Skocz do zawartości

Jak obliczyć czas pracy aku Lipo ?


hornet2
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

Dzisiaj z rana ponownie podłączyłem aku do rozładowania ale bez podłączonego balansera . Zobaczę czy tak samo spadnie napięcie na tym rzekomo uszkodzonym ogniwie ?

 

 

No niestety ! Rzeczywiście jest uszkodzone jedno ogniwo . Pomiar napięć miernikiem 2,90V  3,46V . Wyssało trochę więcej prądu jak poprzednio 3051mAh . Poprzednio wyciągnęło 2687mAh .

 

3e2c4ded399b8baamed.jpg

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Najważniejsze, że nauczyłeś się sprawdzać pakiety:)

 

 

Uszkodzony pakiet to żaden problem .  I tak miałem zamiar dokupić jeszcze dwie sztuki . Gorsza sprawa że nie mogę ustalić przyczyny telepania się koptera na boki . Nawet lepszy gimbal nie pomógł by ustabilizować obraz z kamery .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A teraz trochę matematyki:

Jeżeli 3,2 to pełna bateryjka to 2,5 78%.

zatem 15 min lotu na pełnej bateryjce to przy 78% tego czasu to 11 minut lotu.

Czy na pewno tak jest?

Wątek jest o liczeniu czasu pracy i dlatego warto powyższe potwierdzić.

 

Mnie mówiono, że najszybciej pakiet się wyczerpuje na samym początku przy max napięciu, potem, w okolicy napięcia nominalnego na celę, tempo spadku napięcia maleje. Czyli spadek tempa oddawania energii przez pakiet jest nieliniowy.

Potwierdza mi się to w praktyce: jak latam, to z poziomu 4.2V/celę zjazd jest bardzo szybki, potem, w okolicy 3.8-3.7V/celę spowalnia i pakiet w tym zakresie "oddaje więcej", bo dłużej (zanim dalej spadnie napięcie). Mam nadzieję, że napisałem jasno.

 

Czy koledzy mogą się wypowiedzieć na ten temat?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czy na pewno tak jest?

Wątek jest o liczeniu czasu pracy i dlatego warto powyższe potwierdzić.

 

Mnie mówiono, że najszybciej pakiet się wyczerpuje na samym początku przy max napięciu, potem, w okolicy napięcia nominalnego na celę, tempo spadku napięcia maleje. Czyli spadek tempa oddawania energii przez pakiet jest nieliniowy.

Potwierdza mi się to w praktyce: jak latam, to z poziomu 4.2V/celę zjazd jest bardzo szybki, potem, w okolicy 3.8-3.7V/celę spowalnia i pakiet w tym zakresie "oddaje więcej", bo dłużej (zanim dalej spadnie napięcie). Mam nadzieję, że napisałem jasno.

 

Czy koledzy mogą się wypowiedzieć na ten temat?

 

Bartek - tu nie ma mowy o napięciach tylko pojemności.

3.2Ah vs 2.5Ah a nie voltach...

Wiec obliczenia dotyczą całkowitej ilości energii i czasu lotu z wykorzystaniem tejże energii.

 

A co do nowego pakietu to jeżeli jego masa będzie taka sama jak starego to nie spodziewałbym się cudu, że będzie miał większą pojemność. 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

Mnie mówiono, że 

Mnie mówiono, że Polska jest 10 potęgą świata:)

 

 

Wątek jest o liczeniu czasu pracy

 

Aby obliczyć czas pracy należy między innymi znać pojemność akumulatora.

 

 

Reszta się w miarę zgadza.

 

Zbyszek poszukaj w akumulatorach MOSEWORTH może coś znajdziesz.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Sprawdzałem i nic nie pasuje . Te o większej pojemności są dużo szersze . O mniejszej z kolei są grubsze . Bardzo ciężko będzie cokolwiek dobrać . Aku musi zmieścić się do obudowy . Może mieć max . wymiary 34 x 15,5 x 110mm . Może by coś znalazł ale w przedziale 1500 -2000mAh .

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przykro mi - ale w tej objętości wpakujesz nominalnie ~2000 mAh przyśredniej gęstości na poziomie 0.25 Wh/cm3 Może 2500 jak Ci sie uda coś znaleźć.

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-nano-tech-1800mah-2s-25-50c-lipo-airsoft-pack.html

https://hobbyking.com/en_us/turnigy-2200mah-2s-40c-lipo-pack-1.html

 

Gdyby ten pakiet miał realną pojemność 3200mAh to musiałby mieć gęstość na poziomie 0.4Wh/cm3 - czyli o 50% większą niż mają normalne ogniwa lipoly stosowane w modelarstwie.

