Np. dość łagodne:

http://www.heli-team.pl/forum/download/file.php?id=5374&mode=view

 

Czy te obawy są czymś uzasadnione ? Bo czym by się różniło ładowanie każdego z trzech pakietów 2S 3,2Ah z osobna prądem 1C od ładowania ich jednocześnie połączonych szeregowo prądem 2A albo równolegle prądem nieco ponad 0,5C  ( suma pojemności trzech pakietów 3,2Ah ) ?

 

Nie wiem jak to wygląda w praktyce ? Podczas ładowania równoległego gdyby było uszkodzone któreś z ogniw ładowarka to wykryje ? Czy każde z trzech ogniw naładuje dokładnie do 4,2V ? Może zdarzyć się coś takiego że jedno z ogniw ( uszkodzone ) by przeładowała do 4,4V . Drugie normalnie do 4,2V . I trzecie do 4,0V ?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy te obawy są czymś uzasadnione ? Bo czym by się różniło ładowanie każdego z trzech pakietów 2S 3,2Ah z osobna prądem 1C od ładowania ich jednocześnie połączonych szeregowo prądem 2A albo równolegle prądem nieco ponad 0,5C ( suma pojemności trzech pakietów 3,2Ah ) ?

 

Nie wiem jak to wygląda w praktyce ? Podczas ładowania równoległego gdyby było uszkodzone któreś z ogniw ładowarka to wykryje ? Czy każde z trzech ogniw naładuje dokładnie do 4,2V ?

Mylisz ładowanie równolegle z szeregowym. Przy łączeniu równoległym 1C oznacza większy prąd bo pojemność mAH jest większa niż przy ładowaniu szeregowym gdzie napięcie się zwiększa ale pojemność mAh pozostaje taka sama. 

 

Jak masz dobry balanser jak np hyperion Eos LBA 10 lub Raytronic B6 to one wykryja uszkodzone ogniwo i przerwa proces ładowania niezależnie od połączenia. Jak jest w ładowarkach - nie wiem - od zawsze polegam na zewnętrznych balanserach.

 

W trybie balance charge ładowarka wykryje różnice na ogniwa i będzie balansowac. I'm gorzej rozjechane ogniwa tym ten proces jest dłuższy.

 

Ładowarki wielokanalowe to bardzo dobry krok pośredni. Dla kogoś kto ma jeszcze mało pakietów a jednocześnie nie czuje się pewnie w temacie ładowania równoległego.

 

Ale jest magiczna bariera gdzie kwestia wyjścia na latanie pomimo 4 ładowarek 4 kanałowych byla kwestia kilku godzin... wiec naturalnym jest przejście na ładowanie równolegle.

 

Gdy czyta się fora zagraniczne to odnoszę wrażenie ze łączenie szeregowe jest popularne w układach gdy ktoś kupuje 2 identyczne pakiety np 5s aby uzyskać 10S i od początku traktuje je jako pakiet 10S. Niestety z czasem pakiety użytkowane oddzielnie zawsze będą się delikatnie rozjeżdżać (jak i same poszczególne ogniwa w pakiecie). I później łączenie ich na chybił trafił w kombinacje szeregowa do ładowania będzie powodować problemy z balansowaniem.

 

EDIT: Chyba jednak nie mylisz - źle zrozumiałem Twoja wypowiedz i skreśliłem mój błędny wniosek.

 

I rzeczywiście w tym konkretnym przypadku przy łączeniu równoległym maksymalny prąd 5A jaki może dać Twoja ładowarka będzie tylko 0.5C pakietu - i jest to bezpieczne - ale ładowanie będzie trwać 2 godziny + balansowanie jeżeli takowe będzie potrzebne.

Ładowanie 6S będzie prądem 2A (0.6C) - bo masz ograniczenie do 50W mocy ładowarki - nadal będzie trwać podobnie + na pewno będzie balansowanie rożnych ogniw. Takie balansowanie może trwać i godzinę jak moc balansowania ładowarki ograniczona jest np do 1W...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wetnę się w tą dyskusję żeby nie zakładać nowego wątku.

 

Chciałby żeby mi ktoś uprzejmy wytłumaczył jak to z tą rezystancją wewnętrzną pakietu jest. (bardzo proszę o ewentualną odpowiedź jak dla humanisty)

 

Mam dwa pytania dotyczące rezystancji pakietu(cel):

 

Pytanie pierwsze:

Czy jak ładowarka pokazuje dla poszczególnych cel rezystancję na poziomie 1mW, 2mW, 2mW, 1m

to oznacza, że pakiet jest dobry czy nadaje się tylko do utylizacji.

 

Drugie pytanie.

Nowiutki pakiet 3s został pierwszy raz naładowany z balanserem i każda cela niby miała 4,20V. Nie odłaczając pakietu przeszedłem do sprawdzenia rezystancji i ładowarka pokazała 20mW, 18mW, 16mW. Po tym sprawdzeniu zmienił się od razu balans na poszczególnych celach. Pokazało 4,17V, 4,18V, 4,17V.

Przeszedłem (nic nie odłączając) do ponownego ładowania pakietu. Weszło jakieś 35mAh i ładowarka znów pokazała 4,2V na wszystkich celach.

