Skocz do zawartości

Czyszczenie i konserwacja starych gratów


MASK
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

  • Odpowiedzi 41
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Opublikowane grafiki

Myjka ultradźwiękowa + Seaclean James'a. Z racji uprawiania innego hobby stosuję to często i przedmioty, które zalegały w ziemi kilkaset lat wyglądają perfekcyjnie po 3 minutach procesu. Seaclean nie trawi i nie wchodzi w reakcję, co jest w przypadku silnika najważniejsze.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 2 tygodnie później...
  • 3 tygodnie później...

Dzięki panowie za podpowiedzi dotyczące myjki. Jeśli chodzi o płyny do podłóg, to wiele z nich zawiera amoniak pod wpływem którego stopy aluminium ciemnieją. Natomiast rzeczywiście świetnie działają na elementach stalowych i stopach miedzi. Dodatkowo zauważyłem, że stopy aluminium ciemnieją również w kąpieli z samym płynem do mycia naczyń podgrzanej do temperatury >50°C. Na pewno wiele zależy też od samego detergentu, ale nie zamierzam testować wszystkiego co jest na rynku. Na razie nie sprawdzałem działania proszku do prania ani gotowych kąpieli do myjek.

idfx testowałeś stopy aluminium w tym płynie? Pytam, bo aluminium stało się powszechne dopiero pod koniec XIX w, więc raczej nie znajdziesz go pośród swoich archeologicznych wykopalisk. Nie chcę kupować czegoś co mi się nie przyda.

 

Edit: literówka

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

aluminium stało się powszechne dopiero pod koniec XIX w, więc raczej nie znajdziesz go pośród swoich archeologicznych wykopalisk

 

nawet gdyby jakimś cudem użytkowe metaliczne aluminium (bo uzyskano go praktycznie dopiero w 1886 przez elektrolizę tlenku glinu w stopionym kriolicie) trafił do ziemi wcześniej, to jak wskazują choćby wykopaliska wraków samolotów z czasu IIWŚ, byłby praktycznie rozłożony na sole.

 

w czasie mycia w myjce nie mogą znajdować się inne metale kolorowe jak mosiądz, brąz czy miedź bo reagują z alu.

 

można czasem nawet przy niefortunnym dobraniu składników krzywdę zrobić sobie lub przedmiotowi

photo.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z aluminum zależałym w ziemi nie jest tak źle. Wszystko oczywiście zależy od gleby i kwasowości, ale np. monety "miedziane" czasami przypominają krążek metalu i dopiero wrzucenie zdjęć mikroskopowych do programu pozwala je skatalogować i jakoś nazwać. Aluminiowe z tego samego okresu potrafią być w zadowalającym stanie, ale bywa i tak, że rozpadają się w rękach na proszek.

 

Środek, którego używam jest wyłącznie naturalny z glonów morskich i jakiś cytrusów, nie ma obawy o nadżerki czy jakieś wypadki. Próbowałem użyć bardzo silnego środka używanego do czyszczenia starych maszyn, ale tu już bez rękawiczek się nie obeszło i był to istny rzeźnik dla metalu. Szybko odpuściłem.

 

Jeśli chodzi o ultradźwięki i wspomniany środek, tak mniej więcej wygląda moneta po kilku minutach w myjce (po wykopaniu była czarna i nieczytelna, obklejona skorupą osadów).

 

mcbw.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

 

27nc.jpg

 

Uploaded with ImageShack.us

 

Spróbuję w pracy znaleźć jakieś mega utytłane aluminium, z zaschniętymi smarami itp. Sprawdzę i napiszę coś więcej.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 11 miesięcy temu...

Wyczyściłeś go kąpielą w płynie chłodniczym? To jest silnik benzynowy? Ten pionowy cyngwajs służy do ustawiania zapłonu? 

 

Płyn chłodniczy, to już historia, czyszczę w myjce ultradźwiękowej.

Tak, to silnik benzynowy, a ta dźwignia, to rzeczywiście do ustawiania zapłonu :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 1 rok później...

Wpadł mi w łapki taki Cox Medalion. Silnik totalnie zaklejony rycyną, z trudem można było przekręcić śmigłem. Rycyna wręcz kapała z niego.

 

post-19031-0-73381300-1465419449_thumb.jpg

 

 

Po rozbiórce całość powędrowała do kąpieli. Jak widać niezła zupka. Należy zwrócić uwagę na dokładne umycie dyszy rozpylacza i jej udrożnienie.

 

post-19031-0-55296900-1465419555_thumb.jpg

 

Po kąpieli o wiele lepiej to wygląda.

 

post-19031-0-72746800-1465419689_thumb.jpg

 

I w pełnej krasie

 

post-19031-0-86979300-1465419667_thumb.jpg

 

Teraz wał obraca się jak po masełku. Słychać i czuć kompresję więc pozostało tylko odpalenie. Wkrótce

 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Z tego co widzę oryginalnie śmigło było dokręcane śrubą do walu. U mnie ktoś wkręcił szpilkę w wal na stale a śmigło dokręcane jest nakrętka. Niestety gwint na tej szpilce już jest mocno zmęczony i nie wiem co zrobić. Czy spróbować wykręcić szpilkę z wału?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja mam Bransona 2510 z elektronicznym timerem o pojemności 2,8L. Dla mnie bardzo ważna jest grzałka. W zasadzie nie zaczynam czyszczenia zanim temperatura kąpieli nie osiągnie przynajmniej 50°C. Używam płynu Branson MC-3.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.