Skocz do zawartości

F-302 EDF ze Stargate z planami


robertus
 Udostępnij

Rekomendowane odpowiedzi

F-302, to myśliwiec z serialu Stargate.
W serialu wyglądał tak
F-302%20-%20flyby2.jpg

U mnie w sketchupie tak
moj_f302a.JPG

Ostatnio mam mało czasu na pisanie na forum, więc relacja jest trochę po fakcie, bo w tej chwili model jest już prawie sklejony w całości, ale albo relacja, albo klejenie. :)

Rozpiętość 100cm

Parę zdjęć z budowy
Centropłat od spodu z gondolami silników i kadłubem
IMGP2023.JPG
Są dwie wersje środkowego kadłuba, w wersji X-302 przypomina romb, w F-302 taki jak u mnie, w sam raz na pakiety :)
Góra centropłata, widać kabinkę i gondole silników
IMGP2032.JPG

Dalsza część kadłuba
IMGP2035.JPG

IMGP2036.JPG

Widać rurę gdzie będzie EDF
IMGP2037.JPG

Ze skrzydłami. Skrzydła mają ujemny wznios ograniczony do podłogi. Nie opuszczam skrzydeł tak jak w oryginale bo i z tymi będzie dużo zabawy przy lądowaniu a co dopiero z takimi z oryginalnym skosem.
IMGP2038.JPG
IMGP2039.JPG
IMGP2041.JPG
IMGP2042.JPG

Fajnie wygląda, ale ma jeden ogromny minus. Środek ciężkości jest na samym przodzie i na pewno będę miał problem z poprawnym wyważeniem. Może łatwiej byłoby go zrobić na śmigiełko, ale spróbuję najpierw z EDF.
Środek ciężkości wyszedł mi 9cm od natarcia przy kabinie. To będzie ok 2cm przed węglowym dźwigarem. Jak widać będzie to prawdziwe wyzwanie.

 

Plany w poście #43

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

  • Odpowiedzi 75
  • Dodano
  • Ostatniej odpowiedzi

Top użytkownicy w tym temacie

Top użytkownicy w tym temacie

Po oblocie, znaczy się rozbiciu :)

Bardzo dziwnie to wyglądało. Tak jakbym miał rewers na wysokości. Sprawdzałem przed i po, stery działały dobrze.

Po wyrzucie samolot leciał dobrze, ale gdy ruszyłem ster wysokości aby się wznieść, efekt był zupełnie odwrotny do zamierzonego.

http://youtu.be/Mea-yB_B0xI

Sugestie?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Obstawiam miedzy innymi za małą prędkość- lotki są bardzo blisko SC co powoduje małą ich skuteczność .Zanurkowanie i ruszenie lotek do góry to mógł być tylko przypadek że stało się to jednocześnie- zadziałał ciężki przód i trudny do okiełzania układ płata.

Nic innego nie przychodzi mi do głowy....

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

A gdzie w tym jest SC? Te lotki sa tak blisko SC (tak mi sie wydaje) ze moze zadzialaly nie tak jak na ogonie ster wysokosci dziala tylko jak klapy - lecz w odwrotnym kierunku - tzn zmniejszyly drastycznie sile nosna... Ale to takie moje gdybanie.

 

Model mocno ucierpial?

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Przepraszam bardzo za offtopic Robercie ;)

Miałem identyczny przypadek w F-22 Raptor- sprawdzałem przed lotem wysokość było OK. Rzut chciałem się wznieść i gleba. Dlaczego ? Do tej pory nie wiem

Może jakaś wada konstrukcyjna?

 

Mateusz jak pisaliśmy wcześniej w prywatnej rozmowie uczepiłeś się że konstrukcja F-22 Shumate jest wadliwa i winisz konstrukcję a nie wykonawcę modelu że model nie chce latać, przypomnę że każdy model wymaga regulacji choć zdarzają się sytuację że nic nie trzeba regulować ... co do planów opracowanych przez Steve'a Shumate'e to mogę powiedzieć tyle że są one bez błędne. Raz jeszcze powiem zobacz mój wątek poświęcony F-22 by Shumate i oglądnij filmy z oblotu a zobaczysz że mój model latał prawidłowo. Błędem w Twojej konstrukcji było że zastosowałeś jedno serwo do napędu SW i wektora ciągu. Powodem Twoich kłopotów z lotem był skłon silnika. Ja w swoim modelu miałem silnik skierowany w dół a przy okazji silnik miał mniejsze wychylenie jak SW a w Twoim przypadku na jednym serwie nie było takiej możliwości. Serwo od ciągu miałem podpięte do kanału odpowiadającego SK i funkcja dual rate w obydwu pozycjach przełącznika była ustawiona na 0% co sprawiało że drążek od SK był martwy, wektor ciągu działał poprawnie i co jeszcze lepsze to skłon silnika mogłem korygować podczas lotu trymerem.

 

Robercie raz jeszcze przepraszam za off topic ;)

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zaległe zdjęcia.

Gotowy do lotu

IMGP2046.JPG

Jak widać, aby go wyważyć w miejscu, dla którego dobrze szybował musiałem wkleić na dziób dwie spore nakrętki i dokleić druty na końcach skrzydeł.

Przedłużyłem też dziób o 2cm względem pierwotnego planu. Tak wyglądał przed oblotem, dzisiejszego ranka.

 

Zdjęć po oblocie nie mam. Samolot roztrzaskał się w drobny mak, ale tak szczęśliwie, że dało się go bardzo ładnie skleić.

Tak wyglądał po paru chwilach odbudowywania.

IMGP2049.JPG

Nadbudówkę ściągnąłem do następnych oblotów

Postanowiłem też rozdzielić sterowanie na klasyczny ster wysokości i lotki.

IMGP2049.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj druga próba oblotu.

Przesunąłem też środek ciężkości o 1 cm do tyłu.

Lot zakończył się spektakularną kraksą. Tym razem już nie nadawał się do sklejenia.

To, że poleci takie skrzydło nie ulega wątpliwości, widziałem na yt. Niestety nie znalazłem informacji na temat jego konfiguracji.

Czas budować drugi prototyp. Tym razem zrobię go na śmigło, będzie lżejszy.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Wprowadziłem zmiany w projekcie:

- wydłużyłem kadłub, zwiększyłem cięciwę skrzydła,

- wydłużyłem część nosową, do wyważania

- wyprostowałem krawędź spływu przy głównym silniku.

 

Przed zmianą

 

Ciemniejszym kolorem zaznaczyłem powierzchnie sterowe

f302v2.JPG

po zmianie

f302v3.JPG

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

 Udostępnij

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.