Znów sprawdziłem rezystancję i tym razem okazało się że jest 35mW, 30mW, 29mW, a tym razem na wszystkich celach było już 4,20V.

 

No i teraz to pytanie. Czy to normalne, że rezystancja tak się zmienia? Czy może to wina ładowarki, a może samego pakietu?

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jak ładunek dostarczany jest to pakietów? Głównymi przewodami prądowymi - czy przewodami balanserow. Mi to wyglada ze wszystko miedzy plytka a pakietem idzie przez zlacze balansera.

Zdaje się, że prądowe to trza se rozgałęzić samemu osobno. To płytka balansowania, nie ładowania. Ale może ładować też się da, tylko małym prądem...?

 

Wetnę się w tą dyskusję żeby nie zakładać nowego wątku.

 

Chciałby żeby mi ktoś uprzejmy wytłumaczył jak to z tą rezystancją wewnętrzną pakietu jest. (bardzo proszę o ewentualną odpowiedź jak dla humanisty)

 

Mam dwa pytania dotyczące rezystancji pakietu(cel):

 

Pytanie pierwsze:

Czy jak ładowarka pokazuje dla poszczególnych cel rezystancję na poziomie 1mW, 2mW, 2mW, 1m

to oznacza, że pakiet jest dobry czy nadaje się tylko do utylizacji.

 

Drugie pytanie.

Nowiutki pakiet 3s został pierwszy raz naładowany z balanserem i każda cela niby miała 4,20V. Nie odłaczając pakietu przeszedłem do sprawdzenia rezystancji i ładowarka pokazała 20mW, 18mW, 16mW. Po tym sprawdzeniu zmienił się od razu balans na poszczególnych celach. Pokazało 4,17V, 4,18V, 4,17V.

Przeszedłem (nic nie odłączając) do ponownego ładowania pakietu. Weszło jakieś 35mAh i ładowarka znów pokazała 4,2V na wszystkich celach.

Znów sprawdziłem rezystancję i tym razem okazało się że jest 35mW, 30mW, 29mW, a tym razem na wszystkich celach było już 4,20V.

 

No i teraz to pytanie. Czy to normalne, że rezystancja tak się zmienia? Czy może to wina ładowarki, a może samego pakietu?

Po pierwszym sprawdzeniu wynik wiarygodny, zmniejszenie napięcia spowodowane krótkotrwałym obciążeniem ogniw przy pomiarze rezystancji (inaczej się nie da), tę funkcje ładowarka realizuje samoczynnie po poleceniu wykonania pomiaru. Troszkę energii zostaje zużyte na ten pomiar.

Przy drugim sprawdzeniu dwie możliwości :

 - ładowarka pewnie zgłupiała... To jest możliwe w niedopracowanych programach lub prockach "wtaroj sort". Moja głupieje co jakiś czas w trakcie ustawiania, pokazując na wyświetlaczu scenki z życia mrówek, dżdżownic i pająków. Wyłączam, włączam po 5-ciu sekundach (reset procka) i robale uciekają, pojawiają się właściwe cyferki. Aż do następnego razu.

 - jest możliwe i nawet spotykane takie początkowe zachowanie kilkukrotnie "dociąganych" ogniw. Gdybyś je trochę rozładował, tak do 4,1V powiedzmy, to wynik byłby niższy. Rezystancja wewnętrzna ogniw nie jest stała w ciągu cyklu, pod koniec bardzo znacznie rośnie i wtedy ogniwko może ucierpieć, gdy nadal doić go łapczywie. Na początku cyklu, zwłaszcza w nowych ogniwach rezystancja może spadać, przyjmując najniższą wartość przy napięciu zależnym dość znacznie od temperatury ogniwka. Najkorzystniejsza temperatura dla lipolek to 20...26*C (większość charakterystyk w kartach katalogowych podawana jest dla 20 lub 23*C). Przechowywać na dłużej natomiast lepiej w chłodzie, tak 0...5*C, czyli na dole lodówki.

 

Jak masz pakiet 1 miliom na którymś ogniwie, to są takie możliwości:

 - duży pakiet (tak powyżej  5000 mAh) doskonałej jakości, albo mniejszy jeszcze lepszej.

 - mały pakiet będący dziełem kosmitów, skontaktuj się niezwłocznie z np. Teslą (tymi od aut elektrycznych), nie schodż w ofercie poniżej bańki dolców za sztukę. Nie mów, skąd go masz  ;). Uważaj bardzo, żeby nie zrobić zwarcia przewodów wychodzących z tego pakietu, bo to mógłby być natychmiastowy start do krainy wiecznych lotów.  

 - masz przeciętną ładowarkę z przeciętnymi szajbami, normalka. Ale nie daj się nabrać  ;) (to tak żartem trochę)

 - SLS X-tron 4S 5200 mAh dobrze zaformowany po kilku cyklach małym prądem. Rozładowany do 14,5V uruchamia Diesla bez trudu... Miodzio  :D.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Duży/ mały pakiet - można to łatwo zweryfikować samemu mierząc rezystancje pojedynczych pakietów a następnie połączonych równolegle. W przypadku tych drugich wartości będą zdecydowanie nizsze.

 

Ja osobiście zawsze sprawdzam na pakietach naładowanych, żeby później się nie zastanawiać czy zmiana wynika że zużycia czy innych czynnikow.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.