Skocz do zawartości

Manta 1m DLG


rapier

Rekomendowane odpowiedzi

Tym bardziej ze pylonik w kadlubie nie ma ksztaltuV pod skrzydlo ze wzniosem

 

Akurat to nie problem zawsze można zrobić.

 

Ja proponuje zrobić tak jak zawsze robiłem i zawsze mi sie to sprawdza. Po prostu wklejam nakrętki od śrub pod pylonik i już. Oczywiście warto w takiej sytuacji wzmocnić pylonik jedną do dwóch warstw węgla.

 

A teraz jak ja robie V.

Gdy mam już mocowanie skrzydła zrobione to oklejam spód skrzydła taśmą klejącą i pastuje ją pastą do butów (oczywiście oklejam tylko w pobliżu środka płata tak po 2 cm na stronę). Gdy to zrobię szlifuję pylonik lekko papierem ściernym by powierzchnia jego stała sie chropowata. Teraz rozrabiam żywice z dużą ilością mikrobalonu, nakładam na pylonik, dokręcam skrzydło, czekam aż wyschnie, szlifuję i cieszę się bo mam idealne łoże pod skrzydło.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 99
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

:)

Przyznam sie ze zrobienie loza w ten sposob tez rozwazalem jako dodatek do "rurek" ale skoro mowicie ze mozna sie bez nich obejsc i sie to sprawdzi i wytrzyma to nie bede sobie komplikowal zycia. Pylonik jest dosc solidny bo oprocz dodatkowego paska tkaniny weglowej i rowingu jest tam ciut wiecej zelkotu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Rurki takie można całkiem łatwo zrobić.

Ostatnio parę rurek zwinąłem do tego celu zwinąłem.

 

Moja metoda wygląda tak:

1.) Nakłada się rozdzielacz na śrubę (musi być metalowa, bo nylon się lubi ukręcać przy wyciąganiu i dłuższa niż ma być rurka).

2.) Wycina się potrzebny fragment tkaniny węglowej (w moją przypadku była to home-made multiaxialna 200g, czyli 2xjednokierunkowa 100g/m2 złożona pod kątem 90st) na rurkę i trochę większy szkła (może być nawet 25g/m2, jest tylko po to, żeby trzymał węgiel przed rozwijaniem).

3.) wszystko się razem układa na stole i przesącza

4.) zawija się wszystko na śrubę.

5.) Nakłada się koszulkę termokurczliwą i wrzuca do piekarnika. Potem tylko wykręcić ze środka śrubę i ma się gotową rurkę do tego od razu z gwintem. Po zrobieniu 2-3 rurek wychodzi to naprawdę ładnie :-)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Po dluzszej przerwie Manta doczekala sie dzwigni sterow, popychaczy, loza skrzydla i zamontowanych serw.

Ojj ciasnawo sie robi.Kilakrotnie podchodzilem do rozmieszczenia serw i mysle ze znalazlem to optymalne.O ile serwa sie mieszcza to rozmieszczenie ich tak aby sobie nie przeszkadzaly jest juz nie lada sztuka..

A tak wszystko prezentuje sie na kilku fotkach. Co pradwa na fotkach tego nie widac ale w kadlubie juz siedzi BEC

y6hz90.jpg

y6hzdy.jpg

y6hzd3.jpg

y6hzd5.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

No i stalo sie.

Modelik tak sie prezentuje w terenie

 

y6xda8.jpg

 

y6xdaa.jpg

 

y6xda9.jpg

 

y6xdae.jpg

 

Jeszcze bez serw na lotkach ale juz pierwsze wstepne loty za nim. Modelik zapowiada sie super a przynajmniej widac w nim potencjal. Ladnie szybuje choc brak lotek byl odczuwalny bo modelik krecil w lewo zapewne z powodu minimalnie ciezszej polowki skrzdla ( kolek, wzmocnienie ). Niestety bede musial SC przesunac do przodu- samo wyposazenie nie styklo, choc wydawalo mi sie ze jest OK . Brakuje naprawde niewiele ale jednak...

Proby startu DLG natomiast byly mizerne. Bo model choc ladnie szybowal to podczas startu mial tendencje do przewalenia sie przez skrzydlo. I tu pytanie...Gdzie tkwi najbardziej prawdopodobna przyczyna. Skladam to na niewlasciwe wywazenie ale Ci co lataja DLG pewnie mieli nie raz takie przypadki. Cos jakby korek po wyrzucie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ztym kręceniem w lewo to wydaje mi się, że na jednym ze zdjęć widać, że masz krzywo wklejony statecznik pionowy.

Stateczniki sa wklejone jak najbardziej OK

 

A jak były zablokowane lotki? Nie wpadały w flatter lub coś podobnego? I czy jak chwycisz za kadłub to skrzydłem możesz ruszyć?

 

Na jednym ze zdjec widac ze sa po prostu sklejone tasma malarska. O flaterze nie moze byc mowy - nie ta sila i predkosc. Skrzydla siedza w kadlubie jak wmurowane.Wszystko jest sztywne i rowno.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Miałem takie przygody, jak próbowałem dawno temu rzucać klasycznym szybowcem uszatkiem. Prawdopodobnie jest to spowodowane za małą statecznością kierunkową, lub/i złą techniką rzutu.

Patryk dobrze radzi. Ustawienie na moment wyrzutu steru kierunku w prawo powinno pomóc.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja myślę że to technika rzutu powoduje te przewałki na płat czy plecy.

 

Wystarczy tylko że dam rzucić zuni koledze czy dziewczynie którzy nigdy nie rzucali i za każdym razem mam po ich rzucie model na plecach.

 

Trzeba trochę rzucanie poćwiczyć i powinno być ok (no chyba że już miałeś kilka modeli dlg i rzucać umiesz )

 

W grocie dlg na stateczniku kierunku mam profil (nie wiem jaki ale wyraźnie profil wypukło płaski lub wypukło wklęsły nawet) który niejako dociska model do osi obrotu rzucającego.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

problem ze sztywnością rurki węglowej

To jest ta Bartkowa ultralekka rurka??

Ja tez mialem problemy z rzutami, błedem okazałą sie zginana reka przy wypuszczaniu modelu,a co do uszatkow to mi sie wydaje ze to jest to samo bo jak rzuca sie uszatkiem i ma sie reke prostoladle do ziemi to model jest odchylony od poziomu o kat wzniosu

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • 3 tygodnie później...
  • 1 rok później...

Witam

Ferie od jutra, więc postanowiłem sobie zbudować ten cudny modelik. Mam takie pytanie, czy do zrobienia kadłuba mogę użyć jakiejś szmaty ( np. chustka ) i do środka dać trochę wręg, czy lepiej zrobić zwykły balsowy kadłub z 1mm balsy i pokryć go szmatą? I co to są te "cosie" w pliku Tip Binder? I jeszcze jedno... czy 4 serwa pójdą na jednej celi Lipola??? Skrzydła zrobię konstrukcyjne.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.