Skocz do zawartości

Połączenie płatów styropianowo-fornirowych


Nergal

Rekomendowane odpowiedzi

Jakiś czas temu kupiłem na popularnym serwisie aukcyjnym zestaw do budowy motoszybowca. Kadłub laminat 920mm długi leciutki jak za tą cenę (90g) płat styro+fornir o rozpiętości "na płasko" 1650mm cięciwa bez krawędzi natarcia 160>135>90mm.I tu właśnie zaczynają się schody (dla mnie dość strome) :( .

 

Płat składa się z czterech części na gotowo oklejonych fornirem. Mój problem polega na tym, że nie mam pojęcia w jaki sposób złożyć to "do kupy".Z racji rozpiętości chcę aby płat był dzielony. Dodatkową zachcianką są lotki.

 

dsc00016.jpg

 

W płatach niema żadnych dźwigarów, skrzynek bagnetowych ani nic w tym stylu.Sam styropian oklejony fornirem.Środkowe części płatów mają wycięty otwór przez całą swą długość. Pomyślałem aby wkleić weń rurkę węglową.Jednak czy będzie to odpowiednio wytrzymałe "siedząc w samym styropianie...

 

dsc00017d.jpg

 

dsc00019i.jpg

 

Czytam forum i czytam ale im więcej wyczytam tym bardziej głupieję.

Proszę o radę jakie rozwiązanie zastosować w tym konkretnym przypadku.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Czytam forum i czytam ale im więcej wyczytam tym bardziej głupieję.

Myslę, że aż tak beznadziejni, to chyba nie jesteśmy :)

 

Na stronie Arthobby, w dziale szybowce, do każdego modelu jest dostępny rysunek złożeniowy. Są tam pokazane bardzo praktyczne rozwiązania podziału i połaczeń płatów typu fronir + styro. Dodatkowo jak klikniesz zakładkę "szybowce/info", to jest parę przykładów rozwiązań połączenia.

 

http://www.arthobby.pl/arthobby1/shop_pl.html

 

PP

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Na stronie ArthHobby sa pokazane rozwiązania proste i skuteczne (ale nie najlepsze). Niestety czegoś takiego nie idzie wykonać mając gotowe skrzydło. Po prostu skrzynka bagnetowa musi być mocno połączona z poszyciem, w sposób nie wprowadzający skoncentrowanych naprężeń w fornir (bo co z tego, że skorupa zapewnia wytrzymałość na zginanie, jak bagnet się z niej po prostu wyrwie), a tego się nie osiągnie bez wzmocnień z tkaniny, sklejki etc. pod fornirem.

 

W takim wypadku musisz po prostu skleić na zagęszczoną żywicę/distal połówki na styk i przelaminować łączenie. Z drugiej strony 1,65m skrzydło to nie jest wielki problem w transporcie...

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Z tego co widzę na zdjęciach to Twoje skrzydła nie są pokryte fornirem tylko balsą!

A czy to cos zmienia w połączeniu??? Raczej nie ale bądzmy konsekwentni i zauważajmy różnicę pomiędzy balsą a fornirem.

Pozdrowienia!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

E tam...

 

Lepiej sobie policz sobie wzniosy:

http://lama010.w.interii.pl/szybowiec.xls

 

Na pewno lepiej się później latać będzie.

 

A co do balsy, to nic nie zmieni w łączeniu.

 

Ps. Arkusz jest nie mój. Umieściłem go tylko u siebie żeby go nie szukać, za każdym razem.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Witam!!!

Z tego co widzę na zdjęciach to Twoje skrzydła nie są pokryte fornirem tylko balsą!

A czy to cos zmienia w połączeniu??? Raczej nie ale bądzmy konsekwentni i zauważajmy różnicę pomiędzy balsą a fornirem.

Pozdrowienia!

 

List - UWAŻNIE przeczytaj co napisałeś... Bardzo uważnie... ;D :crazy:

 

Fornir - słowo pochodzenia niem., to cienkie płaty drewna uzyskiwane przez skrawanie płaskie (styczne - w kierunku prostopadłym do włókien) lub obwodowe (łuszczenie). Płaty te mają grubość od 0,1 do 3,0 mm. Płaty grubości do 5 mm zwane są obłogami. Fornir w zależności od efektywności rysunku (od gatunku drzewa) może być przeznaczony na sklejkę, okleinę (Fornirowanie) lub drewno warstwowe prasowane.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

List - UWAŻNIE przeczytaj co napisałeś... Bardzo uważnie... ;D :crazy:

Witam!

Czytam juz moją wypowiedz po raz kolejny i nie rozumiem skąd te szydzące emotki??

Proszę o wyjaśnienie.

Pozdrawiam!!

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Środkowe części płatów mają wycięty otwór przez całą swą długość. Pomyślałem aby wkleić weń rurkę węglową.Jednak czy będzie to odpowiednio wytrzymałe "siedząc w samym styropianie...

 

jeżeli nie są niczym ,,wyłożone'' tylko sam styropian to to zapewne miały być to rowki na kable od serw :)

 

lotki na całej długości

nie wiem czy są aż takie potrzebne.....na 2/3 płata powinny wystarczyć

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

zapewne miały być to rowki na kale

 

:shock:

Rowków na kale robić nie będę-bardziej bawi mnie modelowanie w drewnie i styropianie :mrgreen: :rotfl:

 

A na poważnie to w takim układzie otwory owe będą jak znalazł pod przewody serw.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja tylko żeby podkreślić "PRZELAMINUJ POŁĄCZENIE"

Zalecałbym Solidne przelaminowanie - paski szer 8-10cm po obu stronach płata

A tak dla pewności dostrugałbym sobie ze dwa klocki twardej balsy i osadził w

miejscu łączenia jeszcze przed laminowaniem - mniejsza szansa na zwichrowanie i może

nieco pomóc przy lekkim cyrklu ( sama tkanina+żywica zgrabnie się ścina)

 

Niby z 15g wiecej a może pomóc w uniknięcu zetknięcia kocówek płata przy starcie :lol:

 

edit: nie ma krawędzi natarcia - zrób sobie kontrszablony przodu i używaj przy szlifowaniu.

Kształt tej beleczki w znacznym stopniu decyduje o tym czy to będzie szybować czy spadać

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Ja bym jeszcze lutownicą wypalił na 5 mm styropian i w to miejsce wkleił w obie połówki żeberka z balsy 5 mm,klejone na Soudal.

Po wklejeniu wyszlifowałbym w obu kąty żeby uzyskać wznios i po sklejeniu laminat z góry i dołu.

Odnośnik do komentarza
Udostępnij na innych stronach

Zarchiwizowany

Ten temat przebywa obecnie w archiwum. Dodawanie nowych odpowiedzi zostało zablokowane.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    • Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.
×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Umieściliśmy na Twoim urządzeniu pliki cookie, aby pomóc Ci usprawnić przeglądanie strony. Możesz dostosować ustawienia plików cookie, w przeciwnym wypadku zakładamy, że wyrażasz na to zgodę.