 

Taką gęstością energii odznaczają się ogniwa stosowane np w tabletach, ale one mają prąd ładowania na poziomie 0.5C i rozładowania 1C

https://pl.aliexpress.com/item/for-Newsmy-F7-tablet-pc-MP3-MP4-3555154-55mm-154mm-3-7V-3200mah-polymer-lithium-ion/32805259185.html

 

Jeżeli masz rękę do majsterkowania to myślę, że spokojnie upchnąłbyś w tym maleństwie pakiet złożony z 4 ogniw Li-ion o pojemności 6400 mAh 2S2P - tylko jego waga wynosiłaby ok 200g: Gęstość energii na poziomie 0.68 Wh/cm3 (3 x tyle co lipol).

https://ecoluxshopdirect.co.uk/panasonic-ncr-18650-bd-3200mah-10a-battery.html

 

 

Dzięki Marek :)

 

EDIT:

A tutaj pakiet zakrzywiający prawa fizyki:

https://pl.aliexpress.com/item/li-ion-battery-3-7v-3200mAh-rechargeable-battery-lithium-battery-3-7v-3200mah-lithium-polymer-battery/32824511378.html

Gęstość energii na poziomie 1.2 Wh/cm3 - 2x tyle co li-ion - gratulacje dla Chińczyków :)

 

EDIT2:

Pakiety które powinny się zmieścić bez tej plastikowej obudowy - ale tez trudno uwierzyć, że ma deklarowane 2500 (gęstość 0.34 - 0.38Wh/cm3 - bardzo wysoka wartość):

https://pl.aliexpress.com/item/Original-Syma-7-4V-2500mah-Lipoly-battery-Spare-part-for-X8-X8A-X8C-X8C-1-X8G/32807135455.html

Pojemnosc 2700:

https://pl.aliexpress.com/item/Original-Hubsan-H501C-H501S-X4-7-4V-2700mAh-lipo-battery-10C-20WH-battery-For-RC-Quadcopter/32826749768.html

Pojemnosc 3000:

https://pl.aliexpress.com/item/3PCS-Original-Hubsan-H501S-X4-RC-Quadcopter-Spare-Parts-7-4V-3000mAh-10C-Rechargeable-Battery-H501S/32806605066.html

 

Jak widać wymiary prawie takie same a pojemność rośnie - papier wszystko przyjmie :)

I pakiet o bardziej realnej pojemności (0.28Wh/cm3):

https://pl.aliexpress.com/item/VHO-3pcs-Syma-7-4V-2000mah-Lipoly-battery-UL-charger-Spare-part-for-X8-X8A-X8C/32821123013.html

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Bartek - tu nie ma mowy o napięciach tylko pojemności.

3.2Ah vs 2.5Ah a nie voltach...

Hmm...

Myślałem, że jedno i drugie jest ściśle powiązane. Nie będziemy wyciskać z pakietu kolejnych mAh, w sytuacji kiedy napięcie jest już poniżej krytycznego. Przy ładowaniu nie "wbijemy" więcej mAh, jeśli napięcie jest już max.

Przyrosty i spadki napięcia nie określają czasem sprawności pakietu i tego ile on w eksploatacji odda A oraz ile A przyjmie podczas ładowania? Jeśli się mylę, proszę o krótką odpowiedź.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Mój excel mówi mi że zawartość energii to ok 45Wh, Nominalna pojemność 3000 mAH

 

A wymiary powinny być takie aby objętość była ok 150 - 160 cm3


Hmm...

Myślałem, że jedno i drugie jest ściśle powiązane. Nie będziemy wyciskać z pakietu kolejnych mAh, w sytuacji kiedy napięcie jest już poniżej krytycznego. Przy ładowaniu nie "wbijemy" więcej mAh, jeśli napięcie jest już max.

Przyrosty i spadki napięcia nie określają czasem sprawności pakietu i tego ile on w eksploatacji odda A oraz ile A przyjmie podczas ładowania? Jeśli się mylę, proszę o krótką odpowiedź.

 

Jak sam słusznie zauważyłeś napięcia na pakiecie nie są liniowe a w związku z tym nie ma liniowej zależności między napięciem a pojemnością. Mówiąc prosto - jest zależność. Reszta odpowiedzi jest trudniejsza, bo musielibyśmy wkroczyć na drogę całkowania.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Jasnowidz czy cóś :)

 

Przy obciążeniu 320W wyciągam z niej dokładnie 3050mAh.

