-
Postów
156 -
Rejestracja
-
Ostatnia wizyta
-
Wygrane w rankingu
1
Ostatnia wygrana kmada w dniu 3 Listopada 2012
Użytkownicy przyznają kmada punkty reputacji!
Reputacja
7 NeutralO kmada
- Urodziny 20.06.1984
Kontakt
-
WWW
http://kmada.pl
Informacje o profilu
-
Płeć
Mężczyzna
-
Skąd
Szczecin
-
Imię
Adam
Ostatnie wizyty
Blok z ostatnimi odwiedzającymi dany profil jest wyłączony i nie jest wyświetlany użytkownikom.
-
Wicherek 50
kmada odpowiedział(a) na kmada temat w Konwersje spalin na elektryki i elektryczne "giganty"
Pozdrawiam pozdrawiajacych, pozdrawiajacych pozdrawiajacych etc. etc. i proszę wybaczyć nieobezność Niestety ja niezrzeszony, tylko czasem na EPSD mnie widać Odpowioadajac na pytania: - podwozie alu 2mm z obudowy jakiejś wycięte, łatwo zgiąć - keson 1,5mm, lekko i sztywno - zwłaszcza, że projekt nie wymaga kesonu -
Su-22 M4 z napędem EDF 70mm (nr 3407 z JW Powidz)
kmada odpowiedział(a) na RAFALR30 temat w Skrzydełka, kaczki i "odrzutowce"
Odwzoruj klapki przeciwpompażowe, w pozycji otwartej, naturalnie uzyskasz dodatkowe wloty. -
Wicherek 50
kmada odpowiedział(a) na kmada temat w Konwersje spalin na elektryki i elektryczne "giganty"
2 rolki niebieskiej, 1 rolka białej - i uważne planowanie wycięcia płaszczyzn - ścinków zostało bardzo niewiele. -
Wicherek 50
kmada odpowiedział(a) na kmada temat w Konwersje spalin na elektryki i elektryczne "giganty"
Chwilowo nie bardzo, na kwadracie szybowcowym siedzę aktualnie -
Mam, lezy w pudle, trafilem drugi gatunek chyba i podstawa statecznika poziomego jest krzywo wklejona i nie chce mi się do niego przysiąść, ale ogólnie spoko jest i ponoć dobrze lata.
-
Tego punktu z wodą nie stosowałem :/ Tutaj jest mój błąd, bo papier rozszerza się chłonąc już wilgoć z wikolu. U motylastego chyba było najpierw moczenie w wikolu 1:4 z wodą,a le rwał mi sie papier strasznie. Na nastepnym deproniaku spróbuje Twoich rad, dzięki!
-
Właśnie wbrew pozorom taka mieszanina szlifuje się bardzo dobrze, ba, jest miękką szpachlówka. Kombinuje po prostu jak nakładać inaczej.
-
Te 650g pozostanie wspomnieniem, po oklejeniu papierem na wikol, pokryciu szpachlą kadłuba (przed szlifowaniem) i tylnych sterów już przytył do ponad 800g. Słabo mi wychodzi krycie papierem śniadaniowym ilość "zagniotek" jest porażająca a próby gładzenia tego na mokro skutkują rwaniem papieru. Przed wyprowadzaniem skrzydła zadam pytanie, czy zna ktoś sposób, żeby z rozcieńczonego wikolu i talku zrobic szpachłówkę która ładnie by się rozprowadzała pędzlem po pokryciu nie zbierając się w rowki w kierunku rozsmarowywania tylko rozpłynęła jak dobra farba? Rzadka tworzy taki śmieszny wzorek. Może kropla płynu do mycia naczyń?
-
Pioterek, z całym szacunkiem, ale spadkobiercy autorskich praw majątkowych bez wiekszego problemu mogliby ubiegać się o zadość uczynienie za wykorzystanie dzieła p. Shiera od obu Was i firmy z Szamotuł, niezależnie od korzyści lub ich braku jakie uzyskały strony. Czy to z powielania czy z modyfikacji dzieła - czyli modyfikacja i ulepszenie konstrukcji, zmiana nazwy nic tu nie stanowi. Ale w Wicherku chodziło o popularyzacje miniaturowego lotnictwa i sądzę, że to taki "open source" jest Może warto porozumieć się z rodziną autora, żeby żadnych wątpliwości nie było?
-
Si, boczny obrys owiewek z planu i na zdjęciach tez wyglądają na wieeelkie... A co do dżwigarów, no toż to polski płat, na zastrzałach, siły gnace przy kadłubie bliskie zeru
-
Witajcie Od dłuższego czasu, ze sporymi przerwami, tworzę model pierwszego prototypu PZL P.8. Materiały to: zielone paskudztwo w wersji jasnobłękitnej, trochę sklejki, węgla, sosny, styroduru . Skala 1:7 co daję rozpiętość ~148cm. Andrzej Glass Polskie konstrukcje lotnicze : 1893-1939 Warszawa 1977: Wydawnictwa Komunikacji i Łączności Elementy skrzynki nośnej przeniesione z wydruku laserowego na sklejkę: Struktura kadłuba, podłużnice z węgla 1x3, boki balsosklejka 3mm, wręgi sklejka 3mm, na zewnątrz boki z depronu 6mm, później doklejone garby, spód, z depronu 3mm: Struktura skrzydła, spod, żeberka 6mm, wierzch 3mm, dźwigar główny sosna 8x3, pomocniczy węgiel 1x3, klocki mocowań zastrzałów z wkręconymi dystansami od komputerowej płyty głównej (M3, wys 6mm), lotka wzmocniona węglem. Całość łączona była później na "łóżeczku" z depronu: Przymiarki: Papucie z kilku warstw podkładów, bardzo niepodobne do oryginału - dużo za szerokie, ale fabrycznych wąskich kół nie znalazłem: Stan przed rozpoczętym już oklejaniem papierem: Waga konstrukcji przed oklejeniem papierem śniadaniowym na wikol ~620g.
-
Mustang P-51D "Six Shooter" ... by przemo
kmada odpowiedział(a) na przemo temat w Modele średniej wielkości
Aż jęknąłem widząc zdjęcie, szybkiego powrotu sił, łatwej naprawy i udanego kolejnego oblotu!- 288 odpowiedzi
-
Wicherek 50
kmada odpowiedział(a) na kmada temat w Konwersje spalin na elektryki i elektryczne "giganty"
-
Corsair 140cm, depron - mój pierwszy model :)
kmada odpowiedział(a) na Bartek Piękoś temat w Modele średniej wielkości
Wow!