 

chinolska bateryjka a nie oszukana:) Dziwne:)

 

Zgadłem bo ma prawidłową masę. A gdyby nawet miał napisane 4000mAh to byłaby to niezła ściema i realnie byłoby dużo mniej.

 

Akurat wróżenie z masy jest najprostsze :) Wszystkie pakiety LiPo jakie mam w bazie leżą na prawie idealnej prostej. Miałbym większy problem gdybyś dał mi objętość. Dlatego pakiet Zbigniewa to taki chiński wynalazek - który nie ma prawa działać. Masa 120g... przy 2S to ledwo 2Ah pod obciążeniem - ale o tym już pisałem.

 

Kiedyś przeczytałem coś takiego: "Jeden sfałszowany wynik eksperymentu jest w stanie osiągnąć więcej niż lata dobrej inżynierii"

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Hmm...

Myślałem, że jedno i drugie jest ściśle powiązane. Nie będziemy wyciskać z pakietu kolejnych mAh, w sytuacji kiedy napięcie jest już poniżej krytycznego. Przy ładowaniu nie "wbijemy" więcej mAh, jeśli napięcie jest już max.

Przyrosty i spadki napięcia nie określają czasem sprawności pakietu i tego ile on w eksploatacji odda A oraz ile A przyjmie podczas ładowania? Jeśli się mylę, proszę o krótką odpowiedź.

 

Bartek - specjalnie dla Ciebie.

 

Wziąłem ten wykres (https://www.rcdepothobbies.com/product_p/ta-75c-1300-4s1p-racing.htm):

post-386-0-84177800-1518101200.png

 

I poddałem całkowaniu aby poznać wypompowana energie w funkcji napięcia (V x Ah vs V) i wyszło coś takiego:

post-386-0-17868200-1518101237.png

 

Jak widać napięcie nie wskazuje jednoznacznie stopnia naładowania (w sensie ile energii jest jeszcze w pakiecie). Jest tylko wskazówką :)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 

... Przy ładowaniu nie "wbijemy" więcej mAh, jeśli napięcie jest już max. ...

------------------------------------------------------------------------------------------------------

 

Bartek, to nie jest prawda.

 

Jest tak jak pisze Przemek powyżej, jeśli chodzi o aku. litowe. Czas ładowania aku. litowego standardową metodą CCCV do pełnego napięcia to nawet mniej niż 1/3 czasu całego procesu ładowania do "max" pojemności - jest to okres ładowanie stałym (kontrolowanym) prądem (przy rosnącym napięciu na celi (czyli CC: Constant Carent) i wtedy aku. osiąga ok. 60% (niektóre źródła podają 80%) swojej pojemności (posiadając już max, napięcie pracy). Pozostały czas ładowania do pełnej pojemności odbywa się przy stałym (kontrolowanym) napięciu i zmniejszającym się samoczynnie prądzie ładowania (czyli okres CV: Constant Voltage) i ten okres ("dobijanie" pojemności) trwa znaaacznie dłużej od CC. Trzy ciekawe wykresy, warte zastanowienia, cytuję poniżej:

 

post-18069-0-03316700-1518107745.jpg

 

post-18069-0-91711100-1518107795.jpg

 

post-18069-0-31492900-1518107815.jpg

 

Polecam również obszerny artykuł z EP 3/2015 (plik pdf do pobrania): Akumulatory litowe

 

... oraz ciekawe materiały anglojęzyczne:

 

Charging Lithium-ion

How to Prolong Lithium-based Batteries

What does Elevated Self-discharge Do?

Why do Old Li-ion Batteries Take Long to Charge?

Types of Lithium-ion

Summary Table of Lithium-based Batteries

 

... i więcej: TUTAJ

  • Lubię to 2
Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Co robić ? Muszę jeszcze dokupić ze dwa pakiety .  W tym pakiecie co mam napięcia na ogniwach zaczynają się rozjeżdżać gdy napięcie aku spada poniżej 7,2V . Jako takich zamienników do tego koptera nie ma . Nie wiem czy do obudowy wkładają tylko Shidę czy też innych producentów pakiety ? Tego nie widać i też o tym nie piszą . Jedynie tylko że jest to aku do Aosenmy CG035 . Ale z tego co widzę na filmach na YT to czepiają do tego koptera i cięższe zarówno gimbale jak i kamery od tego co ja mam . I jakoś to lata na tych aku . To jest nawet ok.300 g.  Np. ten gimbal https://www.banggood.com/FPV-2-Axis-Brushless-Gimbal-With-Controller-For-DJI-Phantom-GoPro-3-p-908068.html?rmmds=search Do tego jeszcze kamera z co najmniej 70-80 g . To i nawet przekroczy 300 g . 

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.